Na suhu ili mokru kosu?
U manjim količinama ulja su dio gotovo svakog šampona, regeneratora i seruma jer, zahvaljujući masnim kiselinama, vitaminima i mineralima, regeneriraju, hidratiziraju i omekšavaju kosu te je štite od vanjskih utjecaja.
Možda ih već koristite za njegu kože pa zašto ne biste kap-dvije posudili svojoj kosi? Kao što se fino upijaju u kožu, jednako se tako apsorbiraju u strukturu vlasi. Možete ih upotrebljavati na suhoj i vlažnoj kosi, ovisno o učinku koji želite postići, tj. želite li ulje koristiti kao regenerator ili masku za dubinsku njegu.
Nanosite li ulje na mokru kosu odmah nakon pranja, ulje će se samo zadržati na površini, a na suhoj, ali čistoj kosi djelovat će poput regeneratora koji će prodrijeti dublje u strukturu vlasi. No za potpuniji i dugotrajniji učinak iskušajte topli uljni tretman. To je tajna zdrave, podatne i sjajne kose.
Topli uljni tretman
Pobrinite se da je kosa svježe oprana, bez naslaga laka za kosu, pjene ili gela koji bi spriječili prodiranje ulja u folikul. Ulje blago zagrijte na pari ili u mikrovalnoj pećnici jer upravo svojom toplinom potiče cirkulaciju i time otvara pore na tjemenu kako bi njegove blagotvorne vrijednosti prodrle u folikul. Prije nanošenja toplog ulja opranu kosu prvo dobro prosušite ručnikom, a zatim ulje nježno umasirajte na još vlažnu kosu, od vrhova prema korijenu.
Bit će vam dovoljno od nekoliko kapi do četvrtine šalice, ovisno o dužini i stanju kose. Tek nakon nekoliko isprobavanja pronaći ćete količinu koja će savršeno odgovarati vašim potrebama. Potom kosu zamotajte u suhi, zagrijani ručnik i ostavite da ulje djeluje pola sata do sat vremena, ovisno o tipu kose. Imate li bakinu haubu, slobodno je upotrijebite, za te je potrebe koriste i frizeri!
Još bolji učinak, posebno ako imate jako suhu i neukrotivu kosu, postići ćete ako na ručnik navučete kapu za tuširanje ili vrećicu i tako prespavate. Vrijeme nanošenja je druga važna karika u ovom procesu. Naime, dok spavate, kosa se ubrzano obnavlja, a njezine se vlasi „otvaraju“ i sakupljaju vlagu. Nakon što ujutro temeljito operete kosu (ako je potrebno, i dva-tri puta), regenerator vam vjerojatno neće trebati.
I za masnu kosu
Mislite li da masnoj kosi ne treba tretman koji će je dodatno zamastiti, niste u pravu jer lakše ćete uravnotežiti lučenje sebuma pomoću suhih ulja, koji na prirodan način reguliraju lučenje žlijezda lojnica, nego agresivnim šamponima. Slično vrijedi i za tanku i meku kosu. Odaberete li suho ulje, ono je neće otežati nego će, naneseno samo na tjeme, svojim nutrijentima nahraniti korijen, a kosa će biti lepršava i zdrava.
Koliko god vaše lokne bile komplicirane i zahtjevne, ulja će vam pomoći da ih lakše raščešljate, a baršunastu mekoću i blistav sjaj primijetit ćete nakon prve upotrebe. Što redovitije koristite ulje i puštate da dulje djeluje, kosa će se brže obnoviti jer ono prodire duboko u strukturu kose i štiti je ne samo od štetnih vanjskih utjecaja nego i od blajhanja, peglanja i onduliranja.
Da biste izbjegli silikone i druge štetne kemikalije, najbolje je odabrati prirodna, organska, hladno prešana ulja od bilja i voća. Odaberite ih prema tipu kose i prema tome kakav učinak želite postići.
Kombinacija za svaki tip kose
Tanka kosa: ulje nara, ružmarina ili sjemenki grožđa
Koristite ga dva-tri puta mjesečno, ostavite da djeluje 20-ak minuta pa potom dobro operite kosu. Imate li izrazito tanku kosu, ulje umasirajte samo u vlasište, a ako imate srednje gustu kosu, nanesite ga od vlasišta do sredine dužine.
Masna kosa i vlasište: ulje sjemenki grožđa ili jojobe
Pomiješajte ih u istom omjeru ili koristite pojedinačno nekoliko puta mjesečno. Pustite da djeluje nekoliko sati pa i dvaput temeljito operite šamponom. Nakon nekoliko tretmana uravnotežit će se lučenje sebuma.
Opadanje kose: bademovo, kokosovo, maslinovo ili sezamovo ulje
Koristite ga jednom ili dva puta tjedno umasiravajući jedno od navedenih ulja ili njihovu mješavinu u vlasište i po cijeloj dužini (kokosovo ulje obavezno zagrijte). Ostavite da djeluje preko noći ili barem sat vremena, a potom temeljito operite šamponom.
Prhut: ulje sjemenki grožđa, amle, masline ili ricinusa
Samostalno ili kombinaciju dva-tri navedena ulja (ako koristite avokado, dodajte najviše 10 posto u mješavinu) nanesite nježno masirajući korijen kose, ostavite da djeluje 20-ak minuta pa operite blagim šamponom. Nestanak ili smanjenje prhuti trebalo bi uslijediti nakon nekoliko tretmana.
Suha, ispucana i oštećena kosa: jojobino, maslinovo, kokosovo, ricinusovo, avokadovo ili arganovo ulje
Tretman ovim uljima ili njihovom mješavinom radite jednom tjedno ili češće. Umasirajte u kosu od korijena do vrhova pa ostavite da djeluje što dulje, najbolje preko noći. Koristite li ulje avokada u mješavinama, dodajte najviše 10 posto, a kad na kosu nanosite čisto ulje, bit će dovoljno nekoliko kapi jer je iznimno masno. Držite ga na kosi pola sata do sat vremena pa kosu dobro operite.
Neukrotiva, gusta kosa: ulje avokada, makadamije, masline, argana, ricinusa i badema, shea maslac
Upotrebljavajte dva puta tjedno ili češće. Koristite li ricinusovo ulje, zagrijte ga da bude mlako, a avokadovo koristite u maloj dozi jer ga je teško ukloniti s kose. Umasirajte od vlasišta do vrhova i pustite da djeluje što dulje ili tijekom noći, pa ujutro šamponirajte kosu dva do tri puta.