Ljepota zrači iz zdravog tijela

Kroz povijest su se brojne karavane i brodovi iz Europe zapućivali prema Dalekom istoku i Indiji kako bi europske plemićke obitelji opskrbljivale začinima. Često su i sami začini služili kao platežno sredstvo u trgovanju. U starim vremenima Indijci su hranu smatrali lijekom. Svi sastojci obroka imali su svoju svrhu – ovisnu o podneblju, godišnjem dobu ili zdravstvenom stanju osobe. Poznavala su se svojstva svih sastojaka u obrocima te je održavanje kvalitetnog zdravlja bila primarna svrha začina u hrani, a obogaćivanje okusa tek sekundarna.

Prema ajurvedi, jednoj od višetisućljetnih tradicionalnih medicina upravo indijskog potkontinenta, ono što ne bismo pojeli, ne bismo trebali stavljati ni na sebe. U tome leži tajna začina. Trebamo zahvaliti prirodi što nam ih je podarila jer njihove dobrobiti možemo iskoristiti i na druge načine osim u obrocima i napitcima. Vanjskom primjenom začini nam pomažu i u održavanju ljepote, njezi kože i kose.

Znamo da ljepota i sreća mogu zračiti samo iz zdravog tijela. Prema tome, na prvome mjestu trebalo bi nam biti postizanje i održavanje dobrog zdravlja, a ono će se očitovati lijepom, čistom i mekom kožom te gustom i čvrstom kosom.

Protuupalna svojstva začina - maske za lice

Načini uporabe začina su mnogobrojni – osim korištenja pri kuhanju, od nekih možemo raditi napitke, neke možemo sirove žvakati, a od većine možemo raditi i ljekovite maske za kožu i kosu. Učinkovitost začina indijskog potkontinenta uglavnom leži u protuupalnim i antibakterijskim svojstvima te sposobnostima revitalizacije tkiva i organa. Da biste napravili masku, neke od začina možete pomiješati s vodom, svježim jogurtom ili ružinom vodicom.

Kada smjesu nanosite na lice, obavezno pazite da vam ne uđe u oči. Najbolje bi bilo izbjegavati područje oko očiju, osim ako u uputama nije drugačije navedeno. Preporučljivo je smjesu najprije isprobati na unutrašnjoj strani podlaktice kako biste saznali jeste li osjetljivi na određene sastojke. Također, pripazite da smjesa ne dodiruje kosu jer je neki začini mogu posvijetliti. Maske možete koristiti i do tri puta tjedno, osim ako u uputama nije drugačije navedeno.

PageBreak

indijski začini
Profimedia indijski začini

Đumbir

Đumbir ima izvrsne sposobnosti pomlađivanja kože, obnavljanja njenog prirodnog sjaja, uklanjanja mrlja, pa čak i posvjetljivanja staračkih pjega. Ogulite i naribajte svjež đumbir te ga rasporedite po cijelom licu i lagano umasirajte. Može vas početi svrbjeti ili čak i peći. Pustite neka koža upija sok đumbira barem 20 minuta, a potom ga isperite. Zbog svojih protuupalnih svojstava, đumbir može pomoći u smirivanju otečenosti te poboljšanju cirkulacije dajući koži prirodni sjaj, a i u smanjenju nastanka celulita.

Možete napraviti vlastiti prirodni piling za tijelo tako što ćete pomiješati pola šalice organskog šećera, četvrtinu šalice kokosova ili maslinova ulja, dvije čajne žličice svježe naribanog (oguljenog) đumbira te malo naribane kore organski uzgojenog limuna. Prije tuširanja smjesu dobro utrljajte u kožu tijela te se prepustite mirisima i svim dobrobitima koje će vam pružiti ovaj piling.

Piskavica

Piskavica je od pamtivijeka poznata i na Istoku i na Zapadu kao narodni lijek protiv prhuti i opadanja kose. Namočite preko noći dvije žlice sjemenki piskavice te ih ujutro s malo vode sameljite u mlincu za kavu. Smjesu nježno umasirajte u vlasište i ostavite je da djeluje pola sata pa isperite kosu mlakom vodom. Istu smjesu možete koristiti i protiv akni.

Crni papar

Općepoznat po tome što zagrijava i opušta, crni papar je savršen za piling-maske, posebice protiv mitesera. Jednu jušnu žlicu crnog papra (najbolje da ga sami istučete ili sameljete kako bi djelovanje bilo snažnije) pomiješajte s jednom čajnom žličicom jogurta. Nanesite smjesu na željeno područje, što dalje od očiju i sluznice, te isperite mlakom vodom nakon 5-10 minuta.

Cimet

Nanošenjem na cijelo lice smjese od jedne čajne žličice mljevenog cimeta i dvije čajne žličice meda ili vode, potaknut ćemo pomlađivanje kože. Naime, cimet poboljšava cirkulaciju te tako pomaže u opskrbi kože hranjivim tvarima i kisikom. Također, oduševit će vas i svojim antibakterijskim svojstvima, za što je najbolji primjer učinkovitost cimeta u uklanjanju prištića. Sličnu masku koristite i protiv opadanja kose, samo smjesi trebate dodati i malo maslinova ulja. Dovoljno ju je držati pola sata na kosi i potim dobro isprati.

Tulsi (sveti bosiljak)

Tulsi ima snažna antibakterijska svojstva i jako je dobar za kožu. U litri vode kuhajte šalicu lišća tulsija sve dok ne ispari pola litre tekućine. Procijeđenu tekućinu koristite nekoliko puta dnevno za umivanje lica kako biste kontrolirali prekomjerno lučenje masnoća i tretirali akne. Također, možete u mužaru istući nekoliko svježih listova bosiljka i dodati im malo sandalova praha ili gotovu sandalovu pastu. Smjesu nanesite na prištiće koji će se nakon toga ubrzo povući.

Klinčić i muškatni oraščić

Pripravite maske s klinčićem kako biste se riješili tamnih mrlja na koži ili kako biste je detaljno očistili. U borbi protiv akni, kožnih upala i ožiljaka, u mlincu za kavu sameljite klinčiće te im dodajte onoliko meda koliko je dovoljno da poveže smjesu. U istu svrhu možete pripraviti i mješavinu od svježe naribanog muškatnog oraščića i meda. Smjesu svakodnevno nanosite na problematična područja i držite po desetak minuta. Ne smijemo zaboraviti kako je i prekrasan osmijeh važan aspekt ljepote, pa za njegu desni i za zdrave zube žvačite po dva, tri klinčića tijekom dana.

Slanutkovo brašno

Slanutkovo brašno nije začin, ali je važan sastojak maski sa začinima, posebice onih za poboljšanje tena, uklanjanje mrtvih stanica i hranjenje kože. Za masnu kožu lica napravite gustu smjesu od dvije jušne žlice slanutkova brašna, malo limunova soka i dva prstohvata soli, a možete dodati i prstohvat kurkume.

Ako vam je koža lica suha ili normalna, pomiješajte dvije jušne žlice slanutkova brašna s jednom jušnom žlicom punomasnog mlijeka (ili bademova ili kokosova ulja) te jednom čajnom žličicom meda. Također, i u ovu masku možete dodati kurkumu. Nanesite je na lice, a nakon petnaestak minuta nježno izmasirajte lice i uklonite masku, a lice isperite mlakom vodom.

Sezam

Sameljite sezamove sjemenke i pomiješajte ih s malo vode kako biste dobili gustu smjesu. Ova maska izrazito brzo pomaže u posvjetljivanju ožiljaka od akni.

Koromač

Kako biste se riješili problema s osjetljivom kožom, pomiješajte prah od sjemenki koromača s malo mlijeka i nanesite je na lice. Isperite nakon 15 minuta. Ova maska pomaže u uklanjanju crvenila i iritacija kože.