Neugodni zimski uvjeti koje je naša koža pretrpjela posljednjih mjeseci ostavili su na njoj traga pa je sada, u vrijeme kada sve cvjeta i blista, ona u većine žena dehidrirana, umorna i bez sjaja. Kako je probuditi iz zimskog sna i zaštititi je od proljetnih alergija upitali smo zagrebačku dermatologinju Ivanu Nolu.
Potvrdila nam je ono što smo i naslućivali, a naša koža pokazuje ‒ da zimsko doba, jednako kao i ljeto, isušuje i iscrpljuje kožu. Naime, hladno godišnje doba s niskim postotkom vlažnosti zraka i još nižim temperaturama uzrokuje gubitak vlage i isušivanje kože, a stanje dodatno pogoršavaju centralno grijanje koje isušuje zrak i kupanje agresivnim preparatima u vrućoj vodi.
Gubitak vlage
„Takvi nepovoljni zimski uvjeti dovode do ubrzanog transepidermalnog gubitka vode“, pojašnjava dermatologinja naglašavajući da naša koža gubi vlagu u svim slojevima. „Iako je površinski sloj epiderme prirodno zaštićen hidrolipidnim, zaštitnim slojem koji usporava isparavanje vode, on se zbog ovako velikog gubitka vlage dodatno oštećuje. A upravo oštećenje te lipidne barijere, koja štiti kožu od vanjskih utjecaja i sprečava isparavanje vlage, razlog je nastanka pretjerane osjetljivosti i suhoće kože, te svrbeža, crvenila, hrapavosti i ljuskanja, a vrlo često i neugodnog osjećaja zategnutosti“, navodi dermatologinja.
Kada je koža zdrava, njezine „hidratantne molekule“ zadržavaju čak četiri tisuće puta više vode od svoje vlastite težine, a vodu uzimaju iz atmosfere i pohranjuju ih u svojim slojevima. Kod izrazito suhe kože oslabljena je hidrolipidna, zaštitna funkcija, što može dovesti do pucanja epiderme te se, osim gubitka vlage, stvara i pogodno okruženje za razvoj bakterija, alergija i iritacija.
„Tijekom proljeća sve dodatno zakompliciraju peludi trava, korova i stabala“, dodaje Nola, a koncentracija peludi u zraku tim je veća što je manje padalina. „Zdrava koža ne bi reagirala na takve vanjske podražaje, ali zimom išibana, suha i osjetljiva koža ima slabu obrambenu moć“, ističe Nola.
Stoga, da bismo ublažili alergijske reakcije kože, potrebno ju je obnoviti, umiriti i hidratizirati te joj na taj način pomoći da zadrži vlagu i obnovi svoj obrambeni štit.
Važan ritual - čišćenje
„Vrlo je bitno više puta dnevno na kožu, naročito na lice i usne, nanositi hidratantne proizvode. Birajte kreme i losione za njegu izrazito suhe, iritirane kože koji sadrže omega masne kiseline, primjerice iz ulja noćurka ili sjemenki grožđa te ureju i termalnu vodu. Takvi proizvodi na kožu djeluju umirujuće, vlaže je i smanjuju hrapavost. Prilikom odabira, preferirajte kreme i losione lako upijajućih i nježnih tekstura“, predlaže dermatologinja. Uz to, dodaje, da u danima kada je pojačana koncentracija peludi u zraku, koristite termalnu vodu za umivanje i dodatno čistite kožu nježnim micelarnim otopinama.
U fazi pojačane njege, uz hidrataciju, jednako je važno i čišćenje kože. Da bi se obranila od hladnih uvjeta, koža tijekom zime ‘zadeblja’ pa je proljeće idealno vrijeme za skidanje tog njenog zimskog pokrova. Dobar piling uklonit će odumrle stanice, pročistiti pore, pojačati mikrocirkulaciju i potaknuti procese regeneracije. Stoga je“, napominje Nola, „čišćenje važan ritual u pripremi kože za nadolazeće, sve toplije dane.“
Osim cvjetanja raznolikog cvijeća i drveća, koži mogu smetati, iako blage, i zrake proljetnoga sunca. „Nakon duljeg zimskog perioda koža naglo postaje izložena suncu, što može uzrokovati alergijske reakcije pa je važno, posebno za vrijeme boravka u prirodi, nanositi kreme sa zaštitnim faktorom i namijenjene hiperaktivnoj koži sklonoj alergijama“, napominje doktorica
Pri tome nije važan velik izbor preparata, radije se pobrinite da su prikladni za vaš tip kože pa uz pomoć naših savjeta otkrijte svježu i blistavu kožu, kakva i doliči proljeću.
Antiage njega protiv bora
Ako je vaša koža nakon zime osjetljiva i iritirana, trebate biti nježni s uobičajenim antiage proizvodima jer oni mogu pogoršati njezino stanje. Kako je kožu potrebno ujedno nahraniti i očistiti odumrle stanice s njene površine, njegujte svoje lice kremom s AHA voćnim kiselinama, koenzimom Q10 ili vitaminom C. Oni će poboljšati kvalitetu elastina, pospješiti proizvodnju kolagena, smanjiti učinak fotostarenja, a koža će biti sjajna i meka na dodir.
Kako je potrebno neko vrijeme da se stanice kože obnove, na veće promjene i pomlađujući učinak morat ćete pričekati oko mjesec dana. Idealno je vrijeme i za kuru serumom s antioksidansima ili onim na bazi glikolne kiseline. Ako je još ne koristite, počnite upotrebljavati noćnu kremu. Odlučite se za onu koja sadrži što veći udio vitamina C ili zelenog čaja koji će tijekom noći kožu oboružati antioksidansima da bi se sljedećeg dana uspješno borila protiv slobodnih radikala iz okoliša.
Kao što je potrebno, ovisno o sezoni, promijeniti kremu za lice, isto se odnosi i na proizvode za čišćenje lica. Za suhu, zrelu kožu, idealno je čistiti šminku samo blagim mlijekom za čišćenje (bez umjetnih boja i mirisa) koje neće skinuti vlagu s površine kože. Imate li potrebu ili naviku koristiti tonik, onda on mora biti, također, blag, obogaćen antioksidansima i bez alkohola. Ako želite koži dati dodatni stimulans i ublažiti bore, iskušajte tretmane mezoterapije, infuzije kisikom ili tretmane stimulacije i regeneracije kolagena.
Njega suhe kože
Ako unatoč korištenju bogate hidratantne kreme ne uspijevate nahraniti svoju suhu kožu, možda biste trebali pomnije proučiti kozmetičke proizvode koje koristite tijekom dana. Koristite li gel, pjenu, sapun ili tonik za skidanje šminke i jutarnje pranje lica, birajte nježniju njegu jer su pregrubi za vašu kožu. Zamijenite ih kremastim ili uljnim proizvodima za čišćenje osjetljive kože. Umjesto umivanja u vrućoj vodi, zadovoljite se isplahivanjem lica u mlakoj, jer vruća voda skida prirodna ulja koja luči koža.
Da biste poboljšali učinak kreme za lice, nakon umivanja ručnik samo prislonite na lice, bez trljanja, te na još vlažnu kožu nanesite kremu.
Ovako ćete pomoći koži da zadrži veći postotak vlage u epidermi, a krema će uspjeti nahraniti i dublje slojeve kože. Potražite kreme na bazi shea maslaca ili hijaluronske kiseline i serume na bazi zelenog čaja ili antioksidansa reservatola koji će popraviti teksturu vaše kože.
Noćnu kremu zamijenite arganovim ili bademovim uljem jer će prirodna biljna ulja brže umiriti, hidratizirati i pomladiti kožu, bez izazivanja iritacija. Dok se koža ne oporavi, jednom tjedno nahranite je kućnim pripravkom, hranjivom maskom od avokada, jogurta i žličice meda.
Njega za umornu kožu bez sjaja
Kada je koža pravilno nahranjena, njezine se stanice vežu jedna za drugu tvoreći čvrst zaštitni sloj koji vaš ten čini čvrstim i zaglađenim. Da biste im u tome pomogli, koristite kremu ili losion koji sadrže ceramide – emolijente koji se prirodno nalaze u površinskom sloju kože, a omekšavaju kožu, poboljšavaju njenu napetost i štite je od isušivanja.
Ako niste pobornica noćne njege, neka serum s antioksidansima bude svakodnevna pratnja vašoj dnevnoj kremi. Primjerice, vitamin C je antioksidans zadužen za blistavost kože, a ujedno potiče proizvodnju kolagena.
Za umornu kožu bez sjaja dijelom su krive odumrle stanice pa će dobar večernji piling učiniti da vaša koža ujutro zasja. Imate li normalni tip kože, iskušajte piling s glikolnom kiselinom koji je jedan od najučinkovitijih preparata za skidanje odumrlih stanica jer prodire u dublje slojeve kože. Osjetljivoj koži, pak, više će odgovarati nježniji piling, primjerice, na bazi mliječne kiseline. Želite li se instantno riješiti sivkastog tena i otkriti blistavu kožu, odlučite se za kemijski piling.
Njega osjetljive i iritirane kože
Proljeće, stres, začepljene pore ili hormoni mogući su uzroci zbog kojih je koža nadražena te reagira crvenilom, aknama i prištićima. Prije nego što za takvo stanje okrivite kozmetičke proizvode, zavirite u svoj jelovnik. Konzumiranje previše šećera i ugljikohidrata također može biti uzrokom vaših problema pa prije svega pripazite na ishranu.
Ako vaša koža pripada masnijem ili kombiniranom tipu, te na njoj povremeno izbijaju akne, dolaskom toplijeg vremena potrebno je hranjivu hidratantnu kremu zamijeniti laganijim losionom jer visoke temperature potiču pojačano lučenje sebuma ne samo na masnijoj koži, nego kod svih tipova. Alternativa može biti razrjeđivanje zimske kreme ružinom vodicom ili potražite losion lagane teksture na bazi salicilne kiseline, koja će dubinski očistiti pore, te zelenog čaja, papaina (enzima iz papaje), alantoina (ekstrakta biljke gavez) ili aloje koji će umiriti nadraženu kožu. Piling sa salicilnom kiselinom, ne češći od jednom tjedno, također je dobar izbor jer održava pore čistima te tako sprečava izbijanje prištića i akni.
Ako je vaša koža izrazito osjetljiva i na svaki podražaj reagira crvenilom, koristite preparate s visokim udjelom termalne vode koja djeluje umirujuće, antiiritacijski i protuupalno. Ne umivajte se vrućom vodom, a lice samo nježno potapkajte mekim, frotirnim ručnikom da je ne biste dodatno nadražili.
A što s podočnjacima?
Na neosunčanoj, blijedoj koži tamni su podočnjaci još vidljiviji. Da biste smanjili natečenost i ublažili boju podočnjaka, upotrebljavajte kremu s vitaminom A za područje oko očiju, koja će ujednačiti boju kože i podočnjake učiniti manje uočljivima. Područje oko očiju noću njegujte preparatom na bazi hijaluronske kiseline i glicerina. Kad god stignete, na svoje umorne oči položite hladni oblog – kriška krastavca ili ohlađene vrećice čaja stegnut će krvne žile, tj. ublažiti purpurnu boju podočnjaka i smanjiti natečenost.