Aktivni ugljen su koristili još i stari Egipćana zbog snažne moći konzervacije i detoksikacijskih svojstava (djeluje antibakterijski, antifungalno, antiperspirativno). Indijanci su ga koristili za liječenje nadutosti i plinova, a od vremena Feničana pa do 18. stoljeća, brodovi su bačve s vodom premazivali ugljenom kako bi voda u njima što duže bila pitka. Danas se koristi u medicinske svrhe, primjerice za akutno trovanje i za tretiranje anemije kod oboljelih od raka.
Aktivni, medicinski ugljen je, također, posljednjih godina sve traženiji i u kozmetičkoj industriji. Pomaže u čišćenju kože i pora, nježno ali efikasno uklanja prljavštinu, nečistoću i višak sebuma dok ten njeguje s blagotvornim mineralima. Kao magnet izvlači i apsorbira nečistoću i višak masnoće pa je idealan za masniju i kombiniranu kožu. Jednostavno ga dodajte u vruću kupku kako biste poboljšali cirkulaciju i detoksicirali cijelo tijelo, ili iskušajte neki od recepata.
1. Maska za prištiće i mitesere
U jednakim omjerima smiješajte prah aktivnog ugljena s organskom ružinom vodicom, gelom aloje i, eventualno sa 2-3 kapi eteričnog ulja čajevca (za dodatni antibakterijski učinak) kako biste dobili ujednačenu pastu. Nanesite je na kožu, pustite da se osuši, a potom isperite.
2. Maska za mitesere s glinom
Smiješajte prah aktivnog ugljena (oko 0,2 grama) sa pola žličice bentoin ili neke druge vrste gline i 1 i pol žličicom vode. Pastu nanesite na cijelo lice ili samo na određene dijelove, puštajući da se osuši a potom isperite.
3. Izbjeljujuća pasta za zube
Četkicu za zube pospite prstohvatom crnog praha, ili ga pomiješajte s pastom za zube pa dobivenim pripravkom operite zube. Pjena će biti crna, ali će vaši zubi već nakon nekoliko upotreba prosjati i izbijeliti se jer će ugljen vrhunski oprati zube, skinuti plak i nakupljene nečistoće.