Njega kose kod mnogih traži posvećenost i dosljednost. Svatko je individualan i treba vremena za poimanje onoga što vam najbolje odgovara. Obično joj se pristupa prema kategorizaciji nastaloj na osnovi teksture i stupnju kovrčavosti. No, svaki tip kose ima i nekoliko podtipova od vrlo sitnih kovrča u obliku spirale te mekanu strukturu do tanke kose sklone mašćenju jer se prirodna ulja lako raspoređuju od korijena do vrhova.
Demi Moore jedna je od kameleonki kada je o kosi riječ. Od brijanja glave za vrijeme snimanja vojnog filma G. I. Jane, bujnih valova u Moonlightu, do duge svilenkaste kose kakva ju trenutno krasi i koju trenutno ne želi mijenjati jer smatra kako više od drugih frizura odgovara njenom karakteru. Opisujući svoju odluku da više ne podređuje kosu ulogama za magazin People izjavila je: „sjećam se da sam čula nekoga kako kaže da žene ne bi trebale imati dugu kosu kad ostare. I nešto u vezi s tim ostalo mi je u mislima... Pomislila sam da, ako može rasti i nije nezdrava, zašto ju ne bismo pustile? Ne sviđaju mi se pravila koja zaista nemaju utemeljenog smisla ili opravdanja.“
Premda duga kosa naizgled iziskuje više truda kako bi se formirala, Demi Moore i dalje se drži nekoliko pravila uz koje se svaki tip može pojaviti u svojem najboljem izdanju.
HIDRATACIJA
Demi Moore ne mijenja često šampone, a to znači kako je odabrala one koji njezinoj kosi daju sve tvari koje su joj potrebne tijekom pranja, koje često reducira i na jednom tjedno. Hidratacija kose ključna je za održavanje njenog zdravlja, sjaja i elastičnosti, osobito ako je kosa suha, kovrčava ili oštećena. Stručnjaci savjetuju kako valja birati one šampone koji su bogati sastojcima poput ulja argana ili kokosovog ulja, aloa vere i glicerina jer pomažu zadržati vlagu u kosi.
Maske obično sadrže bogate sastojke kao što su shea maslac, med ili avokado, koji dubinski njeguju kosu, a želite li se malo poigrati priuštite si kućni tretman vrućim uljem koje kosu dubinski hidratizira. Sve što trebate učiniti je malo podgrijati ulje poput kokosovog, maslinovog ili jojobinog, a potom ga nanijeti na kosu i ostaviti da djeluje od 30 minuta do sat vremena. Kosu potom treba dobro isprati, a najbolje ju je ostaviti i dopustiti joj prirodno sušenje.
Ovaj tretman može biti od pomoći imate li problema s prhuti uzrokovanoj suhim vlasištem jer stimulira cirkulaciju krvi i oslobađa ljuskavu, suhu kožu pri vrhu vlasišta. Nakon što se ispere kosa je osvježena i meka.
UNUTARNJA NJEGA
Ljepota dolazi iznutra, a prehrana ima ključnu ulogu u zdravlju kose. Ono što jedete može značajno utjecati na rast, jačinu i sjaj vaše kose. Sastavljena od proteina, uglavnom keratina, pa upravo njegov unos ključan za njezin rast i obnovu dok omega-3 masne kiseline pomažu pri održavanju vlage u vlasištu.
Sjemenke bundeve, orašasti plodovi, školjke, cjelovite žitarice i jaja bogati su cinkom, važnim za popravak tkiva te održavanju zdravih žlijezda lojnica oko folikula. Jednostavnim povećanjem unosa organskog voća i povrća i održavanjem moguće je drastično povećati unos antioksidansa, a što ujedno smanjuje i rizike od bolesti te poboljšava izgled kože.
VITAMIN E
Još jedan izvor antioksidativnih svojstava. Pomaže u širenju krvnih žila i poboljšanju cirkulacije u vlasištu, što osigurava da folikuli dlake dobivaju dovoljno hranjivih tvari i kisika. To može potaknuti rast kose i održati postojeću kosu zdravom. Neutralizira slobodne radikale koji mogu oštetiti stanice folikula dlake. Oksidativni stres, uzrokovan slobodnim radikalima, može ubrzati proces starenja i dovesti do gubitka kose.
Antioksidativna svojstva vitamina E pomažu u zaštiti kose od ovih štetnih učinaka. Konzumacija hrane bogate vitaminom E, poput orašastih plodova (npr. bademi, lješnjaci), sjemenki (npr. sjemenke suncokreta), avokada, maslinovog ulja i zelenog lisnatog povrća, može pomoći u održavanju zdrave kose iznutra.