Kompletna jesenska beauty rutina za njegu kože i kose: Otkrivamo koji su proizvodi dobri, ali i što treba izbjegavati

Evo kako njegovati kožu i kosu tijekom jesenskog razdoblja

Shutterstock

Nakon vrućih i sunčanih ljetnih dana, dolazak jeseni donosi ne samo prekrasne krajolike u nijansama crvene i zlatne, već i priliku da se posvetimo pravilnoj njezi kože i kose. Odmor na suncu može ostaviti traga na našoj koži i kosi, ali pravilnim tretmanima i njegom možemo sačuvati mladolik i svjež izgled čak i tijekom hladnijih mjeseci.

Od opeklina i dehidracije, do promjena u strukturi kose i pojave hiperpigmentacija - savjetujemo vam kako se oporaviti od posljedica ljeta i pripremiti za jesensko pomlađivanje.

NJEGA KOŽE

1. Tretmani hidratacije i oporavka

Nakon godišnjeg odmora i pretjeranog izlaganja suncu koža gubi važne hranjive tvari. Hidratacija kože je prijeko potrebna kako bi se održala elastičnost i zdrav izgled jer UV i IR zrake isušuju kožu, ali istovremeno dovode do začepljenja pora pa je potrebno konzultirati dermatologa ili kozmetologa i utvrditi pravilnim redoslijedom i adekvatnom njegom nakon sunčanja.

Redovita uporaba hidratantnih krema temelj je njege svih tipova kože tijekom cijele godine. Preporučuje se prvo napraviti klasični higijenski tretman, kako bi se lice očistilo i omogućio bolji učinak daljnjeg oporavka kroz hidrataciju, dubinsku njegu i smirivanje upalnih procesa. Tretmani poput mezoterapije ili mikrodermoabrazije pomažu u obnavljanju kolagena i elastina, čineći kožu čvršćom, a ujedno smanjuju vidljivost bora.

2. Blagi piling

Izbjegavajte jak piling odmah nakon izlaganja suncu kako biste spriječili daljnje oštećenje kože. Kada tražite nježne pilinge za lice s voćnim kiselinama za svoju kućnu rutinu, usredotočite se na proizvode koji učinkovito uklanjaju mrtve stanice kože bez izazivanja iritacije. Voćne kiseline, poznate i kao alfa hidroksilne kiseline (AHA), izvrsne su za nježno uklanjanje mrtvih stanica kože i poticanje stanične obnove. Neke od preporučenih opcija su glikolna, mliječna i bademova kiselina, kao i voćni enzimi.

Glikolna kiselina dobivena iz šećerne trske jedna je od najpoznatijih AHA kiselina, dok je mliječna kiselina poznata po svojim hidratizirajućim svojstvima, a ujedno radi i piling kože. Blaža je od glikolne kiseline i dobro djeluje na osjetljive tipove. Proizvodi s ovom kiselinom izvrsni su za poboljšanje teksture i sjaja.

Bademova kiselina dobivena iz gorkih badema nježan je piling pogodan za različite tipove kože. Ima veće molekule, što znači da sporije prodire u kožu, smanjujući vjerojatnost iritacije. Enzimi iz voća kao što su papain (iz papaje) i bromelain (iz ananasa) pružaju nježan piling. Ovi prirodni enzimi razgrađuju veze između mrtvih stanica kože kako bi otkrili glatkiji ten bez mehaničkog pilinga.

Piling biste trebali raditi jednom ili dvaput tjedno, ovisno o potrebama vaše kože. Birajte proizvod s nižom koncentracijom voćnih kiselina i postupno povećavajte koncentraciju ako ih dobro podnosite. Uvijek slijedite upute proizvođača i svakodnevno koristite kremu za sunčanje jer AHA kiseline mogu učiniti kožu osjetljivijom na sunce.

3. Pojačajte antioksidanse

Izlaganje suncu stvara slobodne radikale koji pridonose preranom starenju. Suprotstavite se ovom učinku uključivanjem antioksidansa u svoju rutinu. Serumi s vitaminom C i proizvodi koji sadrže ekstrakt zelenog čaja pomažu neutralizirati slobodne radikale i potiču mladenački ten.

4. Tretmani za hiperpigmentaciju

Nakon izlaganja suncu, možete doživjeti kratkotrajno "sušenje" akni i može vam se činiti da preplanulost pomaže u kamuflaži vašeg problema, no sve rane od akni ili kraste izložene suncu mogu trajno potamniti, ostavljajući još gore ožiljke. Ako su se tamne mrlje ili fleke na koži pojavile tijekom ljeta, kasna jesen i cijelo zimsko razdoblje idealno je vrijeme za tretiranje ovog problema. Laserski tretmani, kemijski pilinzi i proizvodi s niacinamidom ili retinolom mogu pomoći smanjiti hiperpigmentaciju i postići ujednačeniji ton kože.

5. Njega područja oko očiju i usana

Područje oko očiju posebno je osjetljivo na promjene vremenskih uvjeta. Korištenje bogate kreme za područje oko očiju pomaže hidratizirati i smanjiti natečenost i podočnjake. Ne zaboravite na nježan piling usana i redovitu upotrebu balzama kako biste upotpunili svježi izgled lica.

NJEGA KOSE

1. Šampon za dubinsko čišćenje

Kako biste se riješili soli, pijeska i ostataka proizvoda za kosu, koristite šampon za dubinsko čišćenje. Ovi proizvodi ne samo da čiste Vašu kosu, već omogućuju daljnji oporavak i prodiranje proizvoda u korijen vlasi kako biste ostvarili puni potencijal daljnje njege kose.

2. Intenzivna njega

Sunce i morska voda mogu isušiti kosu i učiniti je lomljivom. Odaberite tretman dubinske hidratacije za kosu u svom omiljenom frizerskom salonu kako biste kosi vratili vlažnost i popravili oštećenja.

3. Prevencija sezonskog gubitka kose

Poznato je da kosa pojačano opada tijekom jeseni, no te se posljedice mogu znatno umanjiti promjenom svakodnevnih navika, kao i profesionalnim tretmanima poput PRP-a (pomlađivanje krvnom plazmom) ili mezoterapije. Najprije u svoju kućnu rutinu uključite redovito masiranje vlasišta nježnim kružnim pokretima kako biste potaknuli cirkulaciju krvi i rast kose.

Pobrinite se da vaša prehrana uključuje bitne hranjive tvari poput vitamina A, C i E, biotina i cinka koji su ključni za zdrav rast kose, kao i hranu bogatu proteinima. Koristite blagi šampon bez sulfata kako biste spriječili prekomjerno isušivanje vlasišta i kose te tretmane dubinske regeneracije jednom tjedno kako biste održali kosu hidratiziranom i smanjili lomljenje. Visoka razina stresa može pridonijeti gubitku kose, kao i često nošenje vrlo čvrstih pletenica ili repova.

4. Skraćivanje oštećenih vrhova i izbjegavanje toplinskog stiliziranja

Izloženost suncu i morskoj vodi, kao i jesenskoj hladnoći, mogu uzrokovati pucanje vrhova i lomljenje kose, zbog čega nakon odmora svakako posjetite frizera i ošišajte kosu. Kako biste spriječili slabljenje korijena kose, tijekom ovog razdoblja također smanjite upotrebu alata za oblikovanje kose ili uvijek koristite sredstvo za zaštitu od topline pri izradi frizure.

Uz pravilnu njegu i tretmane, možete osigurati da vaš ten ostane blistav, a vaša kosa zadrži svoj sjaj. Dok uživate u kavi sa začinima od bundeve i oblačite svoj omiljeni džemper, ne zaboravite se počastiti ovim obnavljajućim ritualima ljepote. Uz malo truda samouvjereno možete zakoračiti u jesensko razdoblje mladolikog i osvježenog izgleda, spremni prepustiti se svim čarima koje nam nudi ovo doba godine.

Izvor: Elle.rs