Kiseline za kožu. Iako ne zvuči najprimamljivije, kiseline se mogu pronaći u sve većem broju formula mnogih kozmetičkih proizvoda, kao i tretmana za ljepotu. I to ne bez razloga. Prema posljednjim istraživanjima, koja podupiru vodeći svjetski dermatolozi, kiseline su jedno od najvećih otkrića u njezi kože prošlog stoljeća. Ali ne očekujte postignuća preko noći, većini proizvoda s kiselinama treba oko mjesec dana da pokažu svoje rezultate pa budite strpljivi. Stupanj učinkovitosti preparata ovisi o koncentraciji kiseline i pH kiselosti proizvoda. Ako ih još niste iskušali, dajte im priliku, potrebno je samo da pronađete onu koja će biti najprikladnija za vaš tip kože. Zato iskoristite naš vodič da otkrijete onu koja će savršeno upotpunjavati potrebe vaše kože.
Retinoična kiselina protiv bora
Retinoična kiselina je grupa spojeva dobivenih iz obitelji vitamina A. U popisu sastojaka možete je pronaći pod nazivom: Retin-A, retinola, retinaldehid ili retinil propionat. Glavni je sastojak za ublažavanje bora i linija zato što ima sposobnost djelovanja ne samo na površinski nego i na srednji sloj kože. Pomlađujući učinak ostvaruje i stimulacijom proizvodnje kolagena, ubrzavanjem regeneracije stanica i ublažavanjem hiperpigmentacije.
Pogoduje i nečistoj koži sklonoj aknama (posebno onoj u zrelim godinama) jer djeluje antibakterijski i smanjuje količinu sebuma, što rezultira smanjenjem pora. Ali ako imate osjetljivu kožu, postoji mogućnost da vam u prva dva tjedna primjene kreme s retinolom koža postane suha i crvena. Kako biste to izbjegli, kupite preparat s manjom količinom retinoične kiseline namijenjen osjetljivoj koži pa postupno povećavajte „dozu“.
Prva dva tjedna proizvod koristite svake druge ili treće noći, a zatim, kada osjetite da ga vaša koža podnosi, upotrebljavajte ga dvije noći zaredom pa jednu preskočite. Nakon mjesec dana koža bi se trebala priviknuti na tu molekulu, pa ga možete upotrebljavati svakodnevno, ali uvijek preko noći, posebno u ovo doba godine jer je retinol fotoosjetljiv.
Voćne kiseline za sjaj
Alfa hidroksilne kiseline (AHA), popularno znane kao voćne kiseline, već se dvadesetak godina koriste u kozmetičkoj industriji kao piling za sivu i umornu kožu jer nude instantno rješenje za svjež izgled. Najpoznatije od njih su glikolna (dobivena od šećerne trske), malična (od jabuka), citrična (od citrusnog voća), mliječna ili laktična (od kiselog mlijeka) te tzv. vinska kiselina (od grožđa).
Sve one odstranjuju odumrle stanice, stimuliraju njihovu regeneraciju, vraćaju koži vlažnost i vitalnost, uklanjaju površinske bore te izbljeđuju pigmentacijske mrlje i ožiljke od akni. Pogoduju gotovo svim tipovima kože, ali ako imate izrazito osjetljivu kožu, rozaceu ili seboroični dermatitis, nakon upotrebe proizvoda s AHA kiselinama možete dobiti osip. No ako je vaša koža masna ili nečista, suzit će proširene pore i smanjiti mogućnost ponovnih upala.
Za najbolji učinak, preparate s AHA kiselinama uvijek nanosite na suhu kožu jer ih voda može neutralizirati. Koristite li preparat s visokim udjelom AHA kiseline (oko 10%), dobro se zaštitite od UV zračenja jer njegova upotreba povećava osjetljivost kože na sunce.