Tri stanja svijesti

U drevnim sustavima postoje u osnovi tri stanja u kojima se naša svijest kreće kroz naše psihološko stanje uma. Ta su stanja poznata kao bioritmi. Tri stanja su: prvo Jaagrut awastha što je naše normalno budno ili svjesno stanje. Svijest postoji u ekstrovertiranom stanju oslanjajući se na naša osjetila (viđenje, slušanje, mirisanje, kušanje, dodirivanje) kako bi nam prenijela informacije iz okoline. Drugo stanje je Swapna awastha ili stanje snova u kojem stvarnost doživljavamo u različitim oblicima u snovima. Treće stanje je Sushupti awashta ili naš duboki san u kojem smo nesvjesni bilo čega. To je apsolutno stanje osjećaja da tamo nema ničega.

Naš se um kreće kroz ove faze, a da zapravo nije svjestan prijelaza. U joga nidri treniramo svoj um da pamti svijest ne samo o prijelazu, već i o iskustvu koje prima dok je u svakom stanju. Postajemo svjesni stanja između spavanja i budnosti, a naše veze s podsviješću i nesvjesnim često nas vode u različita duhovna iskustva.

Kako joga nidra utječe na nas na dnevnoj razini?

Sve što radimo u svojoj svakodnevnoj svjesnoj rutini, od prehrane do spavanja, hodanja ili trčanja na posao, svaka aktivnost rezultira nekom vrstom napetosti. Te napetosti pohranjene su u nekoliko razina naše osobnosti, pa čak i u našim duhovnim tijelima. One se akumuliraju i manifestiraju u različitim oblicima kroz našu psihu, uključujući neravnotežu, poremećaje i emocionalni i fizički konflikt. 

Joga vam omogućuje da otkrijete koje su to napetosti kako biste se mogli nositi s njima. Možda ih niste izravno svjesni, ali možete osjetiti simptome. To se zove Klesha koji je poput otrova u vama. Tri vrste napetosti su mišićna, emocionalna i mentalna. Joga nidra izvrstan je način za postizanje tjelesnog, emocionalnog i mentalnog odmora. Pomaže vam da se oslobodite uskladištene napetosti i starih navika kako biste imali svježe i svjesno iskustvo. Također povećava fokus vašeg uma što olakšava učenje. 

Što učiniti?

Naš um ima različite vrste valova, ovisno o tome u kojem smo stanju u određenom trenutku. Ti se valovi mogu mapirati određenim instrumentima i proučavati. Alfa, theta i beta moždani valovi koriste se za proučavanje različitih stanja svijesti i moguće je naučiti kako s lakoćom prelaziti iz jednog stanja u drugo. Da biste naučili kako to ispravno raditi, morate pronaći nekoga tko je izučen u drevnim umjetnostima, a poznaje teoriju i praksu dovoljno dobro da vam to objasni na jednostavan način jer je vrlo komplicirano. Jednom kad shvatite kako ovo funkcionira, tada vas majstor u ovim praksama može voditi da joga nidrom dođete u bolja fizička, mentalna, emocionalna i duhovna stanja bića i koristite to u svakodnevnom životu.

Izvor: wellbeing