Uzroci bolova u leđima su razni: poremećaji lokomotornog sustava, neurološki poremećaji, refleksni simptom bolesti unutarnjih organa, prolapsi diskova, puno sjedenja, manjak kretanja, neudoban ležaj, spuštena stopala, kronična napetost, prekomjerna težina, nepravilno držanje... Najčešći oblici bolova u leđima koji muče sve mlađu populaciju su:
- Križobolja (syndroma lumbosacrale), koju karakterizira bol u donjem, lumbalnom dijelu leđa.
- Lumbago, koji označava naglu bol u leđima prilikom nezgodne kretnje, trzaja, naglog dizanja teškog tereta i stvara osjećaj kao da nas je nešto presjeklo.
- Lumboishialgija, bol koja počinje u leđima i širi se duž noge, često izazivajući osjećaj trnjenja, slabosti u mišićima noge i slično.
Masaže, akupunktura i refleksoterapija mogu biti od velike pomoći kod boli u leđima, a svakodnevnim vježbanjem samo nekoliko jednostavnih vježbi joge možemo sačuvati zdravlje i pokretljivost kralješnice te dugoročno riješiti problem bolova.
1. asana, mačka: Iz početnog položaja na sve četiri, uz udah uvijemo leđa prema dolje i pogledamo u vrh nosa, a s izdahom izvijemo leđa gore (kao mačka kad se nakostriješi) i pokušamo aktivirati trbušne mišiće. Vježbu ponovimo 10-20 puta.
Naglasak u ovoj asani je na izravnavanju leđa, ako pete ne dotiču pod, ne brinite se, bitno je da su leđa izdužena. Zadržimo se u položaju 10-20 dubokih udisaja i izdisaja.
3. asana, jednostavna torzija kralješnice: Legnemo na leđa, savijemo koljena, stopala oslonimo na pod u širini kukova, raširimo ruke u visini ramena, uz izdah spustimo koljena u stranu, glavu okrenemo za suprotnim ramenom, uz udah vratimo koljena u sredinu i s novim izdahom spustimo ih u drugu stranu te okrenemo glavu. Vježbu ponovimo 10-20 puta.
5. asana, položaj djeteta: Sjednemo na pete, čelo spustimo na pod, ruke ispružimo pokraj tijela ili iznad glave te ostanemo u položaju duboko i mirno dišući koliko god nam je ugodno.