Personalizirana njega 

Tijekom zimskih mjeseci ruke su nam suhe i koži treba malo dodatne pažnje. To može biti zbog hladnog vjetra, suhog zraka unutra ili zbog čestog pranja ruku, ali koža djeluje oštećenije i suše nego inače. Stoga je najbolje vrijeme za korištenje hidratantnih proizvoda poput ovog domaćeg, umirujućeg balzama za suhu kožu.

Korištenje domaće hidratantne kreme ili losiona za kožu ne samo da vas oslobađa neugodnih kemikalija, već može biti fantastično i za one koji imaju osjetljivu kožu. Možete stvoriti proizvod isključivo prema svojim potrebama i tipu kože, bilo da imate suhu, masnu ili mješovitu kožu.

Mnogo novca možete uštedjeti i upotrebom sastojaka za koje znate da neće izazvati alergijsku reakciju na koži. Očito je da ovo može zahtijevati malo eksperimentiranja ako je to nešto što nikada prije niste probali - ali to je zabavan postupak, a njega kože nikad se nije činila zabavnijom.

Na primjer, ovaj hidratantni losion za kožu koristi mješavinu eteričnih ulja limuna, paprene metvice i lavande zbog njihovih različitih svojstava, ali i mirisa. Međutim, oni se lako mogu izostaviti ako ste osjetljivi na eterična ulja.

Za što je dobar ovaj balzam ?

Ovaj "uradi sam" losion za kožu izgleda pomalo poput kreme od limuna - ali je božji dar za održavanje gipkih i mekih ruku uz učestalo pranje ruku i korištenje dezinfekcijskih sredstava.

Hidratacija nije sve za što je pogodan ovaj čudesni balzam. Kombinacijom umirujućih eteričnih ulja i ulja za omekšavanje kože te dodatnog vitamina E i / ili meda - ovaj balzam djeluje na smirivanje posjekotina i uboda insekata, vlaži kožu, savršen je za kožu nakon brijanja i za hladne zimske dane u kojima naše ruke lako mogu postati žrtvom vjetra.

Što je u balzamu

1.Eterična ulja

Lavanda - Ima značajne aromaterapeutske prednosti, uključujući ublažavanje stresa i pomoć pri spavanju, antidepresivna i protuupalna svojstva. Također hladi, umiruje i djeluje antiseptično.

Paprena metvica - Ne samo da smiruje nadraženu kožu, već se može koristiti i za pojačavanje energije, a studije pokazuju da udisanje paprene metvice može smanjiti glavobolju i pomoći probavi.

Limun - Ne samo da podiže snagu već sadrži i antiseptička, antivirusna i protuupalna svojstva. Također se može inhalirati kao prirodni antidepresiv i pojačivač energije.

 2.Bazna ulja

Kad god koristite eterična ulja za kožu, potrebna su bazna ulja. Biljna ulja njeguju i hrane kožu te služe kao „nositelji“ eteričnih ulja. Bez njih eterična ulja mogu izazvati iritaciju kože ako se nanose izravno na kožu.

Za pripremu balzama možete koristiti:

Kokosovo ulje - Čudesno njegujuće sredstvo za omekšavanje kože. Osim toga, istovremeno djeluje antibakterijski i antigljivično.

Maslinovo ulje - Ima glatku teksturu i prekrasno je za vlaženje suhe kože. Također je puno antioksidansa koji mogu imati anti-age učinak na kožu.

Ostala ulja koja možete koristiti uključuju bademovo ulje bogato vitaminima, ulje avokada, ulje sjemenki grožđa, ulje šipka itd.

3.Pčelinji vosak

Pčelinji vosak koristi se za stvaranje teksture nalik na 'melem'. Što ga više dodate, to će vaš melem biti tvrđi na sobnoj temperaturi, a isto tako, što ga manje dodate, konačni proizvod će biti rahliji.

Međutim, pčelinji vosak je također antibakterijski, netoksičan i ima protuupalna svojstva. Također tvori zaštitnu barijeru na koži bez začepljenja pora - privlačeći vlagu na kožu, a istovremeno joj omogućavajući disanje.

Ako želite napraviti vegansku verziju ovog balzama, možete probati sojin vosak. Međutim, to će dati rjeđi konačni proizvod.

4.Dodaci po želji

Med – Ima antibakterijska, antiseptička i antioksidativna svojstva, ubrzava proces zacjeljivanja stanica kože te nevjerojatno umiruje i vlaži kožu.

Vitamin E - Djeluje kao prirodni konzervans, umiruje i vlaži kožu. Također je moćan antioksidans, s anti-age učincima na kožu.

Kako napraviti balzam

Sastojci

  • Mala staklena posuda za čuvanje balzama
  • Lonac i staklena posuda za parnu kupelj
  • Žlica za miješanje ili lopatica
  • 2 žlice ekstra djevičanskog maslinovog ulja
  • 2 žlice kokosovog ulja
  • 2 žlice ulja slatkog badema
  • 2 žličice pčelinjeg voska
  • 10 kapi eteričnog ulja mente
  • 8 kapi eteričnog ulja lavande
  • 4 kapi eteričnog ulja limuna
  • 2 žlice sirovog meda po želji
  • 1/4 žličice vitamina E po želji

Postupak pripreme

Započnite sa sterilizacijom svog pribora kojeg ćete koristiti - velike zdjele, žlice za miješanje ili lopatice i spremnika u kojem planirate pohraniti svoj melem. Obavezno ih i potpuno osušite.

Da biste započeli s izradom balzama, dodajte maslinovo ulje, kokosovo ulje, pčelinji vosak i bademovo ulje u parnu kupelj.

Dobro promiješajte da se ulja temeljito sjedine, a zatim sklonite posudu s vatre i ostavite da se malo ohladi. Ovaj je korak neophodan jer se eterična ulja ne smiju dodavati vrućoj smjesi jer su njihove kemijske strukture promijenjene.

Dodajte eterična ulja - lavande, limuna i paprene metvice. Zatim po želji dodajte  med i/li vitamin E.

Smjesu dobro promiješajte i brzo ulijte u odabrani spremnik (jer će se početi brzo zgušnjavati). Rok trajanja ovog balzama je oko šest mjeseci.

Izvor: alphafoodie.com