Ohashiatsu metoda
Orijentalna dijagnostika nastala je kad je Ohashi istraživao što je uzrok njegovih ozbiljnih fizičkih tegoba te kako ih ukloniti. Rođen 1944. u gradu Fukuyami, periferiji Hirošime koju je samo godinu poslije pogodila atomska bomba, Ohashi je u najranijem djetinjstvu imao mnogo ozbiljnih zdravstvenih problema. No, ipak je, unatoč svemu, uspio izdržati i preživjeti među djecom koja su tih godina masovno umirala od kolere jer su njegovi roditelji, budući da klasično liječenje nije dalo rezultata, pokušali s alternativnim načinima iscjeljivanja.
Ohashi je patio od teške dehidracije i proljeva, a spasio ga je upravo liječnik orijentalne medicine. Vlastita teška iskustva, svi bolovi i tegobe koje je preživio Ohashija su ohrabrili da se i sam posveti ljudima koji pate zbog raznih zdravstvenih tegoba. Učivši na vlastitom primjeru, kreirao je svoju tehniku dijagnosticiranja i liječenja.
Objektivni i subjektivni problem
Ohashiatsu metoda, odnosno Orijentalna dijagnoza, čiji temelji počivaju na metodi shiatsu, proučava zdravlje osobe prvenstveno pomoću meridijana. Njima kola životna energija koja nosi fizičku informaciju, ali i psihološke elemente. On smatra kako je razumijevanje i iščitavanje fizičkih manifestacija neodvojivo od sagledavanja emocija i psihičkog aspekta. „Pri dijagnozi moram pronaći objektivni fizički problem, dok istovremeno razumijem subjektivni problem koji je u psihologiji čovjeka“, tumači Ohashi.
Razlika u odnosu na shiatsu je u tome što Ohashiatsu metoda u iscjeljivanju koristi energetski centar tijela, haru, koji se nalazi u abdomenu. Pritiskom na haru i pokretanjem tijela iz te točke ono se iscjeljuje na puno učinkovitiji i dublji način, smatra Ohashi. „Budući da koristi mali broj pokreta za učinkovit rezultat, Ohashi metoda je pročišćena i napredna jer nema gubljenja ni vremena ni energije“, kaže ovaj terapeut.
Što govori lice?
U procjeni stanja osobe terapeut iščitava i lice. Bazirajući tehniku na pretpostavci da dio uvijek odražava cjelinu, ova metoda pogledom u lice daje uvid u opće stanje, duhovnost, zdravlje, stil života i emocije klijenta. Oči tako mogu reći vrlo konkretne informacije – primjerice, kolika je razina kisika u tijelu osobe, koliko je spavala prethodne noći i kakav je njezin način ishrane.
Tijekom četrdesetak godina, koliko je proučavao bore na licima ljudi, Ohashi je otkrio da prema njima može iščitati zdravstveno, emotivno, čak i financijsko stanje osobe. U konačnoj dijagnozi pomoći će mu i proučavanje načina na koji se osoba kreće.
Iznimno važan, ali posve neuobičajen dio Ohashijeve dijagnostike naziva se „dijagnoza cipele“, u kojoj analizom obuće osobe Ohashi definira njezin životni stil i ono što ju je dovelo do bolesti. „Po cipelama čovjeka i načinu na koji hoda može se vidjeti fizička deformacija tijela“, objašnjava. I tu se princip ponavlja – dakle, jedan dio čovjekova tijela pokazuje u kakvom je stanju cjelina.
Čudesni dodir
Iscjeljenja nema bez dodira. Kolika je njegova važnost govori i činjenica da u japanskom jeziku riječ iscjeljivanje zapravo znači: dodir rukom.
„Komunikacija dodirom nikad ne laže, ne može ništa sakriti. Dodirom se može razumjeti ono što osoba i ne pokazuje“, naglašava Ohashi, ali dodaje da je osvještavanje načina na koji živimo i odnosimo se prema sebi presudno za zdravlje.
Danas ovaj majstor znanje prenosi svojim učenicima u cijelome svijetu, a ta se njegova misija odlično slaže s njegovim prezimenom. Ono na japanskom jeziku znači: veliki, sjajni most, što simbolizira i njegov životni odabir – prenošenje mudrosti istočnjačke medicine u zapadni svijet.
Smatrajući da su praksa iscjeljivanja i podučavanja u čovjeku nedjeljivi i isprepleteni, Ohashi je osnovao svoj Ohashi institut koji već četrdesetak godina djeluje kao neprofitna edukativna organizacija. Njome ujedno spaja svjetonazor i kulturu Istoka i Zapada.
„Most nikad ne diskriminira zbog nečije rase, boje kože, religije ili bilo kojeg drugog socijalno-političkog razloga, otvoren je 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu, po kiši ili suncu, po snijegu i oluji“, objašnjava Ohashi svoju „filozofiju“.
Kako možete biti sretni? Vi stojite na odgovoru!
Kako njegovo ime Wataru znači: hodaj i prijeđi preko vode, Ohashi se naziva čovjekom koji prelazi veliki most te smatra da upravo njegovo ime vrlo jednostavno objašnjava tko je on, što radi i kako radi u svom životu.
Nakon što je savladao shiatsu metodu i dugi niz godina otkrivao njezine blagodati te razvio svoju Ohasiatsu metodu, majstor Ohashi dodatno se educirao i na Istoku i u Sjedinjenim Američkim Državama.
„Zapadnjaci se jako trude razviti zdravlje i poraziti bolest, a istočnjaci pokušavaju prihvatiti svoje zdravlje i cijeniti svoju bolest“, pojašnjava i dodaje da je istočnjacima kvaliteta bitnija od kvantitete, za razliku od zapadnjaka. On naglašava da se zapadnjačka kultura zapravo uopće ne mijenja lako, unatoč velikom tehnološkom napretku i razvoju. Kako je vrlo rano otkrio sve blagodati te veliku vrijednost i učinkovitost istočnjačkog pristupa zdravlju i medicini, Ohashijeva glavna misija je da svoja umijeća i znanja proširi i na Zapadu kako bi pomogao svima koji odgovor nisu našli u klasičnoj medicini.
„Ljudi me uvijek pitaju kako mogu biti sretan? Kako mogu pronaći ono što zaista želim raditi u životu? Vi stojite na odgovoru! Tajne vašeg života zapisane su u vašem tijelu!“ zaključuje Ohashi.