Riječ je o ajurvedskoj uljnoj kupki. Na posebnom stolu na klijenta se polagano, u tankom mlazu izlijeva toplo sezamovo ulje, najprije po leđima, a potom po prsima i nogama. Izrazito opuštajuće izlijevanje ulja prate ujednačeni pokreti terapeuta koji ulje više razmazuju negoli čvrsto masiraju tijelo. Tretman se izvodi u sjedećem položaju, a potom se može prijeći na masažu. Zanimljivo je da se tijekom ovog tretmana upotrijebi od četiri do pet litara toplog sezamovog ulja. Opuštajući učinak postiže se neprestanim zalijevanjem, pri čemu se održava toplina tijela. Ovaj tretman pruža cijeli niz dobrobiti, od otklanjanja bolova u tijelu i grčeva u mišićima, umanjenja problema s kostima, vraćanja tjelesne snage do poboljšanja izgleda kože. Preporučuje se i onima koji imaju usporenu probavu i slab libido. Od svih ayurvedskih terapija, uljna kupka najučinkovitija je u liječenju bolesti živčanog sustava.
Ako ste ikad u wellness centrima vidjeli pinde, malene zavežljaje koje se upotrebljavaju u masaži, znajte da je inspiracija za njih došla iz ayurvede. Tretman je dobio ime po posebnoj indijskoj riži njavara, koja se ondje smatra svetom. Zajedno s ljekovitim biljkama, ta se riža stavlja u lanenu i pamučnu tkaninu i naprave se mali zavežljaji. Ti se zavežljaji potom umaču u toplo ulje koje potpomaže otpuštanje ljekovitih tvari. Terapeut kružno utiskuje pinde u kožu klijenta i pritom lupka pojedine dijelove ili cijelo tijelo, ovisno o tegobama. Zavežljaji se rade posebno za svakog klijenta i upotrebljavaju se jednokratno. Ova metoda potiče znojenje, a dobra je kod svih oblika reumatizma, kroničnih bolnih stanja, posebno u zglobovima. Pomaže i u smanjenju krvnog tlaka i visoke razine kolesterola te ublažava i neke kožne probleme. Kod zdravih osoba uočeno je da ovaj tretman potpomaže pomlađivanje i gubitak suvišnih kilograma. U terapeutske svrhe primjena ovog tretmana preporučuje se 14 dana.
Riječ je o procedurama u ajurvedskoj medicini u kojima se upotrebljavaju biljni prahovi izrađeni po drevnoj, 5000 godina staroj recepturi. U jednom prahu može biti više desetaka vrsta biljaka, a ovisno o tegobama, terapeut kreira specifičnu mješavinu koja odgovara zdravstvenom problemu i tjelesnoj konstituciji klijenta. Ovaj tretman nazivaju i suhom masažom u kojoj se prah utrljava kružnim pokretima odozdo prema gore. Prema postavkama na kojima se temelji ajurvedska medicina, ova terapija smanjuje energiju koja potiče nakupljanje tekućine u tijelu i skladištenje masnih rezervi zbog usporenog metabolizma. Zato se preporučuje onima koji zbog povećane tjelesne težine imaju zdravstvenih problema. Redoviti udwarthanam tretmani potiču topljenje masnih naslaga i smanjuju celulit, no njihova vrijednost nikako nije samo estetska. Primjenjivani redovito, liječe bolesti uzrokovane nakupljanjem toksina i neadekvatnim čišćenjem organizma. Pomažu kod kožnih problema (koji su simptom onečišćenja organizma), smanjuje pojačano znojenje i neugodne mirise tijela, poboljšavaju mobilnost zglobova, smanjuju kolesterol i povećavaju tjelesnu energiju. Uz to, potiču cirkulaciju i jačaju periferne krvne žile. Za vidljive rezultate tretman je potrebno provoditi barem 14 dana.
Ovaj tretman mogli bismo nazvati masažom tijela, no on se uvelike razlikuje od uobičajene masaže. Razliku čini toplo sezamovo ulje u koje se dodaje od 30 pa sve do 120 ljekovitih biljnih pripravaka koji se primjenjuju ovisno o tjelesnoj konstituciji, ali i tegobama s kojima klijent dolazi. Masažu obično izvode dva terapeuta, koji dobro uvježbanim i usklađenim pokretima istovremeno tretiraju lijevu i desnu stranu tijela. Njihovi dugi, a oko zglobova kružni pokreti stimuliraju protok tjelesne energije. Uz to što je riječ o vrlo ugodnom i opuštajućem tretmanu, zbog ljekovitih tvari on odlično djeluje na jačanje živčano-mišićnog i imunološkog sustava, povećava vitalnost, oslobađa organizam toksina, smanjuje stres i umiruje um, čime poboljšava san. Dobro djeluje i na kožu, koja se na taj način čisti i postaje sjajna i meka. Kad se izvodi u terapeutske svrhe kod većih poremećaja, ovu masažu treba primjenjivati od 14 do 21 dan.
Kati znači središnji i odnosi se na središnji dio tijela. Ovaj tretman podrazumijeva lijevanje toplog ulja u obruč napravljen od tijesta ili specijalne paste. Obruč se polaže negdje na trup, obično na lumbalni dio kralježnice ili trbuh i služi kako bi zadržao ulje koje se u njega lijeva na točno određenom, obično bolnome mjestu. Drugim riječima, obruč onemogućuje da se ulje razlije. Tijekom tretmana, koji obično traje oko pola sata, dolijeva se toplo ulje kako bi se zadržala odgovarajuća temperatura. Kativastijem se odlično tretira bol u donjem dijelu leđa ili ukočenost. Dakako, tu spadaju i iščašenja diskova kralježnice i išijalgije, ali i upale koje se u ayurvedi liječe toplim oblozima. Ovaj tretman može se primijeniti i na trbuhu kod nekih bolnih stanja. Nakon što tekući oblog odstoji koliko je potrebno, preostalo ulje može se umasirati u bolno mjesto. Ova se metoda može usporediti s djelovanjem termofora, samo što doseže dublje u tkiva, a ljekovite komponente iz ulja prodiru kroz kožu. Osim što djeluje na bol, kativasti jača mišiće i vezivna tkiva te potiče lubrikaciju zglobova, što olakšava bol.
Za zapadnjake je ovaj tretman vjerojatno jedan od najegzotičnijih. Podrazumijeva lijevanje tekućine u tankom mlazu na čelo i sljepoočnice, koja ovisno o problemu koji se tretira može biti toplo ljekovito ulje, mlijeko ili mlaćenica. Ulje, koje se najčešće primjenjuje, najprije se stavlja u posebnu posudu postavljenu iznad glave klijenta koji ispod nje leži. Terapeut određuje pod kojim kutom i s koje visine se mlaz usmjerava na čelo, ovisno o problemima koji se kod klijenta manifestiraju. To je vrlo opuštajuća i revitalizirajuća metoda, a preporučuje se kod migrena, glavobolja, mentalne napetosti, nesanice, problema s pamćenjem i općenito kod neuroloških i psihičkih poremećaja. Odlično djeluje i kod bolesti vrata, očiju, ušiju, nosa i grla te kod visokog krvnog tlaka. Ovaj tretman je pravi izbor za ljude koji su neprestano napeti i rade stresne poslove. Iznimno brzo smiruje um i potiče san. Dodajmo da shirodara može djelovati i na manje ozbiljne estetske probleme poput opadanja i pucanja kose ili preranog sijeđenja koji opterećuju današnjeg čovjeka.