Brašno od slanutka

Napravite brašno od slanutka s jednom od dvije metode za izradu domaćeg brašna od slanutka: jedna sa sušenim slanutkom i, moja preferirana metoda, pomoću namočenog i zatim sušenog slanutka. U nastavku ću objasniti zašto.

Potrebno:

  • Sušeni slanutak

Oprema:

  • Lonac
  • Pećnica ili dehidrator
  • Mlinac za žitarice
  • Nepropusna posuda za čuvanje

Postupak pripreme:

Opcija 1

Puno ljudi izravno samelje kupljeni sušeni slanutak u brašno. Nisam veliki ljubitelj ove opcije, jer slanutak se obično nikad ne pere prije pakiranja i mogao bi biti pošprican neugodnim kemikalijama kako bi mu se produžio rok trajanja. Iako znam da će kuhanje ukloniti / ubiti klice, radije bih da ih nema prije prerade slanutka u brašno.

Međutim, ako kupujete organski slanutak koji se ne prska nikakvim pesticidima i sličnim kemikalijama tada se ovom metodom dobiva superbrzo ‘instant’ brašno od slanutka.

Jednostavno, slanutak stavite u mlinac za kavu ili začine ili brzi blender i sameljite ga u fini prah.

  1. Osušeni slanutak izravno sameljite u brzom procesoru hrane / blenderu ili ga sameljite u mlincu za začine.
  2. Prosijte brašno da biste uklonili grudice. Zatim ponovno pokušajte samljeti veće čestice.
  3. Čuvati u hermetički zatvorenoj posudi do 2 mjeseca.

Opcija 2 (moja preferirana metoda)

Ova je opcija dulji postupak (iako je stvarno vrijeme približno identično), pazeći da se slanutak očisti i natopi, prije nego što se osuši i samelje u brašno. To će osigurati da na slanutku nema ostataka pesticida, a namakanje također povećava njegovu hranjivu vrijednost i čini ga lakše probavljivim.

  1. Prvo namočite slanutak preko noći (najmanje 8 sati, a možete i do 24 sata). Obavezno ga prekrijte s dovoljno vode jer će se napuhnuti 2-3 puta veće od njihove veličine.
  2. Ocijedite vodu (vodu možete koristiti za zalijevanje biljaka) i dobro isperite namočeni slanutak. Zatim ga osušite koliko god možete.
  3. Slanutak sušite na sunčanom toplom mjestu ili ga pak osušite u dehidratoru ili pećnici na 50 °C 12 sati.
  4. Rasporedite slanutak u pojedinačne slojeve preko limova za pečenje (ili pladnjeva za dehidrator), radi najbržeg sušenja.
  5. Kad je slanutak potpuno suh, sameljite ga. Ako nije potpuno suhi, na kraju ćete dobiti "pastu", a ne brašno - zato budite strpljivi.
  6. Možete ga samljeti u brzom procesoru hrane / blenderu ili samljeti u fino brašno u mlincu za začine.
  7. Prosijte brašno da biste uklonili grudice. Zatim, možete pokušati ponovno samljeti veće čestice. To može potrajati nekoliko dodavanja dok brašno ne postane potpuno samljeveno.
  8. Čuvati u hermetički zatvorenoj posudi do 2 mjeseca.

Bilješke:

Brašno bez glutena često treba malo drugačije količine unutar recepta. Na primjer, zamijenite 1 šalicu uobičajenog brašna za 3/4 šalice brašna od slanutka.

Znam da će se neki pitati zašto za to ne koristimo kuhani slanutak. Budući da ćemo brašno kuhati u bilo kojem receptu u kojem se koristi, slanutak ne treba prethodno kuhati.

Često ću namočiti dovoljno slanutka kako bih ga mogla koristiti za brašno od slanutka, a dio ću kuhati i zamrzavati za obroke (čuvajući tekućinu od kuhanja kao aquafabu).

Izvor: alphafoodie.com