Odaberite onu s maslinovim uljem

Prošlo je gotovo godinu dana otkako su se ljudi počeli opskrbljivati toaletnim papirom, sredstvom za dezinfekciju ruku i konzerviranom hranom kako bi se pripremili za nepoznato vrijeme u karanteni. Iako se taj način razmišljanja o oskudici smirivao, konzervirana hrana bila je, i uvijek će biti, obavezna u smočnici.

Konzervirana riba ne samo da je pristupačan izvor proteina, već je i održiva i ne zahtijeva vrijeme pripreme ili kuhanja. Dodavanje konzervirane ribe vašoj prehrani pruža i brojne zdravstvene dobrobiti.

Konzervirane srdele imaju manje žive u odnosu na mnoge druge vrste riba i smatraju se jednim od "najboljih izbora", u pogledu morskih plodova, prema američkoj agencija za hranu i lijekove (USDA).

"Meni su osobno najdraže otkoštene upakirane u maslinovo ulje", kaže dijetetičarka Jess Cording. "Ako volite malo hrskavosti, vrsta s kostima je sjajna."

Poboljšava zdravlje mozga i srca

Iako srdele pakirane u ulju mogu imati malo više okusa, opcija u slanoj vodi i dalje je dobar izvor hranjivih sastojaka. "U oba slučaja dobivate dobru količinu proteina, vitamina D i protuupalnih omega-3 masnih kiselina - a maslinovo ulje daje mononezasićene masti zdrave za srce", objašnjava ona.

Mozak je sastavljen od oko 60 posto esencijalnih masnih kiselina, a glavni izvor omega-3 u sardinama naziva se dokozaheksaenska kiselina (DHA), koja može pomoći u obnavljanju moždanih stanica i potpomoći kognitivno funkcioniranje. DHA se ne nalazi u biljnim izvorima hrane, pa je dodavanje srdela u obroke jednostavan način za poboljšanje zdravlja mozga.

USDA smjernice preporučuju da se tjedno jedu dvije do tri porcije ribe s niskim udjelom žive, poput srdela. Ukusne su u jelima od tjestenine, sa sirom i krekerima ili kao međuobrok izravno iz konzerve. "Srdele volim izgnječiti vilicom i ubaciti u salatu", kaže Cording za mbg.