Tijesto pripremljeno bez kvasca ima divan okus koji podsjeća na starinski kiseli kruh kakav se nekad mijesio na selu. Prema makrobiotici, organizam i krv slabe nakon dugog konzumiranja peciva s kvascem. Zato, uz malo strpljenja i planiranja unaprijed, umijesite ovu mirisnu raženu pogaču, naraslu prirodnim putem.

  • šalica i pol integralnog pšeničnog brašna
  • šalica integralnog raženog brašna
  • 1/2 žličice nerafinirane morske soli, usitnjene
  • žličica kima

Razmutite šalicu pšeničnog integralnog brašna sa šalicom mlake vode. Ostavite u keramičkoj posudi poklopljeno, tako da ima 2-3 mm prostora za zračenje, da bi ovo početno tijesto, ili starter, moglo disati. Ako je toplo kao što je sada, ostavite tijesto u ormaru bez propuha da stoji 24 sata dok se dobro ne ukisne. Kad je malo hladnije, umotajte posudu sa starterom u pokrivač ili tanku deku. Za to vrijeme prirodne gljivice iz zraka „prave gozbu” i hrane se ugljikohidratima iz brašna, odnosno proizvode ugljični dioksid, od kojeg tijesto raste. Poslije 24 sata gljivice će pojesti svu „hranu” i bit će “gladne”. To je pravo vrijeme da im umiješate još brašna.

U kiseli starter umiješajte pola šalice integralnog pšeničnog brašna i šalicu integralnog raženog brašna. Dodajte morsku sol i kim. Umijesite tijesto snažno ga gnječeći pet minuta. Prebacite tijesto u keramičku posudu posutu brašnom. Smjestite tijesto na isti način kao i starter, ponovno 12-24 sata (ovisno o temperaturi u vašem stanu). Tijesto je spremno za pečenje kad naraste (naravno, to nikada nije kao kad se kruh mijesi s kvascem).

Za pečenje je važno da imate dobru metalnu, staklenu ili keramičku posudu s dobrim poklopcem, jer se pogača peče poklopljena da se ne bi presušila. Blago nauljite posudu pa je s poklopcem zagrijte u pećnici na 220 stupnjeva. Premijesite tijesto, razvucite ga po posudi, probodite štapićem na nekoliko mjesta, poklopite i pecite 45 minuta na 220 stupnjeva, bez otklapanja. Otklopite posudu i pecite još oko 10 minuta.