Kad recept traži brašno od badema, bademe nije dovoljno samo samljeti. Potreban je još koji korak više, ali isplati se potruditi (doslovno – 200 g bademova brašna stoji oko 50 kn).
Imate li dovoljno vremena, bademe ostavite namočene u vodi preko noći, što je vrlo preporučljivo jer tako postaju probavljiviji zahvaljujući tome što se eliminiraju toksični inhibitori enzima.
Sljedeći je korak uklanjanje kožice. Bademe ubacite u kipuću vodu te prokuhajte minutu-dvije. Kad kožica nabubri, lako ćete je ukloniti – bademi će jednostavno skliznuti iz nje. Oguljene bademe potom ostavite da se potpuno osuše. To je važno da se tijekom mljevenja zbog ostataka vode ne bi pretvorili u maslac od badema umjesto u rahlo brašno.
Dobro osušene blanširane bademe ubacite u blender – nemojte ih staviti previše kako ne biste predugo miksali (i opet dobili maslac, a ne brašno). Dovoljno je otprilike ½ do 1 šalica badema. Miksajte kratko, u nekoliko navrata (po potrebi promiješajte vilicom da bi smjesa ostala rahla). Orijentacije radi, obično se savjetuje da se ne miksa dulje od 7 sekundi.
Samljevene bademe istresite u cjedilo koje ste stavili iznad zdjele pa ih kroz njega prosijte. Ako među ostacima u cjedilu ima krupnijih komada, ponovno ih kratko smiksajte te prosijte. (Te ostatke nemojte baciti, nego ih upotrijebite kao mljevene bademe.)
Ako ga nećete odmah upotrijebiti, bademovo brašno stavite u posudu, dobro zatvorite i čuvajte u hladnjaku, gdje može stajati najviše 6 mjeseci. Nije dobro držati ga izvan hladnjaka jer je kvarljivo pa se izloženo svjetlosti i sobnoj temperaturi može užegnuti.