Malo toga može razigrati maštu kao topla aroma vanilije. Poput nježna mirisna vela koji vas ponovno umata u bezbrižno stanje zaljubljenosti, vanilija je podjednako draga djeci i odraslima. Prije modernih čuda farmacije, vanilija je bila mnogo više od pukog začina u hrani i kozmetici, a sada je i sve više dokaza da se u tradiciji krije mnogo istine.
Jedan od ključnih sastojaka vanilije - vanilin - dokazano je djelotvoran u liječenju depresije, anksioznosti i stresa, Alzheimerove bolesti, mučnine, anemije, pridonosi regulaciji menstrualnih ciklusa i mršavljenju. Vanilija se čak pokazala izvrsnom u prevenciji i borbi protiv raka. Upravo bi zato ljubitelji te tople arome trebali koristiti prirodnu, cjelovitu mahunu vanilije u svojim jelima, odnosno kvalitetne ekstrakte.
Vanilija je dar orhideje i visoka cijena mahuna dobrim je dijelom rezultat toga što se cvijeće mora ručno oprašivati, a kada urodi mahunom vanilije, njeno je sazrijevanje dugotrajno i ponovo traži brižnost uzgajivača. Iskreno vjerujem da se isplati nabaviti kvalitetne, vlažne i mekane mahune prepune crnih zrnaca - kavijara - jer od njih možete napraviti mnoštvo delicija, a jedna od njih posebno je omiljena u kulinarstvu: ekstrakt vanilije. Osobno ga ne upotrebljavam u kuhinji jer mu je baza žestoki alkohol, ali ga koristim u izradi domaće, prirodne mješavine dezodoransa na alkoholnoj bazi.
Ekstrakt vanilije:
1 dl kvalitetne votke
1 mahuna vanilije
U bočicu uliti votku. Mahunu vanilije uzdužno razrezati i uroniti u votku. Dobro zatvoriti bočicu i odložiti na tamno mjesto sobne temperature. Svakih nekoliko dana žustro protresti bočicu i ponovo odložiti da miruje. Ekstrakt vanilije zrije 2 do 3 mjeseca. Spreman je za upotrebu kada je smeđe boje i snažna mirisa vanilije. Želite li jači, možete staviti više mahuna vanilije ili produljiti postupak zrenja. Mahune iz ekstrakta možete osušiti i koristiti u jelima. Prionete li izradi već danas, mogli biste imati prekrasan božićni poklon vlastite izrade za osobe kojima želite darovati dobrobiti vanilije.