Revolucija u prehrani dovela je u pitanje i konzumiranje najraširenijih namirnica bez kojih ne možemo zamisliti dan. Među njima je i omiljeni obiteljski napitak od kojega pravimo dječje kašice ili ga dodajemo u kavu. Ako ste u dilemi koje mlijeko piti, sljedeći bi vam reci uvelike mogli olakšati izbor.
JE LI KRAVLJE MLIJEKO ZDRAVO?
Kravlje mlijeko u prvom redu povezujemo s kalcijem. Ono je dobar izvor tog minerala, nezamjenjivog za zdravlje kostiju. Svega 200 mililitara sadrži trećinu preporučene dnevne doze kalcija od 700 mg (kozje i ovčje mlijeko sadrže još više). Mlijeko sadrži i proteine, vitamin B12 i B2 (riboflavin), selen, fosfor, cink i magnezij – tvari koje ženama često manjkaju u prehrani.
KOJA JE RAZLIKA IZMEĐU PUNOMASNOG, POLUMASNOG I LIGHT MLIJEKA?
Iako u punomasnome mlijeku zapravo ima malo masnoća (oko 3 posto), polumasno ili light mlijeko je bolje za one koji paze na unos kalorija. Istodobno, manje masno mlijeko ima jednak udio kalcija. Stručnjaci tvrde da djeca mlađa od dvije godine trebaju dodatnu energiju iz punomasnog mlijeka. Nakon dvije godine mogu piti polumasno, a nakon pet i nemasno.
POVEĆAVA LI KRAVLJE MLIJEKO RIZIK OD RAKA?
Istraživanja su donijela različite zaključke. Neka pokazuju da mlijeko povećava, a druga da smanje rizik od raka dojke. Treća pak sugeriraju da konzumacija mlijeka povećava mogućnost razvoja raka jajnika i raka prostate. Međutim, takve tvrdnje nisu se povezivale s prirodnim hormonima koji se nalaze u mlijeku, već s mogućim efektom kojim mlijeko stimulira tijelo da prozvodi hormone ili inzulin. Znanost se u tom pitanju još nije složila pa ni rezultati dosad provedenih istraživanja nisu mjerodavni. Umirujuća je činjenica da je BST, modificirani hormon rasta goveda koji se u Americi daje kravama, a povezuje se s rakom, u Hrvatskoj zabranjen.
JE LI ORGANSKO UVIJEK NAJBOLJE?
Posljednja istraživanja to dokazuju. Organsko mlijeko, dakle mlijeko krava koje su uzgajaju u prirodnim uvjetima u prosjeku sadrži 68,2 posto više linolne kiseline. Taj soj masnih kiselina ne može se sintetizirati u tijelu, već se mora unijeti s hranom. Linolna kiselina povoljno djeluje na krvožilni sustav i srce te snižava razinu lošeg (LDL) kolesterola.
ŠTO JE INTOLERANCIJA NA LAKTOZU?
Riječ je o nemogućnosti tijela da razgradi laktozu, oblik šećera koji se nalazi u mlijeku
JE LI SOJINO MLIJEKO ZDRAVO?
Presuda još nije donesena. Ima manje masnoća od punomasnog kravljeg mlijeka i može se pojačati kalcijem, ali javile su se sumnje oko izoflavona koje sojino mlijeko sadrži. Te biljne supstancije oponašaju ekeft estrogena, a to može utjecati na menstrualni ciklus, menopauzu, pa i na funkciju štitnjače. No, isti ti fitoestrogeni smanjuju razinu kolesterola, povećajaju gustoću kostiju i imaju antioksidanski efekt. No svatko tko je u obitelji imao oboljele od raka trebao bi se posavjetovati s liječnikom.
I KOJE JE MLIJEKO NA KRAJU NAJZDRAVIJE?
Ako niste intolerantni na laktozu, nema zdravstvenih razloga za izbjegavanje kravljeg mlijeka. No najbolje je ono organsko. A to znači da se vraćamo na selo, kravama koje pasu na livadi. Mlijeko takvih krava je najhranjivije i sadrži bakterije koje olakšavaju probavu.
A KOJE JE VAŠE MLIJEKO?
Otkrijte razlike između zobenog, rižinog i sojinog mlijeka i izaberite ono koje vam najviše odgovara
ZOBENO
Sadrži bjelančevine biljnog podrijetla te brojne vitamine i minerale. Odlična je namirnica za poboljšanje stanja crijeva jer sadrži vlakna i balastne tvari. Beta-glukani iz zobi snižavaju kolesterol u krvi, a posljedica toga je smanjenje rizika od krvožilnih i srčanih bolesti. Zobeno mlijeko odlično je u kombinacji s kavom i žitaricama.
RIŽINO
Dobiva se iz smeđe riže. U usporedbi s kravljim mlijekom, ima više ugljikohidrata, a manje proteina i kalcija. Međutim, kalcij, kao i vitamini B skupine, u ovakve se napitke često dodaju u proizvodnji. Ne sadrži kolesterol ni laktozu. Ovo mlijeko ima jako malo masnoće (jedan posto). Odlično je za osobe s intolerancijom na hranu.
SOJINO
Najsličnije je kravljem mlijeku po okusu i količini proteina. No, za razliku od mlijeka životinjskog podrijetla, sojino ima vrlo malo zasićenih masnoća i nimalo kolesterola. Zbog visokog udjela vlakana, vitamina i minerala te niskog udjela zasićenih masnoća smatra se dobrim za zravlje srca i održanje gustoće kostiju.