Glutenska brašna su pšenično, ječmeno, raženo, pirovo i kamutovo.
1. Pirovo brašno najčešće se koristi u pripremi brašnastih proizvoda, poput kruha, peciva i kolača, jer sadrži veliku količinu glutena koji daje volumen. Pogodno je i za ljude osjetljive na pšenicu, ali ne i za one osjetljive na gluten.
2. Kamutovo brašno najčešće se koristi u maloj količini (najviše 25-30 posto od ukupne količine brašna u receptu), ponajviše zbog visoke cijene, iako se od njega samostalno mogu praviti kruh i peciva. Imajte na umu da je slatkasta okusa.
3. Raženo i ječmeno brašno sadrže malo glutena i također se koriste u manjoj količini, 20-30 posto od ukupne količine brašna. Naravno, kruh se može pripremiti isključivo od raženog brašna, no tada će biti aromatičniji i tvrđi. Ječmeno brašno kruhu daje slatkoću i intenzivan miris.
Bezglutenska brašna su rižino, heljdino, proseno, teffovo, kukuruzno, kvinojino, amarantovo, brašna od orašastih plodova, poput bademova, brašna od mahunarki, kao što su slanutkovo ili sojino.
Škrobovi su tapioka, kukuruzni škrob, aru prah i krumpirov škrob. Zobeno brašno ne sadrži gluten. No kako u procesu prerade zna biti onečišćeno glutenom, svatko tko je alergičan na taj sastojak treba biti oprezan.