Simptomi da smo se prejedali
Željka Tepeš, sutkinja i trenerica bodybuildinga iz kluba Online Fitness, višestruka državna prvakinja u tom sportu kojoj je Međunarodna federacija za bodybuilding 2006. godine dodijelila zlatnu medalju za doprinos bodybuildingu i poticanje zdravog načina života u Hrvatskoj i sama se, kaže, nakon blagdana mora posvetiti vraćanju u rutinu. Stoga dobro zna koji simptomi alarmiraju na to da smo se preko blagdana prejedali.
To su, kaže, manjak energije, letargija, loša koncentracija, depresija, problemi sa spavanjem, probavne smetnje, nadimanje, neredovite stolice, nervoza, stres. I, dakako, par kilograma viška.
Prirodna sposobnost čišćenja
Nakon blagdana, savjetuje Željka, svome tijelu najprije dozvolite da se odmori i uključi vlastitu, prirodnu sposobnost pročišćavanja i obnavljanja. Pomoći ćemo mu povremenim postom, na način da jedemo samo tijekom osam sati, i samo tri, lagana obroka. Time se tijelu daje vremena i energije da pokrene regeneraciju stanica i detoksikaciju. Ako se jede stalno, često, 80 posto energije troši se na probavu hrane pa organizam ne stiže odrađivati druge važne "poslove".
"U razdoblju detoksikacije jedite manje mesa i masnoća, a potpuno izbacite sve gotove prerađene proizvode, kao i pekarske proizvode, slatkiše, sokove sa šećerom i alkohol. U jelovnik uključite puno svježeg zelenog i korjenastog povrća te bobičastog voća. Zeleno povrće je puno vitamina, minerala, vlakana i klorofila. Sve to možete pretvoriti u zeleni frape - eliksir zdravlja prepun antioksidansa nužnih za vraćanje organizma u ravnotežu", savjetuje Željka.
Piti treba, nastavlja, više od dvije litre čiste vode dnevno. Najmanje toliko, pojašnjava, svakog dana gubimo disanjem, znojenjem, uriniranjem i stolicom. Ako izgubljenu količinu vode ne nadoknadimo, doći će do kronične dehidracije koja može biti uzrokom ozbiljnih zdravstvenih poremećaja. Piti se može početi odmah ujutro nakon buđenja, na prazan želudac, dok se tijekom obroka istovremeno pijenje tekućine ne preporučuje.
Vježbanje i spavanje
"U teretani se zaputite prema utezima, i uz stručnu pomoć započnite laganim treningom prilagođenim vašoj kondiciji, a za aerobni trening radije izađite na svjež zrak i sunce - šetajte, trčite, prakticirajte vježbe disanja", dodaje osobna trenerica, naglašavajući i to kako je na spavanje potrebno ići prije ponoći.
Tijekom spavanja je, naime, sistem za detoksikaciju mozga deset puta aktivniji nego za budnoga stanja, pa mozak tada lakše organizira i pohranjuje informacije. Dovoljno sna vraća u ravnotežu i hormone koji kontroliraju apetit te tako potpomaže i zdrave prehrambene navike odnosno mršavljenje.