Najzdravija ljetna poslastica: Jednostavno se spravlja i još važnije, suprotno zabludama ne deblja, dapače

Bogat je mnogim hranjivim tvarima, a pozitivno utječe zdravstvenu sliku i zapravo ruši mitove i dokazuje kako pridonosi vitkoj liniji. Ujedno, pomaže sniziti kolesterol, a za jakih sunčevih zraka od njihova štetnog djelovanja štiti oči

Shutterstock

Kukuruz šećerac jedna je od omiljenih namirnica kojima se tijekom ljetnih dana pa sve do jeseni možete zasladiti. U ovom ga je periodu najbolje nabaviti na tržnicama iz domaćeg uzgoja, a uglavnom ga je dovoljno tek skuhati ili prepeći na roštilju. Zbog imena koje sadrži riječ šećer često se mislilo kako je bogat njime, ali zapravo sadrži hranjive tvari nužne za pravilan rad organizma i održavanje zdravlja.

Premda jedan klip uobičajene veličine ima 86 kalorija pa nije dobro pretjerivati s njime, kukuruz šećerac nema više šećera od ostalih sorti, a sadrži tek 1,35 grama masti te mnoštvo dijetalnih vlakana, što pomaže pri regulaciji probave, poticanju zdravlja crijeva i sprječavanju zatvora.

Dobar je izvor vitamina B skupine (posebno B1 – tiamin, B5 – pantotenska kiselina i B9 – folna kiselina), vitamina C te minerala poput magnezija, fosfora i kalija. Kako u njemu nema glutena, odlična je opcija za osobe koje su na njega osjetljive ili pate od celijakije. Uz to sadrži antioksidanse poput luteina i zeaksantina, koji su posebno važni za zdravlje očiju i mogu pomoći u zaštiti od makularne degeneracije.

Iako kukuruz nije tipična "dijetalna" hrana jer sadrži veći udio ugljikohidrata, može biti dio uravnotežene prehrane za mršavljenje ako se konzumira u umjerenim količinama. Ključ je u kontroli porcija i kombiniranju kukuruza s drugim hranjivim namirnicama bogatim proteinima i vlaknima. Brzo pruža osjećaj sitosti, što doprinosi smanjenju unosa kalorija tijekom dana.

Međutim, ako se konzumira u prevelikim količinama ili u obliku prerađene hrane (kao što su čips i kokice s maslacem), može dovesti do prekomjernog unosa kalorija i otežati mršavljenje. Složeni ugljikohidrati u kukuruzu pružaju stabilan izvor energije bez naglih skokova šećera u krvi, što je korisno za održavanje stabilne razine energije kroz dan. Stoga, zapamtite kako sve ovisi upravo o vama, a kukuruz vam svakako može pomoći, ako jedete odgovorno.

Sve ove kvalitete čine kukuruz hranjivom i korisnom namirnicom koju se može uvrstiti u raznoliku prehranu kako bi podržala cjelokupno zdravlje i blagostanje. Donosimo vam zato i nekoliko ideja ne želite li kukuruz jesti sam, a kojima ga možete uvrstiti u prehranu kao međuobrok ili laganu večeru koja ne deblja. Skuhani klip kukuruza možete naime oplemeniti i sljedećim okusima koji mu sjajno odgovaraju:

Namaz od kremastog sira i začinskog bilja

Olivie Strauss / Unsplash 

Sastojci: Kremasti sir (light verzija), sitno sjeckani vlasac, kopar ili peršin.
Lagani, domaći kremasti sir s dodanim svježim začinskim biljem pruža ukusnu, svježu notu koja savršeno komplementira kukuruz.

Maslac od avokada s limetom

Sastojci: Zgnječeni avokado, malo soka od limete, prstohvat soli.
Ovaj zdravi namaz bogat je zdravim mastima i vlaknima, a limeta daje osvježavajući okus. Namažite kukuruz ovim laganim avokado maslacem za kremasti, a nutritivno bogat dodatak.

Grčki jogurt sa začinima

Sastojci: Grčki jogurt, češnjak u prahu, crvena paprika, sok od limuna, malo soli i papra.
Grčki jogurt je lagan, bogat proteinima i punog okusa. Mješavina jogurta s začinima pruža kremastu teksturu i pikantni okus, a idealan je kao zdrava alternativa klasičnom maslacu.

Tahini s limunom i medom

Sastojci:Tahini (pasta od sezama), limunov sok, kapljica meda, prstohvat soli.
Tahini je bogat kalcijem i zdravim masnoćama, a kombinacija s limunom i medom stvara uravnotežen, slatko-kiseli preljev koji izvrsno nadopunjuje prirodnu slatkoću kukuruza.

Kokosovo ulje s čilijem

Sastojci:Kokosovo ulje, čili pahuljice, prstohvat soli.
Tražite li egzotičan i lagano pikantan dodatak, otopite malo kokosovog ulja i dodajte čili pahuljice. Ovaj preljev je lagan, a daje kukuruzu suptilnu pikantnost i slatkoću.