Šljive su svoje mjesto našle i kao koristan dodatak prehrani u nedavno objavljenom tekstu s preporukama dr. Mehmeta Oza za održavanje linije i detoks tijela. Ujedno su prepune zaštitnih polifenola koji mogu pomoći pri sprječavanju kognitivnog pada u starijoj dobi te pridonijeti uravnoteženju šećera u krvi, reguliranju apetita i smanjenju kardiovaskularnog rizika. U nastavku donosimo kako vam upravo ova voćka koju ćete trenutno pronaći na svim tržnicama, osim osvježenja i proustovskog povratka u djetinjstvo nudi i mnoštvo zdravstvenih blagodati.

Bogate su antioksidansima

Prepune su biljnih spojeva koji imaju antioksidativna svojstva – to znači da sprječavaju reakciju kisika s drugim kemikalijama i nanošenje štete stanicama i tkivima. Posebno su bogate antocijanima, spojevima koji su također odgovorni za tamnu boju kože šljive. Zapravo, istraživanja pokazuju da su šljive bogatije ovim zaštitnim spojevima od drugog voća, uključujući breskve i nektarine.

Dugotrajna izloženost oksidativnom stresu povezana je s razvojem kroničnih bolesti kao što su srčane bolesti, rak, dijabetes tipa 2 i neurodegenerativne bolesti (npr. Alzheimerova bolest). Antioksidansi pomažu u smanjenju rizika od tih bolesti kroz njihovu sposobnost da smanje oksidativno oštećenje.

Antioksidansi, poput vitamina C i vitamina E, igraju važnu ulogu u jačanju imunološkog sustava. Oni pomažu u održavanju zdravih imunoloških stanica i jačaju obrambene mehanizme tijela protiv infekcija i bolesti.

Pomoć pri regulaciji šećera u krvi

Bogate su dijetalnim vlaknima, koja pomažu usporiti apsorpciju šećera u krvotok. Kako se vežu za šećere i usporavaju njihov prolaz kroz probavni sustav, pomažu pri održavanju stabilne razine šećera u krvi. Zbog niskog glikemijskog indeksa lako su probavljive. Imate li dijabetes ili sumnjate na probleme s razinom šećera u krvi, pratite unos svih namirnica, uključujući šljive, i savjetujte se s liječnikom ili dijetetičarom.

Pomoć pri zdravlju srca

Dobar su izvor kalija, minerala koji igra važnu ulogu u regulaciji krvnog tlaka jer sudjeluje u održavanju ravnoteže natrija u tijelu i pomaže opustiti krvne žile, čime se može smanjiti krvni tlak, a čija normalizacija smanjuje rizik od srčanih bolesti.
Kolesterol, jedan od neprijatelja zdravog srca uravnotežuje se djelovanjem ove voćke čija dijetalna vlakna mogu djelovati na snižavanje razine lošeg kolesterola i rizika od stvaranja plakova u arterijama.

Preporuka za konzumaciju šljiva

Svježe šljive su odličan izbor za međuobrok ili dodatak obrocima, a mogu se kombinirati s namirnicama bogatim vlaknima i proteinima kako bi se dodatno usporila apsorpcija šećera i poboljšala kontrola šećera u krvi. Na primjer, dodajte ih u zobene pahuljice ili jogurt te salate. Pripazite ipak na sokove i sirupe jer mogu imati visok sadržaj šećera, a što je kontraproduktivno.