Svaka žena nosi odgovor u sebi
Zapadna medicina može uvelike pomoći i izliječiti mnoge bolesti, ali kad u proces liječenja uključimo sebe i svoje emocije, rezultat će biti brži. Ponekad je dovoljno zastati da u vrtoglavoj jurnjavi toplo prihvatimo svoju žensku stranu i iskristaliziramo ciljeve. Kad kroz sito vizije svog života propustimo sve one sitnice koje nas dekoncentriraju, ugledat ćemo sjaj onoga što je najbitnije – pozitivan duh i ljubav.
„Svaka žena nosi odgovor u sebi, na njoj je da dešifrira ono što joj simptomi pokušavaju reći. Treba osluškivati sebe, svoje potrebe, učiti, mijenjati se, strpljivo, smireno i ustrajno, uz liječnika koji joj po senzibilitetu odgovara“, kaže holistička ginekologinja dr. Slavica Vasiljević.
U plućima, oku, mozgu...
Endometrioza je benigna bolest, ali bolna. U normalnim okolnostima, endometrij – tkivo koje oblaže unutrašnjost maternice – normalno raste i mijenja se unutar maternične šupljine te se ljušti, zbog čega nastaje menstruacijsko krvarenje.
Međutim, u stanju endometrioze, iz nekog razloga endometrijsko tkivo raste u ostalim područjima male zdjelice, a rijetko, čak potpuno izvan zdjelice (prema riječima naše sugovornice, slučajevi endometrioze zabilježeni su u plućima, oku, čak i u mozgu).
Misterij bola
Najčešće se to, međutim, događa na jajniku u obliku endometriotične, tzv. čokoladne ciste, ali i na zidu male zdjelice, trbušnoj maramici, materničnim vezama i jajovodu.
Endometrioza može zahvatiti mokraćni mjehur i crijeva, ožiljak epiziotomije... Ipak, nije jednostavno postaviti dijagnozu za endometriozu. „Ponekad žena više puta posjeti liječnika prije nego što se ustanovi prava dijagnoza.
Jednostavno je ultrazvukom vidjeti endometriotičnu cistu jajnika, ali mala, rasuta žarišta na ovaj se način ne mogu vidjeti. Često i popratni simptomi poput bolova u leđima, probavnih tegoba, proljeva, zatvora, mučnine, anemije, upornog umora i urinarnih tegoba odvlače pozornost s prave dijagnoze. Endometrioza je mnogo češća nego što mislimo“, objašnjava dr. Vasiljević.
Čak 10 - 25 posto oboljelih
U svijetu oko 90 milijuna žena boluje od endometrioze. „Prema različitim navodima iz literature, smatra se da 10 - 25 posto ženske populacije u reproduktivnoj dobi – oko 16 milijuna u Europi, odnosno oko 100.000 žena u Hrvatskoj – boluje od ove bolesti koja trajno može narušiti kvalitetu života žene“, navodi Ulla Marton, zagrebačka ginekologinja i ginekološka endokrinologinja.
U 50 posto slučajeva endometrioza se javlja kao endometriotična cista na jajniku. U 25 - 50 posto slučajeva otkrivena je u žena koje imaju problem sa začećem, a također se smatra da je prisutna u 70 posto pacijentica koje imaju bolove u maloj zdjelici. „Najsigurnija metoda za postavljanje dijagnoze je laparoskopija, minimalno invazivna kirurška metoda koja omogućuje da se izbliza pogleda zdjelica, bez potrebe za teškom operacijom. Oporavak traje kratko i brzo se ide kući“, kaže dr. Vasiljević.
Ostaje pitanje zbog čega nastaje endometrioza, posebno ako se uzme u obzir da od ove bolesti obolijeva sve veći broj žena. Provedena su brojna istraživanja koja su pokušala otkriti uzroke njezina nastanka. Kako objašnjava dr. Ulla Marton, endometrioza se smatra kroničnom upalnom bolešću koju obilježavaju retrogradne kontrakcije (dinamičkih kretnji jajovoda od maternice prema maloj zdjelici tijekom menstruacije) koje uzrokuju propadanje sluznice po maloj zdjelici, jajnicima, crijevima, mokraćnom mjehuru.
Krvarenje i ljuštenje rasutih stanica unutar male zdjelice, kao odgovor na promjene razine hormona tijekom menstruacijskog ciklusa, uzrokuju kronične upale i rast endometriotične promjene, koja buja poput kvasca na estrogensku stimulaciju. Padom razine hormona pri kraju menstruacijskog ciklusa nastaje krvarenje slično menstruacijskom krvarenju. Brojni čimbenici koji se isprepleću uzrokuju njezin nastanak, od obiteljske sklonosti, imunosnog odgovora tijela na upalni poticaj, kao i reakcije na sustavnu i lokalnu hormonsku stimulaciju (estrogen, progesteron) i prostaglandine.
„Ova vrsta hormona nastaje u gotovo svim stanicama tijela kao produkt razgradnje nezasićenih masnih kiselina i sudjeluje u brojnim regulatornim mehanizmima u tijelu koji mogu aktivno sudjelovati u progresiji endometrioze. Važnim čimbenicima smatraju se i utjecaji iz okoliša, posebice dioksina (toksičnih spojeva koji, primjerice, nastaju tijekom procesa spaljivanja u industrijskoj proizvodnji, a mogu se naći u hrani ili u zraku) te životne navike (npr. pušenje)“, pojašnjava dr. Ulla Marton.
Postoji bliska veza između naših misli, emocija i imuniteta, koji je izuzetno osjetljiv. Naš opstanak ovisi o mogućnosti našeg imunosnog sustava da prepozna i razlikuje sebe od „ne-sebe“. Što se, onda, događa kad imunosni sustav izvršava naredbe za samouništenje? Moguće je da prenosi poruke uma.
Bolest natjecanja koja nas podsjeća na to da ne zaboravimo svoju žensku prirodu
Osim zapadnjačkog tumačenja endometrioze i uzroka njenog nastanka, dr. Slavica Vasiljević daje nam i holističko tumačenje koje ulazi u dubinu, „iza zatvorenih vrata“ ove misteriozne bolesti: „Holistički gledano, endometrioza je bolest natjecanja. Ženine emocionalne potrebe natječu se s njenim funkcioniranjem u vanjskome svijetu. Mnoge žene sebi su nametnule nemilosrdan tempo u vanjskome svijetu, malo se odmaraju, rijetko se posvećuju svojim najdubljim potrebama i željama...
Ono što ženu može zaštititi od pojave endometrioze je okolina (na poslu i u kući) koja od nje ne zahtijeva da se emocionalno i mentalno rascijepi. Jedan psihoanalitičar Jungove škole nazvao je endometriozu prinošenjem žrtve u krvi boginji.
Endometrioza nas podsjeća na to da ne zaboravimo svoju žensku prirodu, svoju potrebu za samoobnavljanjem, toplinom, zaštitom, dijeljenjem zagrljaja i ljubavi s majkom, bakom, sestrom, prijateljicom, bliskim prijateljem…
Kakve su naše emocionalne potrebe?
Svaka žena treba raditi na svom iscjeljenju, slušanjem tijela i razumijevanjem njegovih poruka. Sve što popravlja funkciju imunosnog sustava i povećava protok energije u tijelu sigurno će pomoći protiv endometrioze. Zavirimo u sebe i upitajmo se kakve su naše emocionalne potrebe, odmaramo li se dovoljno, želimo li nešto mijenjati u životu ili na poslu te raditi ono što bi nas potpuno ispunilo, žurimo li neprestano, a opet ništa ne stižemo, osjećamo li prazninu i besmisao? Što učiniti da bude drugačije?
Promjena uvijek ovisi samo o nama. Način na koji ćemo je izvesti možda se može uskladiti s drugima, a mi imamo slobodnu volju odlučivati o svom životu, kao i odgovornost za svoje odluke i postupke. Za to nam trebaju snaga, ustrajnost i odlučnost, ne natjecanje, ne brzina“, kaže dr. Vasiljević i poziva da se smirimo i zastanemo te na stvari gledamo pozitivno, a to znači da i na teške događaje gledamo kao na iskušenja iz kojih se nešto može naučiti i poslije svega biti bolji i jači, bez gorčine i osude.