Organizam se okreće protiv sebe

Sve učestalije autoimune bolesti među najvećim su medicinskim izazovima današnjice. Postoji velik broj stanja koja se nazivaju autoimunima, primjerice, reumatoidni artritis, multipla skleroza, dijabetes tipa 1, Crohnova bolest, ulcerozni kolitis, celijakija, poremećaji štitne žlijezde poznati kao Hashimotova i Gravesova bolest, psorijaza, skleroderma, lupus, vitiligo...

Premda je riječ o bolestima koje pogađaju različite organe, smatra se da sve one nastaju na isti način – pretjeranom reakcijom imunosnog sustava na vlastito tkivo. Jednostavno rečeno, organizam se pogreškom okreće sam protiv sebe, napadajući stanice koje više ne prepoznaje kao svoje. Ako, primjerice, imunosni sustav uništi stanice koje u gušterači proizvode inzulin, to uzrokuje nastanak dijabetesa tipa 1 ili ako „nepoželjno“ postane vezivno tkivo, oštećuju se zglobovi i kosti te nastaje reumatoidni artritis.

Stav zapadne medicine

Uobičajen je stav takozvane zapadne, konvencionalne ili alopatske medicine da je u podlozi svakog autoimunog oboljenja upala koja oštećuje tkivo, te da su autoimune bolesti kronične, što znači da nisu posve izlječive nego se trebaju kontrolirati lijekovima, prehranom i načinom života. Uzroci autoimunih bolesti nisu razjašnjeni pa postoji niz teorija. Najčešće se spominju virusi i bakterije, nasljedna sklonost autoimunim bolestima, različiti toksini (primjerice, u namirnicama, lijekovima i onečišćenom okolišu), stres, loše prehrambene navike i narušena ravnoteža bakterija crijevne flore.

Crijeva - središte zdravlja

Upravo teorija o crijevnoj flori dobiva sve više pristalica. Naime, u sklopu europskog projekta MetaHit i američkog projekta HMP (Human Microbiome Project) znanstveno je dokazano da je za ljudski život i zdravlje ključan mikrobiom – tjelesni sustav od 100 milijardi dobrih bakterija od kojih se 99 posto nalazi u crijevima, omogućujući pretvorbu hrane u energiju i štiteći organizam od bolesti. Istraživači mikrobioma ističu da je čak 80 posto našeg ukupnog imunosnog sustava smješteno u crijevima. Iz toga proizlazi da nas uravnotežena crijevna flora štiti, među ostalim, i od autoimunih bolesti.

Tijelo, um i duh

Dok u modernoj medicini probavni sustav kao glavni izvor imuniteta tek postaje top tema, time se već više od pet tisuća godina bavi ajurveda, tradicionalna indijska medicina koja je danas aktualnija nego ikad jer nas uči ponovo uspostaviti prirodnu harmoniju i na taj način vratiti ili održati zdravlje.

Ajurveda stavlja jednak naglasak na tijelo, um i duh, i to u skladu s individualnim potrebama osobe, tako da svatko dobiva posebno prilagođenu terapiju koja može uključivati promjene u načinu prehrane, detoksikaciju, vježbe disanja, jogu, meditaciju, masažu, biljne pripravke i drugo.

Ajurvedski savjeti za životni balans

Sve je u crijevima

„Korijen svih bolesti, pa tako i autoimunih, nalazi se u procesu probave. Životni vijek, snaga, zdravlje, entuzijazam, tjelesna konstitucija, ten, imunitet – sve to ovisi o unutarnjoj, probavnoj vatri – agni – koja pokreće sve biološke procese. Kad probavni sustav radi optimalno, čovjek uživa u dugom životu bez bolesti. No, poremećaj u probavnoj vatri donosi bolest.

Stoga se njen rad treba štititi i podržavati pravilnim načinom življenja te odgovarajućom količinom i kvalitetom hrane, kao i pravodobnim uzimanjem hrane i rasporedom spavanja prema preporukama ajurvedskih stručnjaka“, kaže poznati ajurvedski liječnik iz Indije dr. Suresh Swarnapuri, osnivač i direktor Europske ajurvedske akademije (Europa Ayurveda Academy – EAA) koji već više od desetljeća redovito dolazi u Zagreb. Trenutno surađuje sa zagrebačkim centrom Veda House i na individualnim konzultacijama otkriva uzroke zdravstvenih problema te savjetuje kako ih ukloniti.

PageBreak

ajurveda
Shutterstock ajurveda
Agni ili probavna vatra

Uravnotežen agni nužan je za pretvaranje hrane u oblik koji naše tijelo može iskoristiti te za uklanjanje toksina, odnosno otpadnih tvari koje se u ajurvedi nazivaju ama, pojašnjava dr. Suresh Swarnapuri. Agni pokreću različite vrste enzima koji se nalaze u probavnom traktu i jetrima te u samim tkivnim elementima – dhatu.

Prema ajurvedi, ukupno je sedam dhatua od kojih je tijelo izgrađeno: plazma, krv, mišićna vlakna, masno tkivo, kosti, koštana srž te sukra (sperma i jajašce).
Esencija svih sedam spomenutih tkivnih elemenata naziva se ojas. O ojasu ovise sve funkcije organizma, npr. hormonalni i imunosni sustav, ali i ono čime zračimo – karizma i aura.

„U ajurvedi se nigdje ne spominje da autoimune bolesti nastaju tako što organizam napada vlastito tkivo, nego ajurveda kao glavne uzroke navodi poremećaje i iscrpljenost agni i ojasa. Oni se mogu ojačati promjenama u prehrani i načinu života, čime se autoimuni proces može ‘obrnuti’ tako da se organizam vrati u ravnotežu“, ističe dr. Suresh Swarnapuri.

Neki ajurvedski stručnjaci slažu se, pak, s teorijom da je u podlozi svih autoimunih poremećaja upala. Smatraju da upalu uzrokuje prekid stanične komunikacije, zbog čega stanice postaju preopterećene toksinima (ama), a to uzrokuje poremećaje u agni i ojasu te naposljetku i oštećenja tkiva.

Ravnoteža doša i multipla skleroza

Izuzetno važnu ulogu u funkcioniranju probavne vatre imaju doše, jedan od najpoznatijih pojmova u ajurvedi. Naime, tradicionalna indijska medicina smatra da se pet elemenata (eter, vjetar, vatra, voda, zemlja) u čovjeku utjelovilo kao tri osnovne energije, odnosno tri osnovna konstitucijska tipa koji se nazivaju doše. To su vata, pitta i kapha. One su ključne u održavanju zdravlja, pa tako i u dijagnozi i terapiji. Zato se najprije mora utvrditi konstitucijski tip osobe. U svakom čovjeku prisutne su sve tri doše, no najčešće je jedna od njih dominantna.

Koje su doše odgovorne za koje bolesti?

„Sve tri doše imaju važne uloge u probavnim procesima, odnosno uravnoteženju probavne vatre ili agni. Stoga poremećaji u došama povećavaju podložnost bolestima. Osobe s vata i pitta konstitucijom sklonije su autoimunim poremećajima. Vata potiče kataboličke procese, odnosno razgradnju, atrofiju i degeneraciju, pa prekomjerno povećanje vate iscrpljuje i oslabljuje čovjeka“, kaže dr. Swarnapuri.

„Multipla skleroza smatra se klasičnim primjerom narušavanja vate zbog oslabljene probavne vatre. Ako se vata, koja u tijelu kontrolira rad živčanog sustava, nađe u disbalansu, dolazi do nakupljanja ame ili toksina u živčanom tkivu, što može izazvati autoimunu reakciju. Ova složena interakcija doša uzrokuje lančanu reakciju koja uključuje pitta i kapha doše.

Vata, pitta, kapha, koji ste tip?

Ključno je uspostaviti normalnu probavnu vatru, što se, među ostalim, može postići uzimanjem đumbirova čaja s bosiljkom i holističkim terapijskim programom panchakarma za pročišćenje od toksina i revitalizaciju organizma. Panchakarma se provodi prema preporukama ajurvedskog stručnjaka, a uključuje određeni način prehrane, uljne masaže, biljne klistire i druge pripravke“, objašnjava dr. Suresh Swarnapuri.

Uzrok dijabetesa, Crohnove bolesti

Dijabetes je, kaže, također posljedica neravnoteže u vata i kapha došama, a Crohnovu bolest mogu uzrokovati poremećaji vata i pitta doša.
„U liječenju Crohnove bolesti usmjeravamo se na uravnoteženje poremećenih doša, što u krajnosti znači uravnoteženje probavne vatre i jačanje tankoga crijeva. U tome su ključne promjene u načinu života, a osobito u prehrani.

Primjerice, vrlo je blagotvorna konzumacija ajurvedskog napitka lassija koji se priprema od kefira, vode i ljekovitih začina. Lassi potiče i jača probavnu vatru te energetski uravnotežuje sve tri doše. Zaustavljanje proljeva i krvarenja može potpomoći prah od suhe kore nara. Protiv Crohnove bolesti koriste se i biljke poput nima, sandala, gomoljastog šilja… Biljni pripravci moraju se uzimati prema uputama ajurvedskih liječnika.“

Primjer izlječenja Crohnove bolsti

Dr. Suresh Swarnapuri kaže da je postigao odlične rezultate u rješavanju različitih autoimunih poremećaja, a kao primjer navodi upravo Crohnovu bolest 41-godišnje pacijentice Andreje iz Hrvatske. Kad je oboljela u dobi od 17 godina, terapija kortikosteroidima nije joj pomogla. Drastično je smršavjela, imala je lošu krvnu sliku, poremećen menstruacijski ciklus te gnojne i krvave proljeve. U dobi od 28 godina kiruški joj je odstranjeno debelo crijevo.

Patila je od depresije, pretilosti, srčanih artimija, migrena i artritisa sve do 35. godine, kad je došla na pregled kod dr. Suresha Swarnapurija. Započevši propisanu terapiju, stanje joj se znatno poboljšalo već nakon dva mjeseca, a nakon četiri mjeseca potpuno se oporavila. Otkad se pridržava propisane prehrane i načina života, nema nikakvih znakova bolesti.

Svaki čovjek poseban je slučaj

„Autoimune bolesti, kao ni bilo koje druge, ne mogu se svesti pod ‘zajednički nazivnik’ jer je svako oboljenje samo po sebi drukčije. Ajurveda svakog čovjeka i njegove tegobe tretira kao poseban slučaj. No spoznaja da se početni uzrok svake zdravstvene neravnoteže nalazi u poremećaju probavne vatre omogućuje nam da utječemo na sâm korijen bolesti, a ne samo na njezine posljedice, odnosno simptome.

Balansiranjem međuodnosa triju doša, uzevši u obzir da vata upravlja živčanim sustavom, pitta metabolizmom, a kapha imunosnim sustavom, mnogi autoimuni poremećaji mogu se normalizirati“, zaključuje dr. Suresh Swarnapuri.