Prirodni sok masline
Jedna od najzabavnijih činjenica o maslinovu ulju na koju sam naišla (a logična je, samo što katkad treba promijeniti perspektivu) jest da je maslinovo ulje prirodni sok koji zadržava okus, aromu, vitamine i svojstva ploda masline. Osim toga, jedinstveno je i po tome što je to jedino ulje koje se može konzumirati upravo onakvo kakvo svježe izlazi iz preše.
Zbog jedinstvene kombinacije antioksidanasa i visokog udjela mononezasićenih masnih kiselina, maslinovo ulje gotovo je više lijek nego namirnica. Brojne studije pokazale su da štiti od bolesti krvožilnog sustava, blagotvorno je za gastritis ili pak ulcerozna stanja želučane sluznice, aktivira sekreciju žuči te rad gušterače, a smanjuje i nastanak žučnih kamenaca. Tu popisu dobrobiti maslinova ulja nije kraj.
Lijek
Španjolski znanstvenici otkrili su i da kvalitetno maslinovo ulje znatno snižava opasnost od raka debelog crijeva. Smanjenje krvnog tlaka, blagotvornost u sprečavanju ili tretiranju astme, artritisa i dijabetesa te pomoć u snižavanju previsoke tjelesne težine još su neke od brojnih blagodati koje možemo osjetiti uvedemo li maslinovo ulje u prehranu.
Nužno je dnevno konzumirati 25 mililitara ili oko 2 jušne žlice maslinova ulja i to ekstradjevičanskog. No, oprez, ne valja ni pretjerivati jer bi ukupna količina masnoća u našoj prehrani u danu trebala biti manja od 15% ukupne količine nutrijenata.
Razlika u vrstama i čuvanje
Naravno da osim ekstradjevičanskog ulja postoje i druge vrste, a podjela se bazira na tome koliko je faza obrade ulje prošlo tijekom proizvodnje. Tako ekstradjevičansko ulje sadržava najviše kvalitetnih sastojaka maslina i prvo je ulje koje se dobiva drobljenjem maslina. Djevičansko ulje dobiva se drugim prešanjem istih maslina, čisto maslinovo ulje prolazi filtriranje i rafiniranje, a ekstralagano maslinovo ulje jako se procesuira i zadržava tek blagu aromu maslina.
Iako je maslinovo ulje prekrasno vidjeti na fotografijama u lijepo dizajniranoj prozirnoj boci, to se kod čuvanja na dulji rok ipak ne preporučuje. Svjetlo i toplina najžešći su neprijatelji ulja. Stoga svoje kvalitetno maslinovo ulje čuvajte na hladnom i tamnom mjestu (poput smočnice) u čvrsto zatvorenoj tamnoj boci. Naime, kisik iz zraka mogao bi pridonijeti tome da ulje brzo užegne. Spremite li maslinovo ulje u hladnjak, ono će se zgrušati, no izlaganjem sobnoj temperaturi ponovo će prijeći u tekuće stanje.
Maslinovo ulje ne preporučuje se za prženje, no ja ga volim koristiti kako za pripremanje obroka, tako i za njegu tijela:
Mediteranski melem za lice:
100 ml ekstradjevičanskog maslinova ulja
10 kapi ulja koštice maline
10 kapi ulja lavande
10 kapi ulja geranija
Sva ulja uliti u tamnu staklenu bočicu i lagano protresti. Koristiti umjesto dnevne, odnosno noćne kreme, a može poslužiti i kao ulje za sunčanje jer maslinovo ulje ima zaštitni faktor 8.
Brzi piling za ruke:
1 žlica šećera u kristalima
2 žlice maslinova ulja
U dlan usuti šećer i preliti ga uljem. Odlučno istrljati ruke dok ne postanu lagano rumene. Isprati toplom vodom i sapunom. Nakon ovog tretmana nije potrebno mazati ruke hranjivom kremom. Ne ponavljati tretman više od jednom tjedno.