Od boli u vratu do ozbiljnih poremećaja

Osobe koje se često služe mobitelom, tabletom i(li) laptopom svakodnevno, u prosjeku, provedu najmanje četiri sata gledajući u ekrane s glavom nagnutom nadolje. Zbog toga sve više ljudi pati od ukočenosti i bola u vratu, glavobolje i vrtoglavice, navodi Eurospine, europska udruga koja okuplja stručnjake za bolesti kralježnice.

Tegoba za koju se predviđa da će uskoro biti jedna od najraširenijih u svijetu nazvana je text neck, odnosno tekst-vrat, zbog saginjanja radi tipkanja i čitanja.

Budući da pri saginjanju glave vratna kralježnica, mišići i žile u području vrata i ramena trpe opterećenje višestruko veće nego kad se glava drži uspravno, s vremenom mogu nastati ozbiljna oštećenja i „zastoji“ u organizmu. Primjerice, problem tekst-vrata može izazvati poremećaj ravnoteže te povećati rizik razvoja artritisa i hernije diska, a neka istraživanja pokazala su da utječe i na smanjenje kapaciteta pluća.

Prevenirajte 'tekst-vrat'

Za sprečavanje pojave tekst-vrata, kao i za ublažavanje već postojećih tegoba, stručnjaci preporučuju sljedeće…

• Držite uređaj u visini očiju kad god je moguće. To možda nije lako izvedivo s mobitelom, no možete barem usmene razgovore prebaciti na hands-free opciju koja ne zahtijeva držanje uređaja. Tablet i laptop većinom se mogu postaviti tako da se prema njima ne naginjemo.

• Provodite li mnogo vremena pred ekranima, napravite kratku stanku svakih 20 - 30 minuta i razgibajte se. Poželjno je, dakako, i redovito bavljenje tjelesnom aktivnosti, poput vježbi istezanja ili joge. Smanjenju napetosti u vratu uvelike pomaže i masaža, vježbe disanja i meditacija.

• Pazite da ne sjedite zgrbljeni, nego se držite uspravno. Nemojte nositi tešku torbu na jednom ramenu, nego teret prebacite u ruksak na leđima kako bi opterećenje bilo ravnomjernije raspoređeno.

• Za vratnu kralježnicu vrlo je važno kako sjedimo – pa nabavite ergonomski prilagođen stolac – ali i kako ležimo – stoga pomno odaberite madrac i jastuk.