Čuvamo i novčanik i okoliš
Može li silikonski umetak – poznat kao menstruacijska čašica – zamijeniti higijenske uloške i tampone? Sve češće se o tome raspravlja otkako sve više žena postaje svjesno da uobičajene potrepštine za menstruaciju nisu samo praktični pomagači nego i zagađivači.
Jednokratni ulošci i tamponi često sadrže plastiku i kemikalije, a problematični su i zato što se njihovom uporabom masovno nagomilava otpad. Postoje, doduše, ulošci za višekratnu uporabu, načinjeni od pamučnog flanela i dizajnirani tako da se mogu udobno i sigurno pričvrstiti na gaćice. No, mana takvih uložaka je to što se moraju prati.
Menstruacijska čašica nudi se kao naprednija alternativa, prilagođena današnjem brzom i zahtjevnom načinu života. Može potrajati čak do deset godina, čime se uvelike smanjuje gomilanje otpada (a time i utjecaj na okoliš). Ujedno su manji i troškovi intimne higijene jer se ne moraju kupovati ulošci ili tamponi.
Praktično riješenje ili gnjavaža?
• Menstruacijska čašica svojevrstan je lijevak koji se umeće u vaginu, slično kao tampon, a načinjena je od vrlo mekanog i elastičnog medicinskog silikona, proizvedenog prema visokim standardima kakvoće da ne bi izazvao iritacije i alergije.
• Za razliku od uložaka i tampona, menstruacijska čašica ne upija krv, nego je sakuplja, pa je često pitanje: kako uopće može osigurati intimnu higijenu bez curenja? Međutim, pri stavljanju čašice nastaje lagani učinak vakuuma te ona optimalno prianja uza stijenku vagine, pa se krv nakuplja u čašici i ne istječe sa strane.
• Vrh menstruacijske čašice oblikovan je kao drška pomoću koje se može lako namjestiti i izvaditi. Menstruacijske čašice izrađuju se u raznim modelima prilagođenim građi tijela i jačini menstruacije (manja ili obilnija krvarenja). Čašica je pogodna za dnevnu i noćnu uporabu te za sportske aktivnosti, uključujući i plivanje. Proizvođači navode da se čašica može koristiti već od početka reproduktivne dobi, odnosno, od rane mladosti, te da ne utječe na „djevičanstvo“. Iznimka su posebni modeli čašica koji omogućuju menstruacijsku higijenu i tijekom seksa.
• Mišljenja o menstruacijskoj čašici podijeljena su ne samo zato što je njezina uporaba nekonvencionalna u odnosu na druge proizvode nego i zbog samog čišćenja čašice – nekim ženama to je gnjavaža, a neke pak čašicu hvale kao veoma praktično rješenje.
Menstruacijska čašica prazni se prema potrebi (jednostavno se izvadi iz vagine i sadržaj se izlije u nužnik), a ovisno o preporukama proizvođača, može se neprekidno koristiti osam do najviše dvanaest sati. Nakon svakog pražnjenja čašicu treba temeljito isprati vodom, a po mogućnosti i posebnim sredstvom za čišćenje. Nakon završetka menstruacije poželjno je sterilizirati čašicu u kipućoj vodi.
• Najproblematičnije je pražnjenje i čišćenje čašice ako se silom prilika zateknete u prostoru bez odgovarajućih higijenskih uvjeta i(li) nije dostupna voda za ispiranje. U takvim slučajevima preporučuje se čašicu prebrisati toaletnim papirom ili maramicom (postoje posebne maramice za brisanje čašica) te je ponovno staviti, a poslije isprati čim bude moguće. No, to su samo privremena i nedostatna rješenja, pa sve više proizvođača nudi lagane i fleksibilne silikonske spremnike koji su ujedno čistači i sterilizatori za menstruacijsku čašicu. Na taj način čašica je u svakom trenutku „zbrinuta“ i vama pri ruci.
Više prijedloga i savjeta za održivije i "zelenije" življenje potražite na internetskoj stranici Odrzivahrvatska.hr koju su prije tri godine pokrenuli Adria Media Zagreb i National Geographic Hrvatska s ciljem da "mislimo globalno, a djelujemo lokalno"