Crvena djetelina (Radix Angelica sinensis)
Kineska medicina njime tretira menstrualne tegobe i tegobe menopauze. Ublažava anemiju i umor te simptome PMS-a, osobito bolove u trbuhu. Odlučite li ga piti zbog PMS-a, valja znati da donq quai stimulira krvarenje jer djeluje kao čistač uterusa, stoga se ne preporučuje nekoliko dana prije i poslije mjesečnice!
Bogat je vitaminom B12 zbog čega u menopauzi smanjuje napetost i uznemirenosti te ublažava valunge jer stabilizira krvne žile, a pomaže i kod suhoće radnice. Južnoameričko istraživanje djelovanja ove biljke na simptome menopauze pokazalo je da su se u razdoblju od tri mjeseca izrazito smanjili simptomi kao što su valunzi i noćno znojenje.
Istraživanje objavljeno u American Journal of Clinical Nutrition pokazalo je da crvena djetelina pozitivno djeluje i na gustoću kosti te da može spriječiti osteoporozu. Mnogi fitoterapeuti primjenjuju danas crvenu djetelinu u tretmanu cista na jajnicima.
Kako uzimati pripravak?
Donq quai pripravak dolazi u obliku kapsula, ekstrakta i praška. Mljeveni, suhi korijen biljke priprema se kao čaj tako što pola desertne žlice praška dodate u čašu ključale vode. Pije se dvaput na dan. U obliku kapsule uzima se najviše 500 mg dva do tri puta dnevno. Donq quai kao ekstrakt – 10 do 20 kapi tri puta na dan.
Neke žene brzo osjete poboljšanje, dok nekima treba od četiri do osam tjedana. Ali ako nakon tog razdoblja nema promjena, prestanite uzimati pripravak.
Do danas ova biljka nije pokazala štetne popratne pojave, ipak ako imate dijagnozu endometrioze, fibrom ili povišen rizik od karcinoma dojke ili uterusa, ovaj pripravak nije preporučljiv!
Konopljika (Vitex agnus-castus)
Čini se da je ovo najvažnija biljka kada je u pitanju menopauzu jer, u lišću i cvjetovima, sadrži kombinaciju iridoida i flavonoida te tvari slične spolnim hormonima.
Ova super biljka potiče i normalizira rad pituitarne žlijezde koja kontrolira i uravnotežuje hormone u tijelu. U istraživanju objavljenom u British Medical Journal agnus castus pokazao se kao izrazito djelotvoran u tretmanu simptoma PMS-a, a pomogao je i u ublažavanju najznačajnijih simptoma kao što su osjetljive grudi, zadržavanje vode, glavobolja i povećanje tjelesne težine.
Agnus castus umanjuje i valunge i vrtoglavice, a iako ne spada u skupinu biljnih estrogena, njegovo djelovanje na pituitarnu žlijezdu uravnotežuje hormone tako što smanjuje razinu estrogena, a povećava razinu progesterona. Time pomaže ženama koje imaju problema s neredovitom mjesečnicom ili pojačanim krvarenjem, a može i potaknuti mjesečnice koje su prestale. Za učinak ipak treba tri mjeseca, a za stalno poboljšanje i godinu dana kontinuirane konzumacije pripravka.
Istraživanje objavljeno 2003. godine u Journal of Human Psychopharmacology dokazalo je da ovaj pripravak poboljšava raspoloženje te djeluje kao sintetski antidepresiv, osobito kod žena s jakim simptomima PMS-a, ali djeluje i na raspoloženje u perimenopauzi i menopauzi.
Kako uzimati pripravak?
Preporučena dnevna doza je dvije kapsule od 400 g na dan, najbolje natašte. Kao ekstrakt, agnus castus uzima se u dozi od 3 ml dnevno.
Ako tijekom uzimanja ovoga pripravka zatrudnite, odmah ga prestanite koristiti!
Cimicifuga (Cimicifuga racemosa)
Tradicionalno se koristi za normaliziranje simptoma menopauze, osobito valunga, za podizanje raspoloženja i izbacivanje viška vode. Zbog sedativnog djelovanja pridonosi ublažavanju tinitusa – zujanja u ušima.
Prema istraživanju objavljenom u The Journal of Women’s Health and Gender-Based Medicine, 2002. godine, ovaj biljni pripravak djeluje slično nedavno dizajniranom HRT-u zvanom SERM (selektivni moderatori estrogenskih receptora), i to tako što stimulira estrogenske receptore tamo gdje treba.
Kako uzimati pripravak?
Preporučene doze su dvije kapsule od 40 mg dva puta na dan, najbolje uz jelo.
Ovaj biljni pripravak je 2001. godine American College of Obstetricians and Gynecologists preporučio kao djelotvoran za tretman valunga u razdoblju od šest mjeseci.
Zbog svoga estrogenskogdjelovanja ovaj pripravak se ne preporučuje osobama sklonim hormonskim bolestima, ni onima koji imaju problema s jetrima. Iako rijetke, popratne pojave mogu biti glavobolja, mučnina, znojenje, povraćanje, debljanje i težina u nogama - ako ih primijetite prestanite uzimati ovaj pripravak.
Kadulja (Salvia officinalis)
Svima nam poznata biljka, tipična za naše podneblje, čini se da je jedna od najstarijih medicinskih biljaka. Godinama se koristila za liječenje upaljenoga grla i problema s desnima, a odnedavno je djelotvorna ne samo u tretmanu zaboravljivosti i za poboljšanje koncentracije nego i protiv valunga i noćnoga znojenja zbog svoga estrogenskoga djelovanja.
Posljednjih godina postaje sve popularnija za smirivanje simptoma menopauze te se u izvješću objavljenom u Minerva Gynecology navodi da je tretman kaduljom potpuno smirio valunge i noćno znojenje kod 20 od 30 žena, dok su se kod ostalih 10 žena te tegobe smanjile. Prema njemačkom istraživanju, kadulja može umanjiti valunge i do 50 posto!
Kako uzimati pripravak?
Za umanjenje simptoma menopauze preporučljivo je uzeti po dvije kapsule za doručak i večeru u dozi 285 mg. Kod valunga i noćnog znojenja pomažu tri do četiri šalice čaja.možete koristiti i svježu kadulju u kuhanju, dodajući je juhama, salatama i varivima.
Kadulja se ne preporučuje trudnicama ili dojiljama te oboljelima od epilepsije. Budući da inhibira željezo, trebale bi je izbjegavati anemične osobe i osobe alergične na biljke iz obitelji metvica!
Oprez: Ne biste smjeli uzeti ni jednu od navedenih biljaka ako uzimate kontraceptivna sredstva, lijekove za plodnost ili bilo kakvu drugu hormonsku terapiju!