Ranu ili ogrebotinu isperite mlakom vodom uz dodatak blagog sapuna, a zatim, ako su veće, prekrijte sterilnom gazom kako biste spriječili ulazak bakterija. Kad rana počne zarastati, otkrijte je jer liječenju pomaže strujanje zraka oko ozlijeđenog područja. Nije dovoljno ranu isprati samo kad nastane, činite to svaki dan, posebno ako se znojite, kupate u moru ili, primjerice, radite na otvorenome. Pomoći mogu i antiseptici koji će uništiti mikrobe, ali i mnogi prirodni pripravci.

Jabučni ocat, gavez, neven i čajevac

Trebate li očistiti ranu, razrijedite vodom jabučni ocat. Možete ga upotrijebiti za ispiranje i za obloge. Pomoći će kod oteklina, ali i zaštite rane od štetnih mikroorganizama. Svojstvo dezinficijensa ima i med pa ga možete nanijeti na ogrebotine i ranice. Zvijezda među biljem u slučaju rana je gavez. Tinktura ili mast pomaže zacjeljivanju. Nemate li fitoterapeuta u blizini, pripravak od gaveza bit će teško pronaći, no pomaže i pripravak od nevena koji je češći u našim biljnim ljekarnama.

Kao prva pomoć, poslužit će i eterična ulja, posebno čajevca i lavande. Iako se oba mogu nanositi izravno na kožu, ulje čajevca je jače pa ga je dobro razrijediti u baznom ulju. Oba djeluju antibakterijski, ali ne nanosite ih ako se izlažete suncu jer mogu izazvati reakcije na koži.

Kako spriječiti nastajanje ožiljaka

Kako rana zacjeljuje, na njoj će nastati krasta. Što dulje je održite mekom, manja je vjerojatnost da će ostati ožiljak. Stoga zacijeljenu ranu vlažite nekim od gornjih pripravaka, najbolje otopinom octa. Nije li krasta čvrsta, manja je vjerojatnost da ćete je skinuti, što posebno vrijedi za djecu. Grebanjem kraste rana teže zacjeljuje i ostavlja ožiljak.

Za koji god preparat se odlučili, ne dopustite da se male tegobe uvećaju i upropaste vam ljeto. Ne odustajte od avantura u prirodi, a ako se nezgoda i dogodi, održavajte higijenu i pratite stanje kože. Pravovremena reakcija i odlazak liječniku ako prva pomoć iz vlastite torbe ne djeluje spriječit će komplikacije i spasiti ljetni odmor.