Tjelovježba smanjuje razinu hormona

Više je nego jasno da redovita tjelovježba pridonosi zdravlju. Jača kosti, štiti srce i krvožilni sustav, regulira tjelesnu težinu. Vježbanje pomaže i u prevenciji raka dojke te je nezamjenjivo u oporavku žena nakon operacije. Više od 60 svjetskih istraživanja proučavalo je vezu tjelovježbe i raka dojke i sva su, iako u različitom postotku, utvrdila da umjerena do intenzivna redovita tjelesna aktivnost smanjuje rizik od razvoja te bolesti. Iako znanstvenici nisu sigurni koji mehanizmi prinose takvom rezultatu, pretpostavljaju da se on postiže na nekoliko načina.

Prije svega, tjelovježba utječe na smanjivanje razine hormona, posebno kod žena koje nisu ušle u menopauzu. Nadalje, tjelovježba smanjuje količinu masnog tkiva, pa se smanjuje i spremište u kojemu se odlaže povećana količina estrogena, hormona koji pridonosi rastu tumora dojke. Vježbanjem se jača i imunosni sustav pa učinkovitije uklanja tumorske stanice u nastanku. Istodobno, vježba je lijek za stres, a stres je sve više u fokusu liječnika kao bitan faktor u nastanku bolesti.

Od karcinoma češće obolijevaju neaktivni

Stres odlično opisuje i Ana-Marija Jagodić Rukavina, autorica body tehnike i stručna suradnica na Kineziološkom fakultetu. "Zamislimo da je protok energije u našem tijelu poput prometa na autocesti Zagreb-Split koji teče bez zastoja kad smo relaksirani. Stanje stresa je poput čepa koji nastane na naplatnim kućicama Lučko 1. kolovoza!" Kako bismo smanjili njegov utjecaj, preporučuje svakodnevnu aktivnost i tehnike opuštanja. Dodaje kako su istraživanja potvrdila da od karcinoma češće obolijevaju ljudi koji su niz godina fizički neaktivni.

"Redovito vježbanje je najvažnije. Kako biste si u tome pomogli i motivirali se, bilježite i penjanje stepenicama, šetnju prirodom, vožnju biciklom, žustro obavljanje kućnih poslova. Tomu svakako dodajte i neku intenzivniju sportsku aktivnost barem dvaput tjedno te tehniku koja umiruje poput joge ili tai chija", kaže Ana-Marija.

Lagana vježba potiče oporavak

Tjelovježba ne služi samo prevenciji. Od nje veliku korist imaju i oboljele žene. Važno je pronaći aktivnost koja im se može potpuno prilagoditi. Body tehnika, kaže Ana-Marija, preporučljiva je jer joj je najjača strana upravo prilagodljivost i jačanje funkcionalnosti tijela. "Nakon operacije najbolje je odabrati individualan pristup kako bi se kreirale vježbe prilagođene trenutačnom stanju. Lagana vježba pomoći će u oporavku i smanjenju stresa kojemu su bolesne žene izložene, ali i podizanju raspoloženja zbog lučenja hormona sreće, što je veoma važno budući da su oboljele žene sklone depresiji." Nemate li ciljanu aktivnost, svakodnevno izađite iz doma, prošećite, brzo hodajte, plešite i pritom duboko dišite jer će vas to opustiti i povećati dotok kisika u tkiva.

Ženama koje čeka operacija odstranjivanja dojke savjetujem da nastave s laganom tjelovježbom. Tako ulažu u postoperativni oporavak jer će se osjećati snažnijima i trebat će minimalnu pomoć okoline, što pridonosi samopouzdanju i pozitivnom stajalištu prema promijenjenom tijelu koje i dalje može biti lijepo i funkcionalno. Nakon operacije treba početi s vježbama laganog razgibavanja zglobova oko ožiljka, vježbama snaženja mišića leđa jer se većina žena nakon operacije pogrbi i ‘skupi u sebe'", kaže Ana-Marija i dodaje da je idealna aktivnost za operirane žene ona u kojoj se tijelo zagrije, ali se nije počelo znojiti. Na kraju ističe da tjelovježbu treba tretirati kao lijek s propisanom dozom – a ona je za svaku ženu drukčija.

BC pilates

Ženama operiranim od raka dojke od velike pomoći može biti i program specijalno kreiran za njih. Riječ je o BC (breast cancer, rak dojke) pilatesu. "BC pilates specifičan je po tome što se uz lagani otpor sprava i rekvizita poput guma, lopti i obruča vraća mobilnost, snaga i izdržljivost cijelog tijela. Posebna se pozornost posvećuje funkcionalnosti ramenog obruča i potiče pravilno kretanje ruku i gornjeg dijela torza. Cilj takvog načina vježbanja je funkcionalnost cijelog tijela u svakodnevnim aktivnostima", objašnjava Mierla Anić, jedna od vodećih instruktorica pilatesa u Hrvatskoj u čijem se studiju taj program prvi počeo provoditi.

Osim tjelesnih dobrobiti, taj program pridonosi uspostavi kontrole nad vlastitim životom čiji su temelji često uzdrmani nakon otkrivanja tumora te potiče aktivno sudjelovanje u vlastitu oporavku, ističe Mirela Anić. 
Više doznajte na www.pbs.com.hr i na www.bm-pilates.com