Iskrivljena mjerila
Od vilendorfske Venere, preko hinduističke Lakshmi do kršćanske Majke Božje, žena se od pamtivijeka smatrala svemogućom davateljicom života. No suvremeno društvo, koje je na prvome mjestu potrošačko, čak je i ženu pretvorilo u „potrošnu robu“ – vrednuje je u centimetrima struka i grudi, sličnosti s poznatim ličnostima koje se retuširane smiješe s naslovnica glam časopisa te broju obveza koje može uspješno odrađivati prije nego što krahira.
Ta iskrivljena mjerila subliminalno utječu na ženu formirajući njezine životne vrijednosti i mišljenje o samoj sebi te se, a da i ne zna, nađe u tom začaranom krugu udaljenosti od sebe same, krugu iz kojega je teško izaći. Današnja žena treba naučiti uroniti u svoju unutrašnjost i ondje otkriti prekrasnu božicu – sebe, koja strpljivo čeka da upregnemo snage u potrazi za osobnim ispunjenjem i zdravljem, da postanemo žene kakve ustvari i želimo biti. Povezivanjem s unutarnjom energijom shvaćamo da smo uistinu prekrasne, snažne i pune ljubavi, što nam pomaže u osvješćivanju kamo želimo usmjeriti vlastiti život.
Muški i ženski način razmišljanja
Žene i muškarci imaju donekle sličnu strukturu tijela – mozak s dvije polutke, iste hormone, sastav kostiju, no ipak postoje razlike u količinama ili veličinama navedenog. Znanost kaže da je osnovna razlika između muškarčeva i ženina funkcioniranja to što se muškarci koriste uglavnom lijevom – logičnijom – a žene desnom – kreativnijom – polutkom mozga. Žene su tijekom tisućljeća razvile moždanu strukturu i način razmišljanja koji im omogućuje da se istovremeno usredotoče na nekoliko stvari (čuvanje i hranjenje djece, kuhanje, pospremanje, obranu doma od uljeza).
Muški način razmišljanja ide pravocrtno, od točke A do točke B, dok je ženski način neprekinuti proces te se kreće kružno, u ciklusima. Uza sve to, najveća razlika je – intuicija, fenomen koji se češće javlja kod žena i upravo joj ona može u današnjem suvremenom načinu življenja pomoći da ostvari uravnoteženo zdravlje. Intuicija će nas najbolje usmjeriti prema onome što je najbolje za naš um, dušu i tijelo, samo je trebamo osluhnuti i dopustiti joj da nas odvede na pravi put – put potpunog zdravlja, ispunjenosti i sreće.
Teško postavljamo granice davanja
Ženino tijelo povezano je s prirodnim ritmovima, poput Mjesečevih mijena, plime i oseke, godišnjih doba, i šalje nam signale kad nas želi upozoriti da nismo na pravom putu što se tiče zdravlja. Primjerice, ako vas iznenada zadesi glavobolja, odvojite nekoliko trenutaka da biste promislili o tome što vam taj simptom pokušava reći te osvijestite jeste li se prije toga naljutili ili uzrujali.
Žene su pune ljubavi i daju se svim srcem. To je dobro do određene granice, no malo koja žena zna pravovremeno povući crtu. Svaka žena trebala bi prvo naučiti cijeniti vlastiti život i vlastite talente jednako koliko je naučila cijeniti život drugih i skrbiti se za njih. Kod previše emocionalnih žena koje nisu razvile moć koncentracije često se mogu javiti histerični ispadi. U tom slučaju trebaju znati pravilno usmjeriti emocije. Petnaestak minuta svakodnevne vježbe koncentracije poput tratake (gledanje u plamen svijeće ili neku točku ispred sebe) ili zadržavanja pozornosti na točno određenom zvuku ili misli potpuno će ukloniti emocionalnu neravnotežu.
Kad shvatimo da su bolesti način na koji tijelo privlači našu pozornost i govori nam da nešto u našem životu nije u ravnoteži, trebamo biti dovoljno mudri i shvatiti o čemu je riječ, pokrenuti se i uvesti promjene koje će dovesti do žarko željenog sklada. Naše zdravlje uvjetovano je, među ostalim, prehranom, životnim stilom i genetikom, ali ponajviše načinom razmišljanja. Sa stajališta joge, naš sklop tijelo-um-energija podijeljen je u pet dijelova ili omotača (kosha): fizičko tijelo (annamaya kosha), energetsko tijelo (pranamaya kosha), mentalno i emocionalno tijelo (manomaya kosha), tijelo intelekta i mudrosti (vijnanamaya kosha) i tijelo blaženstva (anandamaya kosha).
Zdravlje, u pravilu, počinje u manomaya koshi, omotaču koji je definiran vrstama misli i osjećaja kojima se predajemo te koji izravno utječe na energetsko tijelo potičući tok energije pozitivnim razmišljanjima ili ga pak blokirajući negativnim mislima i osjećajima. „Uzorci“ s energetskog tijela se zatim preslikavaju na fizičko tijelo u vidu dobrog ili lošeg zdravlja. Neosviješteni i neizraženi osjećaji stvaraju blokade u energetskim sustavima, ostaju u tijelu poput mnoštva sićušnih tempiranih bombi koje se mogu aktivirati u bilo kojem trenutku.
Ljutnja i strah utječu na srce, probavu, mokraćni mjehur
To potvrđuje i suvremena znanost prema kojoj tjelesni organi izravno komuniciraju s mozgom i obrnuto putem neuropeptida – kemijskih nositelja poruke (osjećaja, misli) između živčanih stanica. To znači da svaka stanica našeg tijela misli i osjeća! Kad osjećamo da nas ljutnja ili strah protresu ili blokiraju u napretku, to se zaista tako i događa – ti osjećaji uzrokuju istjecanje energije i blokade uznemirujući energetsko tijelo, a na fizičkoj razini to se prvo pokaže na „uzdrmanom“ simpatetičkom živčanom sustavu i simptomima poput znojenja dlanova, ubrzanog lupanja srca, problema s probavom i opuštanja mokraćnog mjehura.
Životna energija (prana) djeluje na različite načine u različitim dijelovima tijela: udana (glava, ruke i noge), prana (prsa), samana (gornji abdomen), apana (donji abdomen i zdjelica) te vyana koja prožima cijelo tijelo te nadopunjuje ostale energije. Naši osjećaji djeluju na svaku vrstu životne energije – strah na apana pranu utječući time, među ostalim, i na reproduktivni sustav i menstruacijski ciklus žene, a tuga uznemiruje pranu u području prsa, čime dovodi do problema s dojkama te krvožilnih bolesti, posebice bolesti osrčja i prsnog koša. Vježbe joge i pravilna prehrana uravnotežuju ovih pet vidova životne energije, čime se održava cjelokupno zdravlje.