Riječ alergija prije stotinu godina gotovo nije postojala, a danas je prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije četvrta na svjetskoj ljestvici bolesti i neprestano u porastu.
Postoje mnoge tvari na koje možemo razviti alergijsku reakciju:
• namirnice: pšenica (gluten), mlijeko i mliječni proizvodi, morski plodovi (školjke), alkohol, soja, jaja, kikiriki, poneko povrće (rajčica, krumpir, patlidžan).
• čimbenici iz okoliša: prašina, pelud, plijesni, ambrozija, životinjska dlaka, grinje, ali i sunčeva svjetlost.
• prirodne ili sintetičke tvari: lateks, nikal, pesticidi, lijekovi, otrovi iz relativno bezopasnih životinjskih uboda (pčele, ose).
Alergen nije vaš glavni problem
Jedna od najvećih zabluda vezanih uz alergije jest da je osnovni problem sam alergen (životinjska dlaka, prašina, pelud...) te da on uzrokuje kihanje, curenja nosa, svrbež očiju, iritaciju grla, zatvorene sinuse ili glavobolju. No on je zapravo samo okidač koji nas upozorava na oslabljen obrambeni sustav organizma.
Simptomi alergije nisu sami po sebi bolest, već su rezultat određene neravnoteže u organizmu koja je korijen svih bolesti. Zato je uz liječenje simptoma ili izbjegavanje alergena nužno osnažiti tijelo i imunološki sustav, a homeopatija može stimulirati organizam na jačanje obrambenog sustava, čime se omogućava postupno oslobađanje svih simptoma alergije.
Homeopatsko liječenje alergija
Stoga se u homeopatskom pristupu liječenju traži takozvani konstitucijski lijek, koji pomaže vratiti organizam u ravnotežu, a radi se o individualno izabranom pripravku koji odgovara skupu simptoma na tjelesnoj, emocionalnoj i psihičkoj razini, ne oslanjajući se pri tome samo na simptome alergije.
No svatko od nas može si olakšati tegobe u akutnim fazama alergija određenim homeopatskim pripravkom ili remedijom. Radi se o prirodnim lijekovima koji neće u potpunosti "izliječiti" alergiju, odnosno njene uzroke (za to je potrebno obratiti se stručnom homeopatu koji će potražiti konstitucijski lijek), ali će pružiti djelotvornu pomoć bez ikakvih nuspojava.
Homeopatski pripravci, naime, sadrže isključivo prirodne komponente u minimalnim dozama i ne uzrokuju nikakve nepovoljne učinke ili ovisnosti. Homeopatija nema kontraindikacije, a može se primjenjivati istodobno s alopatskim terapijama i u bilo kojoj dobi.
Specifični pripravci za samopomoć
Slijedi nekoliko specifičnih remedija koje birate temeljem simptoma, tražeći onu koja se najviše poklapa s vašim reakcijama. Navede remedije mogu se nabaviti u ljekarnama diljem Hrvatske. O potencijama i načinu doziranja preporučljivo bi bilo konzultirati se s osposobljenim ljekarnikom ili stručnim homeopatom.
Allium cepa (crveni luk) jedna je od najčešćih homeopatskih remedija za respiratorne alergije. Budući da znamo da luk potiče suzenje očiju i curenje nosa, ta je remedija veoma učinkovita u liječenju upravo tih simptoma.
Simptomi alergije kojoj pomaže Allium cepa: obilan iscjedak iz nosa koji izaziva iritaciju te crvenjenje kože ispod nosa, peče. Simptomi se pogoršavaju u toploj prostoriji, a poboljšavaju na svježem zraku. Međutim, kašalj koji često prati ovu bolest može se pogoršati kada se udiše svjež zrak. Kihanje kod ulaska u toplu prostoriju. Obilno suzenje očiju s crvenilom, ali ne peče; česta želja za trljanjem očiju. Frontalne glavobolje. Navedeni simptomi imaju tendenciju pogoršanja nakon vlažnih vjetrova.
Arsenicum album (arsen, mineral). Vrsta alergije koju liječi ovaj pripravak često se povezuje s astmom. Karakteriziraju je suze i vodenasti iscjedak iz nosa koji peku i nadražuju i često su jači na desnoj strani lica. Nos curi kao iz slavine, ali je istovremeno začepljen ili se curenje i začepljenost smjenjuju. Ekstremno kihanje.
Snažan nemir od ponoći do dva sata ujutro, prevrtanje u krevetu, zabrinutost i uplašenost, uz nemirno i otežano disanje. Hladunjavo tijelo i preosjetljivost na svjetlo. Velika žeđ za hladnim napitcima koje piju u malim gutljajima. Simptomi se ublažavaju u toploj sobi, a pojačavaju kod vlažnog vremena i promjene temperature, npr. izlaska iz tople prostorije na hladan zrak i obrnuto. Pojačana osjetljivost na miris hrane. Ako se simptomi potiskuju lijekovima, mogu rezultirati astmatičnim napadajem.
Ambrosia je veoma popularan lijek posljednjih godina, uzima se uglavnom u sezoni cvjetanja ambrozije (kolovoz-rujan). Simptomatska slika ima mnogo sličnosti s Euphrasiom. Oči svrbe i pune su suza, grlo može biti nadraženo, a disanje astmatično. Nos i čitava glava osjećaju se prepunjeni.
Natrum muriaticumkarakterizira obilan vodenast iscjedak iz nosa (sličan sirovom bjelanjku) koji uglavnom traje jedan do tri dana, a potom se nos začepi, osjet mirisa i okusa izgubi, a disanje postane otežano. Začepljenost i curenje nosa mogu se izmjenjivati. Katkad se od previše katara začepi i uho, a često je i kihanje. Može se pojaviti herpes na usnama i kutovima usta.
Pojačana žudnja za soli važan je simptom ove vrste alergije. Usta su suha, a žeđ se čini neutaživa. Katkad je prati pulsirajuća glavobolja s intenzivnim bolovima oko očiju. Alergija se pogoršava ujutro od 9 do 11 sati, a posebno na suncu i visokim temperaturama. Simptomi poboljšanja javljaju se na svježem zraku i nakon kupanja u hladnoj vodi. Znojenje također ublažava ovu alergiju, baš kao i nošenje uske odjeće ili čvrsto omatanje tijela ili glave.
Nux vomica pomaže kod produljenih napadaja kihanja uz svrbež grkljana i dušnika, što se osjeća skroz do Eustahijeve cijevi. Simptomi su najjači nakon buđenja, uzrujavanja ili umora. Buka, mirisi i dodiri također mogu pokrenuti kihanje. Nos curi uglavnom tijekom dana, a noću i na otvorenom je začepljen. Osoba je hladunjava na dodir i razdražljiva, a često ostaje budna do kasno u noć. Alergije se mogu pogoršati i nakon jela te na hladnom i otvorenom, osobito na vjetru, a poboljša se kada nos počne curiti. Simptomi su blaži nakon odmora, toplih napitaka i vlažnog zraka. Osoba Nux vomica (obično poduzetnik) je ambiciozna, konkurentna i razdražljiva, često radoholična, koji nadomjestke traži u pretjeranom uživanju u hrani i alkoholu.
Pulsatillaima slične alergijske simptome kao Nux vomica - iscjedak iz nosa danju dana i začepljenost noću, no osobnost pacijenta kojemu treba ova remedija je potpuno drukčija. Pulsatilla (uglavnom žena ili dijete) je blaga i nježna, popustljiva i plačljiva, traži pažnju i simpatije. Ako se radi o bolesnom djetetu, stalno nastoji biti u majčinoj blizini. Ljudi koji trebaju Pulsatillu osjećaju se lošije u toploj sobi, na vrućini ili dok leže, a bolje u hladnim prostorijama, na svježem zraku ili uz hladne obloge. Često ih svrbi nepce, i to noću, te nemaju osjećaj žeđi.
Sabadillapomaže kod kihanja uz curenje iz nosa. Veoma je intenzivno i katkad grčevito, praćeno snažnim škakljanjem u nosu, te može prouzročiti krvarenje iz nosa i teške glavobolje. Teški frontalni bolovi sinusa čest su simptom. Osoba može biti posebno osjetljiva na miris jabuke. Oči su crvene uz iritirajuće suze na hladnom i na svjetlu; intenzivan svrbež nepca, moguće poteškoće sa sluhom zbog začepljenja Eustahijeve cijevi. Usta su suha, ali bez osjećaja žeđi. Osjetljivost na hladan zrak.
Simptome često pogoršavaju mirisi jake hrane, kao što su luk i češnjak, no i miris cvijeća - katkad i sama pomisao na njega. Grlo je bolno, a bol može ići s lijeva na desno. Simptomi se ublažavaju na toplom, olakšavaju ih topla hrana i napitci.
Wyethiapomaže kod intenzivnog škakljanja stražnjeg nepca ili nosa. Osjećaj škakljanja stvara suh, nadražajni kašalj. Nos i grlo su suhi, iako nos curi. Prisutan je osjećaj natečenosti grla, što stvara poteškoće s gutanjem.
Hrvatska Udruga za komplementarnu medicinu najavljuje početak dvogodišnje Škole homeopatije 18. i 19. listopada 2013. Detaljnije informacije potražite na www.hukom.hr ili marie.rajkovic@gmail.com