Hvatamo li se lijekova prebrzo?
Puno je nas roditelja proteklih mjesec dana intenzivno proživljavalo čari i uzbuđenja koja djeci donosi povratak u školu ili vrtić, no već nakon nekoliko dana ili koji tjedan sustigle su nas i uobičajene posjete liječniku i prve prehlade, gripe, upale uha, grla, kašalj…
Kako bismo što više uživali u blagodatima jeseni i što manje vremena provodili u čekaonicama liječnika, možda bismo mogli poslušati savjete stručnjaka koji kažu da su holistički pristup te primjena homeopatskih lijekova veoma djelotvorni za zdravlje naše djece.
Svi mi, naravno, želimo pomoći svojoj djeci da se osjećaju dobro i često se prebrzo hvatamo raznih lijekova. No bolest je dio života i suzbijanje simptoma po svaku cijenu nije uvijek najbolji pristup liječenju. Često nam jedan lijek uz mnogo zasluga donese i potencijalne rizike te ne uspijeva riješiti sam uzrok problema pa se bolest učestalo vraća.
Prednosti homeopatije
Velika je prednost homeopatskog liječenja u tome što homeopatski pripravci nemaju kontraindikacija, nuspojava ni interakcija s drugim lijekovima. Osim toga, homeopatija se temelji na individualiziranom tretmanu i holističkom pristupu i djece i odraslih, traži uzrok bolesti i djeluje na tjelesnoj, emocionalnoj i mentalnoj razini.
Liječenje djece ne bi trebalo biti odluka između klasičnih i alternativnih tretmana, već pristup koji može primjenjivati obje metode s glavnim ciljem poboljšanja i očuvanja zdravlja djece.
Homeopatske preporuke za jesensko-zimske dječje tegobe
Upala uha
Jedna od najčešćih boljki djetinjstva može biti praćena snažnom boli koju je teško izdržati, pa nam se antibiotik često čini kao jedini spas. No studije pokazuju da antibiotici nisu uvijek učinkoviti jer mnoge upale uha nisu bakterijske, a i kad jesu, antibiotici ciljaju bakterije neselektivno tako da uz loše ubijaju i one dobre, potrebne za očuvanje imuniteta.
Važno je napomenuti i da imunitet u razvoju može postati ovisan o lijekovima, pogotovo ako se liječenje antibioticima pokrene prerano u procesu upale i djetetov organizam ne nauči prepoznavati ono što ga je zarazilo. Organizam tada postaje ovisan o antibioticima u borbi protiv zaraze za koju nije uspio razviti imunitet.
Upale uha, virusne ili bakterijske, često prođu i bez pomoći lijekova. Razna istraživanja potvrđuju da se u više od 80 posto slučajeva djeca oporave od upale uha snagom vlastitog imunološkog sustava. Stoga je jačanje imuniteta prvi korak prema zdravlju, a pritom se odlični rezultati postižu homeopatskim pripravcima Thymuline ili Echinacea.
Uz to se za upalu uha vrlo često koristi Belladonna - za djecu čija upala uha počinje naglom, intenzivnom boli praćenom visokom temperaturom. Za djecu koja se žale da ih uho više boli noću, imaju žutozeleni iscjedak iz nosa i traže da ih se mazi i tješi preporučuje se Pulsatilla, a djeci koja imaju intenzivne bolove, razdražljiva su i ne žele da ih se tješi - Chamomilla. Aconitum se preporučuje ako je upala počela nakon izlaganja hladnom i suhom vremenu, a praćena je povišenom temperaturom uz tjeskobu i strah. Hepar Sulphur koristimo ako je uhobolja praćena grloboljom i otečenošću žlijezda, kad je uho gnojno i osjetljivo na dodir, a Ferrum Phosphoricum odlično djeluje kod blagih simptoma uhobolje koji se nisu naglo razvili i gdje temperatura nije jako visoka.
Kašalj je obično simptom neke bolesti – upale traheja, bronhija ili pluća, a može biti i znak alergijske reakcije dišnog sustava. Tijelo se kašljem oslobađa nadražujućih tvari, suvišnih izlučevina i stranih predmeta iz dišnih puteva, što ga čini zdravim zaštitnim mehanizmom, važnim na putu ozdravljenja. Najčešći homeopatski pripravci u suzbijanju kašlja su:
Anmtimonium tartaricum – kod vlažnog sekreta u plućima, hroptanja sluzi u prsima, promuklog kašlja te izrazitog umora i osjećaja iscrpljenosti.
Ipecacuanha se također koristi kod vlažnog kašlja, ali kod one djece čiji napadaji kašlja završavaju refleksom povraćanja, mučninom ili krvarenjem iz nosa. Muči ih sekret koji je teško iskašljati iz pluća, a izlučevine često sadrže tragove krvi.
Drossera pomaže kod suhog, grčevitog i hrapavog kašlja koji je učestao noću. Dijete je uglavnom dobro tijekom dana, no čim navečer legne, počne kašljati.
Bryonia se također primjenjuje kod suhog kašlja, praćenog bolovima u glavi i prsima kod svakog pokreta.
Rumex je koristan kada je kašalj izazvan udisanjem hladnog zraka i smiruje se dobrim utopljavanjem. Kašalj je suh te se javlja i zbog neprestanog osjećaja škakljanja u grlu ili grudima.
Silicea se često primjenjuje kod bronhitisa koji traje čitavu zimu. Preporučljivo je također izbjegavati mlijeko i mliječne prozvode jer mogu pogoršati kongestiju i otežati proces ozdravljenja.
Grlobolja
Grlobolje su također prilično različite, od blažih bolova koji prate početak prehlade do upale krajnika ili angine. Različiti su i uzroci, od naprezanja glasnica, virusnih ili bakterijskih infekcija, do gljivica ili alergija. Najčešća je virusna grlobolja, a prati je pojačan umor, povišena temperatura te jaka bol u grlu. Srećom prolazi brzo i uglavnom nije opasna, osim kad se radi o mononukleozi, koja se također može vrlo uspješno tretirati homeopatski.
Bakterijske upale grla mogu biti blaže nestreptokokne ili streptokokne čiji su simptomi intenzivni i najčešće se tretiraju antibioticima. Homeopatski pripravci primjenjuju se kod svih vrsta grlobolja, a mogu se i kombinirati s antibiotskom terapijom kako bi se ojačao djetetov imunitet.
Pripravak se bira na temelju simptoma, a ne dijagnoze, a najčešće se koriste:
Belladonna – najvažniji lijek kod akutne angine, daje se kada su grlo i krajnici upaljeni, jarkocrveni, vrući i otečeni, ali bez gnoja.
Mercurius je odličan za streptokoknu upalu grla i druge jake grlobolje. Grlo je tamnocrveno s bijelim ili žutim gnojnim čepićima, a jezik obložen bijelom naslagom.
Aconitum pomaže kod iznenadne boli u grlu koja se javlja uglavnom nakon izlaganja hladnom ili suhom vjetru, praćene temperaturom, suhom i vrućom kožom.
Hepar Sulphur daje se u poodmaklom stadiju bolesti kada su grlo i krajnici jako natečeni s gnojnim ranama u grlu, a djeca su zimogrozna i vole se utopliti.
Povišena temperatura
Čak i kad nisu visoke, dječje temperature uglavnom izazivaju paniku kod roditelja, no blaga temperatura ne bi trebala biti razlog za uzbunu, ona je koristan znak da se tijelo aktiviralo u borbi protiv upale. Visoka tamperatura vrlo se učinkovito snižava kupkama ili tuširanjem mlakom vodom.
Homeopatski pripravak bira se na osnovi karakteristika povišene temperature, ali i ostalih simptoma koji je prate ili izazivaju.
Belladonna se preporučuje kod naglog porasta temperature koju prati navala krvi u glavu, crveno lice, vruća i suha koža. Ferrum phosphoricum pomaže u liječenju blage temperature uz malo drugih simptoma, a Aconitum kod napada vrućice ili zimice nakon izlaganja hladnom ili suhom vremenu, koji je praćen nemirom, tjeskobom te jakom žeđi.
U težim slučajevima uvijek je potrebno posjetiti liječnika. Za potpunije liječenje homeopatskim metodama praćeno konstitucijskim lijekom, preporučljivo je konzultirati stručnog homeopata. No kao i uvijek, prevencija je najbolji lijek. Prehrana bogata hranjivim tvarima, adekvatan odmor, dosta kretanja i puno ljubavi osnažuju djetetov imunološki sustav te mu mogu pomoći izbjeći mnoge bolesti koje vrebaju oko škole ili vrtića.