Vid je jedno od najdragocjenijih osjetila kojim doživljavamo vanjski svijet: njime zapažamo oblike, doživljavamo prostor, uočavamo kretanje i boje. Osjetilo vida sastoji se od oka, vidnog živca i središta za vid u velikom mozgu, no ponekad se svi ti fini dijelovi našeg vida umore ili korelacija među njima više ne funkcionira.

Oštećenje ili gubitak vida značajno ograničavaju kvalitetu života, a među najveće neprijatelje našeg vida spadaju nekvalitetna prehrana, zagađenost zraka te pretjerano naprezanje očiju čitanjem pod slabim, neadekvatnim svjetlom, dugotrajan rad na računalu ili prekomjerno gledanje TV-a. Zbog tih izazova pred koje svakodnevno stavljamo svoje oči javljaju se problemi umornih očiju, zamagljenost vida, suhoća i treperenje oka te pojava točkica.

Birajte zeleno i crveno

U prirodnom pristupu liječenju postoje različite varijante njegovanja ovog vrlo važnog organa, a u svemu ključnu ulogu ima prehrana. Prilično me iznenadila činjenica koliko je mnogo esencijalnih nutrijenata važno za održavanje i podršku zdravlja očiju, ali i dobrog vida. Posebno su važni karotenoidi – lutein i zeaksantin – jaki antioksidansi koje možemo naći u zelenom lisnatom povrću (špinat, blitva, kelj) te crvenom (borovnice), žutom (kukuruz) i narančastom (mrkva) voću i povrću.

Dakle, ako su vam vaše mame ili bake, kad ste bili mali, govorile da trebate jesti mrkvu za dobar vid, zaista su bile u pravu. No za zdrave oči trebalo bi pojesti čak pola kilograma mrkve dnevno pa je mrkvu najbolje kombinirati s drugim zdravim namirnicama.  

Ključni vitamini

Za zdravlje očiju u najranijoj dobi pobrinula se priroda – majčino mlijeko posebno je bogato karotenoidima koji su u tom obliku i lako ugradivi u mladi organizam. No za razliku od karotenoida iz majčina mlijeka, oni iz povrća teže se apsorbiraju pa povrće treba kratko prokuhati i uzimati ga s kvalitetnim mastima, primjerice uz nekoliko kapi maslinova ulja ili s malo maslaca.

Osim luteina i zeaksantina, za zdravlje očiju važni su i vitamini A, B, C i E, kao i minerali poput magnezija, kroma, selena i cinka. Sklonost prirodnim lijekovima natjerala me da posegnem za rješenjima iz bakine apoteke i, na moje veliko iznenađenje, u njoj sam naišla na mnoge kulinarske sastojke poput začina, ljekovitih biljaka, egzotičnog bilja, ali i običnog korjenastog povrća te orašastih plodova. Ako ih redovito konzumiramo, svi oni igraju veliku ulogu u očuvanju zdravlja naših očiju.

Šafran

Šafran je poznat kao začin dobiven iz prašnika cvijeta šafrana. Može dostići vrlo visoku cijenu, ovisno o kvaliteti. Kada se koristi u terapijske svrhe, istraživači tvrde da može pridonijeti očuvanju vida, naročito u poznijim godinama. Istraživanja na sveučilištima u Sydneyju (Australija) i Aquili (Italija) potvrdila su da šafran štiti naše oči od štetnog djelovanja ultraljubičastih zraka te usporava razvoj bolesti oka kao što je makularna degeneracija koja vodi k tzv. staračkom sljepilu. Možete ga nabaviti u biljnim ljekarnama kao dodatak prehrani koji dolazi u obliku kapsula ili u prahu.

Sikavica

Sikavica je divlja mediteranska biljka čiji je važan ekstrakt silimarin. On se uglavnom koristi kod liječenja akutnih i kroničnih bolesti jetara. Važno je znati da se dobro zdravlje jetara direktno povezuje sa zdravljem očiju. Važni sastojci, koji su ključni za oporavak očiju, uskladišteni su u jetrima pa možemo reći da naša jetra „hrani“ naše oči.

Borovnica

Borovnica je bogata bioflavonoidima,­ pigmentima iz voća i povrća, za koje postoje znanstveni podaci o blagotvornom učinku na organizam. Za naš vid važan je ljubičasti pigment rodopsin koji nalazimo u stanicama mrežnice oka. Ima veliku osjetljivost na svjetlost pa je odgovoran za noćni vid. Još su u Drugome svjetskom ratu piloti britanske vojske jeli džem od borovnica kako bi bolje vidjeli tijekom noćnih borbenih letova.

Ginkgo biloba

Stoljećima se koristi kao pomoć zdravlju očiju i kod problema sa središnjim živčanim sustavom jer povećava cirkulaciju u stražnjem dijelu oka. Liječnici ga preporučuju kao pomoćni tretman kod liječenja makularne degeneracije i glaukoma. Ljudi s problemima u radu srca trebaju se posavjetovati s liječnikom prije uzimanja ginka.

Vidac

Vidac je biljka koja se u narodu stoljećima koristi pri liječenju različitih iritacija oka. Koristi se kao čaj i u obliku obloga. Preporučuje se kod zamora očiju od čitanja i dugotrajnoga gledanja u ekran kompjutora, kod upale rožnice i upale spojnice oka (konjunktivitis).

Komorač

Komorač možemo jesti svjež, piti čaj ili njime ispirati oči ako imamo problema s vidom. Neki izvori navode da se komorač čak koristi kod prevencije katarakte, sive mrene oka.

Jaborandi

Jaborandi je biljka koja raste u gustim tropskim šumama Južne Amerike. Već više od sto godina koristi se u homeopatskoj medicini kod pacijenata s glaukomom jer sadrži smjesu alkaloida koji umanjuju očni tlak. Nažalost, preparati od te čudesne biljke još nisu dostupni u našim ljekarnama, ali možete ih naručiti od distributera homeopatskih lijekova.  

Mrkva

Mrkva se koristi kod problema vezanih uz slabovidnost, dioptriju, pa čak i kod katarakte. Popijte dva puta dnevno, ujutro i navečer, jednu čašu svježeg soka od mrkve.

Češnjak

Češnjak se može koristiti kao tretman za čišćenje očne leće. Polako sažvačite dva-tri češnja češnjaka ili pijte nekoliko kapi tinkture od češnjaka dnevno.
Badem i crni papar su također blagotvorni za oči. Sameljite sedam badema s pola grama crnog papra. Mješavinu praha razmutite u decilitru vode, zasladite medom ili sladom i popijte. Ovaj tretman pomaže nam da ponovno steknemo vrhunac snage i jasnoću vida.

Magnezijev sulfat

Magnezijev sulfat otopljen u vodi koristi se kao kupka za opuštanje i radi izbacivanja metabolički štetnih tvari kroz epidermu (vanjski sloj kože). No manje je poznato da se istom kupkom dva puta dnevno mogu ispirati oči tijekom duljeg razdoblja. Pomaže kod suhoće očiju.

Žumance jaja

Žumance jaja bogato je sumporom, lecitinom, aminokiselinama i luteinom. Sve su to važni nutrijenti kojima trebamo hraniti naše oči.

Jedan ili više navedenih sastojaka možete koristiti kao dodatke redovitoj prehrani. Ako prirodnim putem želite zaštititi i poboljšati zdravlje svojih očiju, morate biti strpljivi i ustrajni u provođenju tretmana. No ako imate ozbiljnih problema s vidom ili bolest očiju, svakako otiđite na pregled okulistu. Poslušajte upute i uzimajte lijekove koje vam liječnik preporuči. Današnja tehnologija pomaže riješiti svakovrsne probleme oka. Informirajte se i u suradnji s liječnikom odlučite koje su najbolje opcije za vas.