Kao i komorač, korijandar daje jestivu začinsku biljku i začinsko sjeme. Prema ajurvedi, sjeme korijandra ubraja se u grupu začina koji hlade, što ga čini savršenim odabirom u ljetnoj prehrani. Sjeme ima citrusni, nježni okus, a blagim pečenjem poprima orašastu notu. Bogat je vitaminima A, K i C, kalijem, željezom, folnom kiselinom, magnezijem i kalcijem.
Sjemenke korijandra dobrodošla su pomoć u svakoj kućnoj ljekarni. Ajurveda se na njega oslanja zbog uravnoteženja raznih urinarnih, probavnih i respiratornih problema. Energetska sposobnost sjemena korijandra da hladi daje odlične rezultate kao lijek za urinarne bolesti sa simptomima peckanja i goruće boli kod upale mokraćnog mjehura.
Za takve probleme napravite čaj od jedne žlice sjemenki korijandra i šalice kipuće vode. Poklopljenu tekućinu ostaviti da odstoji 5 minuta, procijediti i pijte dok je topla, ali ne prevruća. Kod nas sjemenke korijandara različitih proizvođača možete pronaći u prodavaonicama zdrave hrane ili u prodavnicama koje drže začine. Od tih sjemenki na balkonu ili u vrtu možete uzgajati i svježi korijandar.
Poslije obilnog i teškog obroka
Komorač i korijandar (kao i kim) srodne su biljke sličnih osobina pa se često zajedno preporučuju za različite bolesti probavnih organa. U Indiji, da bi izbjegli pospanost poslije obilna obroka, žvaču mješavinu prepečenih sjemenki komorača i korijandara s malo soli.
Za ekceme ili gljivične infekcije
Svjež sok iscijeđen iz listova korijandara pomaže u tretmanu kožnih oboljenja kao što su ekcem ili gljivične infekcije. Primjenjuje se površinski na zahvaćeni dio tijela.
Protuupalni oblozi za artritis i reumatizam
Korijandar ima i protuupalna svojstva koja mogu biti od pomoći kod bolnih simptoma i oticanja. Jednu žlicu sjemenki korijandara sameljite s toliko tople vode da biste dobili gustu masu. Preporučuje se da zbog gustoće dodate i malo zobenih pahuljica. Oblog nanesite na bolno ili otečeno mjesto.