Prirodni pripravci
Još se u drevnoj Indiji smatralo da je drvo nima sposobno izliječiti svaku zdravstvenu tegobu te nam podariti njegovan i zdrav izgled. U te svrhe možemo koristiti njegovu koru, grančice, plodove i sjemenke, a najčešće lišće, bilo svježe ili sušeno. Za čajeve se najčešće upotrebljavaju suhi listovi, a ulje nima radi se od njegovih plodova i sjemenki. Nim je nadaleko poznat po antibakterijskim, antiseptičkim, protuupalnim, protugljivičnim te analgetičkim svojstvima.
Preporučuje se kod mnogih zdravstvenih tegoba poput dijabetesa, probavnih smetnji, astme i slabe cirkulacije, no ipak najviše kod problema vezanih uz kožu i kosu. Važno je napomenuti kako ga zbog snažnih kontracepcijskih svojstava ne bi trebala piti djeca, trudnice i žene koje žele zatrudnjeti.
Od nima se može napraviti univerzalno sredstvo za sve probleme s kožom i kosom. Kuhajte u pola litre vode jednu jušnu žlicu suhog lišća nima sve dok lišće ne postane mekano i počne mijenjati boju. Pustite neka se ohladi pa procijedite. Ovu ljekovitu tekućinu koristite tijekom dana za umivanje lica ili je vatom nanosite na problematični dio kože. Ako želite da vam koža cijelog tijela bude meka i nježna, tri litre na isti način dobivene tekućine ulijte u kadu punu vode te pola sata namočeni uživajte u ljekovitim blagodatima nima.
Za sjajnu kosu te protiv neugodnog svrbeža ili prhuti nakon pranja kose izlijte litru ove tekućine po kosi te je bez ispiranja osušite. Osim navedenog, dobro bi bilo prije svakog pranja kose po nekoliko minuta u tjeme dobro umasirati maslinovo, kokosovo ili sezamovo ulje s nekoliko kapi ulja nima. Kosu operite nakon sat, dva, kada se svi sastojci dobro upiju.
Ovakva vrsta masaže poboljšava cirkulaciju tjemena, a može pomoći u zaustavljanju jakog ispadanja kose te potaknuti rast nove kose.
U slučaju akni, ožiljaka, mitesera ili pigmentacije u jednu jušnu žlicu nimova praha ulijte nekoliko kapi vode ili ružine vodice pa dobivenu smjesu nanesite na problematična područja.
Ako vam je koža sklona isušivanju, u istu smjesu dodajte malo meda i jogurta te je jednolično nanesite na lice. U kontroli lučenja sebuma masnoj koži će pomoći maska od nimova praha s malo limunova soka i jogurta. Ostavite je na koži petnaestak minuta te isperite mlakom vodom.
Kod svih kožnih problema, pa čak i težih oblika, poput ekcema i psorijaze, uspješnom se pokazala maska od nima i kurkume u koju se može dodati i malo slanutkova brašna. Pomiješajte sastojke u jednakim omjerima i dodajte malo vode kako biste dobili gustu smjesu. Ostavite je da djeluje na koži do pola sata te isperite mlakom vodom.
Čest problem su i tamni podočnjaci. Ako ih se želite riješiti, smjesu od nimova praha i malo vode nanesite na područje oko očiju. Nim će pomoći u smanjenju tamnih područja te dobro navlažiti kožu, čime će se problem ubrzo riješiti. Ovu smjesu svakodnevno držite petnaestak minuta, a potom isperite mlakom vodom.
Njegovanje desni
Još jedna od glavnih sastavnica lijepog izgleda je lijep osmijeh. U Indiji su se još do prije pedesetak godina, umjesto četkica za zube, koristile grančice nima koje su ne samo uklanjale ostatke hrane i plak nego i ispuštale ljekovita ulja te tako njegovale desni i caklinu. Ako ne možete nabaviti grančice nima, u ustima mućkajte nimov čaj od pet do deset minuta kako biste odagnali moguće probleme u usnoj šupljini.
Ako vam problemi s noktima zadaju glavobolju, bilo da pucaju ili se gule, pomoći će im nimovo ulje. Pomiješajte ga sa svojim omiljenim uljem za masažu pa time premažite nokte i za nekoliko tjedana vaši će nokti vidno osnažiti. Ova se smjesa pokazala učinkovitom i protiv raznih infekcija.