Glavobolja, vrtoglavica, bolni grčevi, nagle promjene raspoloženja... Sve su to problemi koje žene osjećaju u vrijeme menstruacije. Ako se uzme u obzir da prosječno imaju menstruaciju od trinaeste do pedesete godine, s bolovima i nelagodom ne bi se trebale pomiriti, već pronaći način da se oni ublaže, a možda i uklone. Kad ima menstruaciju, većina žena se zbog bolova i nelagode zgrči u položaj fetusa. Ionako napeti mišići u tom položaju ostaju kruti i stisnuti, što ne pomaže u ublažavanju bolova. Joga predlaže da se u vrijeme menstruacije tijelo "otvori" te uz ujednačeno disanje umiri i dovede u fizičku, psihičku i hormonalnu ravnotežu.

Vježbati ili ne?

Vježbati jogu kad imate menstruaciju individualan je izbor. Ako se u tom razdoblju osjećate snažnima i imate viška energije, tada sat joge, s menstruacijom ili bez nje, izgleda jednako. Ipak, većina učitelja joge preporučuje da se tijekom menstruacije izbjegava izvođenje inverzija, i to onih najpoznatijih; svijeće i stoja na glavi. Organizam se u vrijeme menstruacije trudi izbaciti krv iz maternice. Izvođenjem obrnutih položaja kao što su stoj na glavi i svijeća u tome ga onemogućujemo. Tako se riskira i pojava cista i polipa. Položaji koje smo za vas pripremili namijenjeni su svima. Vježbačice koje imaju menstruaciju u tim se položajima odmaraju na satu joge dok drugi izvode inverzije. Otvaranjem tijela, kukova i područja abdomena potpomaže se slobodan protok energije, istjecanje krvi iz tijela i dovođenje kisika u mišiće. Usmjeravanjem daha i fokusiranjem na abdominalno područje ublažuju se grčevi u trbuhu, konstipacija i pojava nateknutih stopala i nogu. Oni koji ih poznaju u ovim položajima mogu primijeniti jogijske tehnike disanja, a ostali bi se trebali opustiti i disati ujednačenim prirodnim tempom. Bolnoj menstruaciji suprotstavite se i dodacima prehrani. Istraživanja su pokazala da dvomjesečna konzumacija ribljeg ulja znatno smanjuje menstrualne grčeve te da uzimanje 1000 mg kalcija i 1500 mg magnezija na dan ublažuje menstrualne bolove. Pokušajte svoju sljedeću menstruaciju ne doživjeti kao bolest, jer ona to nije.

Virasana
(POLOŽAJ HEROJA)

Krenite sjesti na pete, ali umjesto na pete, stražnjicu naslonite na kraj valjka od deke, višeg podmetača ili tvrđeg jastuka. Neka vam se koljena dodiruju, a stopala budu razdvojena. Izvucite listove prema van, tako da nisu stisnuti ispod bedara. Isprepletite ruke i ispružite ih prema nebu, dlanova okrenutih prema gore. Udahnite i istegnite se.

Supta Virasana
(NAGNUT POLOŽAJ HEROJA)

Postavite se u opisani položaj heroja, ali umjesto da ispružite ruke, polagano legnite na povišeni valjak od deke, viši i tvrđi podmetač ili jastuk. Potporanj mora biti postavljen tako da se jedan njegov kraj nalazi otprilike iznad kukova. Ostanite u položaju dok ne osjetite nelagodu.

Viparita Karani
(NOGE NA STOLCU)

Ispred sebe postavite stolac na kojem se nalazi mekana podloga. Legnite na leđa ispred stolca i na njega prebacite noge. Neka vam koljena budu savijena, a kralježnica ravna. Raširite ruke sa strane s dlanovima prema gore. Ako je potrebno, ispod glave stavite mekanu podlogu. Zatvorite oči i koncentrirajte se na pokrete abdomena dok dišete prirodno.

Supta Bhekasana
(ŽABA)

Postavite ispred sebe valjak od deke, viši podmetač ili tvrđi jastuk. Sjednite na pete. Jako raširite koljena, tako da vam potkoljenice budu pod pravim kutom s bedrima, a bedra pod pravim kutom s torzom. Polako se spustite na laktove. Stavite potporanj ispod tijela i pokušajte držati bokove u razini s koljenima. Ako se bokovi pomaknu unaprijed, nećete se moći dobro istegnuti. Povucite trticu prema naprijed. Ako vam je ugodno, opustite ruke i okrenite glavu u stranu. Ostanite u položaju dokle god se osjećate ugodno.

Supta Baddha Konasana
(POLOŽAJ LEŽEĆEG POSTOLARA)

Sjednite na mekanu podlogu. Ispod leđa postavite valjak od deke, viši podmetač ili tvrđi jastuk. Legnite. Raširite noge, spojite tabane tako da su vam koljena razdvojena i nalaze se jedno nasuprot drugome. Raširite ruke sa strane s dlanovima prema gore. Pripazite da vam leđa nisu previše savijena i pokušajte lagano povući trticu prema gore. Sklopite oči, opustite se i dišite normalno. Fokusirajte se na pokrete abdomena. Za početak, ostanite u tom položaju oko jedne minute. Postupno, zadržavajte se u njemu sve dulje dok ne dostignete barem 5-10 minuta.