Bolovanje ili ne?
Iako poslodavci često nemaju razumijevanja za izostanak zaposlenika s posla, ignoriranje bolesti dugoročno može uzrokovati veću neproduktivnost. Dansko istraživanje je pokazalo da su, u usporedbi s onima koji su bolest odležali kod kuće, zaposlenici koji su prehladu proveli radno imali 53 posto veće šanse da ponovo obole.
Također su imali 74 posto veće šanse da im se bolest produlji i do dva mjeseca nakon prvih simptoma. Odete li na posao, umarat ćete tijelo, oporavak će biti dulji, a stres može pogoršati simptome. Usto, virus ili bakteriju možete lako prenijeti kolegama. Čak i ako mislite da ste sposobni za rad, radije jedan dan otkažite sastanke, isključite mobitel, ne provjeravajte e-mail i uvucite se u krevet.
Zaštitite ukućane
Da biste zaštitili ukućane od virusa, u aroma-lampu ukapajte eterična ulja koja imaju antivirusno djelovanje, primjerice, ružino drvo, čajevac, ravensaru, eukaliptus, limun ili grejp. Napravite svoju mirisnu kombinaciju i dezinficirajte prostor na najmirisniji način.
Vrući voćni napitak
Prema britanskom istraživanju Centra za prehlade, pijuckanje zagrijanog voćnog soka pomaže ublažiti šmrcanje, kašalj, kihanje, grlobolju, zimicu i umor. Istraživanjem koje su proveli na 30 volontera sa simptomima prehlade znanstvenici su uspoređivali učinke vrućeg soka od jabuke i crnog ribiza s istim, ali sobne temperature. Vrući, podgrijani sok je pobijedio jer je volonterima pružio instantno i dugotrajno olakšanje. Recept je jednostavan: u šalicu zagrijanog prirodnog soka od jabuke (bez dodanih šećera) dodajte 2 žlice domaćeg sirupa od crnog ribiza.
Ajurvedska tajna
Topli čaj od đumbira ili sitno nasjeckani đumbir s nekoliko kapi limunova soka i mrvicom soli prije jela tradicionalni je ajurvedski recept koji se koristi za pomanjkanje apetita, slabu probavu, povraćanje, dijareju, plinove u trbuhu, hemoroide (bez krvarenja), ali i za grlobolju, prehladu, sinusitis, kašalj i dugotrajnu vrućicu.
Ako osjećate da vas je ipak uhvatila prehlada ili viroza, pomoći će Kneippova vruća kupka za noge. Dobro se obucite, a noge sve do koljena uronite u lavor ili u kadu s vodom temperature 35 ˚C. Nakon 15 - 20 minuta postupno dolijevajte sve topliju vodu, dok ne postignete maksimalnu temperaturu od 42 ˚C. Tijekom tretmana znojenje je uobičajena nuspojava, a poslije tretmana obrišite noge pa ležite u krevetu barem 15-ak minuta.
Ukrotite prehladu
U maslinovo ulje dodajte kombinaciju 3 - 4 kapi eteričnog ulja bora, metvice ili eukaliptusa te nekoliko kapi umirujuće lavande. Uljnu mješavinu potom lagano zagrijte pa još toplu umasirajte na prsa. Toplina će otpuštati blagotvorna eterična ulja koja će, kada ih udahnete, stimulirati protok krvi kroz pluća te instantno i dugotrajno ublažiti kašalj, odčepiti nos i olakšati disanje.
Ako imate vrlo osjetljivu kožu ili probleme s kožnim alergijama, prvo napravite test da biste saznali jeste li alergični na navedena ulja. Nekoliko kapi eteričnog ulja razrijeđenog u baznom ulju ili alkoholu nanesite na unutarnju stranu zgloba ili podlaktice pa na to stavite gazu. Nakon 24 sata provjerite je li se pojavilo crvenilo ili svrbež. Ako jest, nemojte koristiti to ulje.
Lakše se diše
Hunjavicu ublažite parnom kupelji od kamilice. Dva do tri puta dnevno napravite čaj (2 žlice kamilice na 1 l vode) kojem možete dodati kap eteričnog ulja čajevca pa se inhalirajte. Kamilica i čajevac imaju snažno protuupalno djelovanje.
Recept za grlobolju
Cink čuva imunitet i pospješuje oporavak, a unos dodatnih količina cinka može skratiti trajanje prehlade i ublažiti njene simptome. Osim kamenica, najveći izvor cinka su crveno meso i iznutrice, grašak, orašasti plodovi, hrana iz mora i cjelovite žitarice. Ako osjetite peckanje u grlu, posegnite za pastilama na bazi cinka. Grlobolju će ublažiti žličica cimeta u prahu rastopljena u šalici vrućeg mlijeka zaslađenog medom.