Stopala mogu biti uzrok čak i ginekoloških problema

Ljudska su stopala savršeno konstruirana i omogućavaju nam uspravan hod, no ako ih ne stimuliramo i ne njegujemo, nedovoljno se krećemo i nosimo neadekvatnu obuću, ubrzo bismo mogli iskusiti probleme, ne samo u tom najopterećenijem dijelu tijela nego i u koljenima, kukovima, kralježnici, ali i zdjeličnim organima. Možda vam to nikada ne bi palo na pamet, no problemi sa stopalima mogu biti povezani s upalom prostate, bolnim menstruacijama, simptomima menopauze, tegobama u urinarnom traktu.

Naime, završeci živaca koji se protežu kroz cijelo tijelo nalaze se na stopalima. Upravo ti osjetljivi živčani završeci komuniciraju s cijelim tijelom pa ako stopalo na bilo koji način ne funkcionira kako treba, narušava se protok električnih signala prema mozgu, a time i dotok informacija u organe koji se nalaze na tom putu.

26 kostiju, 33 zgloba i više od 100 tetiva, mišića i ligamenata

Ljudsko se stopalo sastoji od 26 kostiju, 33 zgloba i više od 100 tetiva, mišića i ligamenata koji nam zajedničkim pokretima i funkcijom omogućuju održavanje ravnoteže, hodanje i trčanje. Ono je pravi mali trampolin koji odlično podnosi sile koje po njemu skaču – silu težine našeg tijela i silu gravitacije.

Amortizacija ovih sila ne bi bila moguća da se na tabanu ne nalazi nevjerojatno snažan ligament (plantarni ligament) koji, poput odskočne daske, može podupirati težinu tijela odupirući se gravitaciji. Znanstvenici tvrde da je to najsnažnija vezivna struktura u tijelu.

Prema mehanici, hodanje i trčanje na dvije noge je nemoguće. Ali...

Promatrano sa stajališta mehanike, hodanje i trčanje na dvije noge zapravo se čini nemogućim. Razlog zašto je to ipak moguće leži u tome što je čovjek, za razliku od svog srodnika majmuna, razvio sitne, fine živce u vršcima nožnih prstiju koji su povezani sa svim mišićima tabana i potkoljenice pa oni pomažu u održavanju ravnoteže i uspravnog položaja.

Taj razvoj počinje u dojenačkoj dobi trenjem stopala o različite podloge prilikom puzanja. Tako dijete osvještava svijet oko sebe te pokretima potiče razvoj tih finih živaca, a posljedično se razvija i zdrava kralježnica.

Vježbe za stopala koje djeluju na čitav organizam

Problemi u radu srca i pluća

Suvremeni način života, pri čemu se premalo krećemo, nosimo elegantnu, ali neudobnu obuću, često i cipele visokih potpetica, ostavlja višestruke negativne posljedice na stopala. Mnogi stoga imaju spuštena stopala, Hallux valgus, slabe gležnjeve od uganuća, a ovi problemi, ne liječe li se, mogu u nekoliko mjeseci uzrokovati loše držanje tijela, deformaciju kralježnice, probleme u radu srca i pluća, glavobolje, visoki tlak i niz drugih oboljenja.

Evo zašto: kad stopala izgube fleksibilnost i pokretljivost, posebno u malim zglobovima (a to se posebno često događa u starijih osoba), prestaje prirodna masaža krvnih žila (kontrakcijom mišića stopala) koja potiče pumpanje venske krvi prema srcu. Pritom vene u stopalima dodatno slabe, javljaju se problemi s cirkulacijom, a posljedično se smanjuje i oksigenacija i ishrana mnogih organa jer oni potrebne tvari dobivaju putem krvi.

I srce je tada ugroženo jer u njega pristiže nedovoljno venske krvi pa se može poremetiti srčani ritam, a to posljedično utječe na tlak... Sve ove promjene neće se dogoditi preko noći, no svakako jedan od uzroka takvih tegoba možemo tražiti u stopalima.

PageBreak

stopala
Shutterstock stopala
Što više bosi, i vi i djeca, i po kući...

Iako bez obuće danas ne možemo i ona štiti naša stopala, ona nam istovremeno onemogućuje doticaj s prirodom, tj. zemljom. Prije smo mnogo češće hodali bosi. Bosonogim hodanjem po tlu i neravnom terenu razvijamo i snažimo svoja stopala, ali se i uzemljujemo te povezujemo s prirodom. Kao što stablo pušta svoje korijenje u zemlju kako bi se snažilo, hranilo i raslo, tako su i naša stopala medij pomoću kojeg crpimo čistu energiju iz zemlje koja nas snaži i čisti.

Prisjetite se kad ste kao dijete trčali i hodali po zemlji, po kamenčićima i pijesku na plaži ili zakopavali svoja stopala gurajući prste u pijesak ili zemlju. Kakav vam je osjećaj budila ta igra? Slobode, nesputanosti, istinske povezanosti s prirodom i sobom? Danas imamo manje mogućnosti hodati bosi, no činite to barem ljeti ili kad ste kod kuće. Potak­nite i svoju djecu da to čine jer ćete tako aktivirati njihov motorički razvoj.

Uloške koristiti minimalno

Kad god ste u prilici, običnu obuću zamijenite 5 fingers tenisicama koje simuliraju bosonogo hodanje. Ljudi danas vrlo često koriste i ortopedske uloške u cipelama, ali oni dodatno uspavljuju stopalo i drže ga pasivnim. Naime, uložak zapravo fiksira stopalo i pritom ga ograničava u kretanju i amortizaciji sila.

Stoga uloške treba minimalno koristiti, a povećati broj i učestalost vježbi za stopala koje s vremenom mogu i potpuno zamijeniti uložak.

Signali koje šalju hladne noge, grčevi, nestanak dlaka...

Jako je puno problema koji su posljedica loše statike tabana, ali je i jednako toliko tjelesnih tegoba koje se mogu manifestirati na stopalima. Na primjer, iznenadan gubitak dlakavosti na stopalima i prstima znak je ozbiljnog prob­lema s cirkulacijom i da srce ne može kvalitetno pumpati krv po tijelu. Česti grčevi u stopalima mogu pak ukazivati na dehidriranost organizma, nedostatak kalija, kalcija i magnezija, a ako grčenje ne prestaje, može čak ukazivati na neurološke probleme.

Žene se često žale na hladna stopala, pogotovo nakon 40. godine života, što može biti povezano s hipotireozom, tj. otežanim radom štitnjače, ali i samo može biti znak slabe cirkulacije koju je moguće poboljšati ciljanim vježbama prilagođenim današnjem načinu života, a dnevno zahtijevaju samo pet minuta vašeg vremena (pogledajte okvir s vježbama).

Pravilan hod

Kako biste unaprijedili zdravlje lokomotornog sustava, počnite svoja stopala promatrati sa zanimanjem, poštovanjem i razumijevanjem važnosti njihove funkcije za zdrav i kvalitetan život. Započnite komunikaciju sa svojim stopalima osvještavanjem hoda. Pravilan hod sastoji se od tri faze: najprije petom dotičemo pod, i to nas usporava, tj. djeluje poput kočnice, zatim se cijelim stopalom oslanjamo o pod pri čemu se sila prenosi na naše prste, a potom nas palac odguruje i daje nam potisak da hodamo prema naprijed.

Bilo koji problem sa stopalima može izazvati pogrešno oslanjanje na stopalo pri hodu, a posljedično mogu nastati brojni tjelesni problemi i deformacije. Stoga, ne hodajte automatski i nesvjesno. Trudite se usmjeravati stopala, ne dopustite da se previše otvaraju prema van u hodu te pokušajte širiti nožne prste pri oslanjanju stopala o podlogu jer će vam to dati bolji oslonac te omogućiti bolju stimulaciju živaca.

Komunikacija sa stopalima

Također, osluškujte svoj hod. Drugačiji zvuk lijeve ili desne noge pri doticaju s podlogom može vam dati vrijedne informacije o vašem zdravlju: primjerice, vučete li jednu nogu, oslanjate li se više na jednu nego na drugu pa time remetite statiku cijelog tijela ili „trošite“ jednu stranu tijela više nego drugu. Što je češće moguće svjesno aktivirajte mišiće trupa pri hodu kako biste stopalima olakšali rad, a mišiće stražnjice aktivno stišćite dok hodate. Važno je pri hodu imati prazne ruke jer pokreti rukama rasterećuju kralježnicu.

Primijetite li promjene poput bolova pri hodanju po kamenju, nemogućnost bržeg trčanja, potrebe za većom obućom nakon što ste godinama nosili isti broj, oticanje stopala i gležnjeva te smetnje u motorici, vrijeme je da započnete s ciljanim vježbama za stopala. Čak i u vrhunskom i rekreativnom sportu treba početi ciljano vježbati stopala kako bi se postotak ozljeda smanjio.

Vježbe za stopala koje djeluju na čitav organizam