Zlatni plodovi
Hemisfera jedne zvijezde, zlatni svemir, čudesan žuti kalež, sićušan plamičak jednoga planeta – tako je slavni čileanski pjesnik Pablo Neruda u Odi limunu u stihove pretočio najpoznatiju citrusnu voćku.
Citruse ili agrume od pamtivijeka nazivaju zlatnim plodovima jer upijaju Sunčevu energiju koja iz njih zrači žarkim bojama i zamamnim aromama. Pradomovina im je jugoistočna Azija, odakle su se u protekla četiri tisućljeća proširili svijetom. Brojne su vrste biljaka iz roda citrusa, a među njima su limun, limeta, slatka i gorka naranča, mandarina, klementina, grejp, pomelo...
Naranča - simbol plodnosti, obilja i vječnoga života
Limun se smatra jednom od najkorisnijih namirnica, no kraljevskim statusom među citrusima diči se naranča, rajsko voće antičkoga doba. Zbog sjajnih tamnozelenih listova koji ne opadaju ni tijekom zime, narančino je stablo, kao i većina druge zimzeleni, simboliziralo besmrtnost, a rijetka sposobnost da istodobno cvate i nosi zrele plodove učinila ga je antičkim simbolom plodnosti, obilja i vječnoga života.
U sredozemnim zemljama te na Bliskom i Srednjem istoku narančino je stablo drevni znak raskoši, ljepote, otmjenosti i kraljevske vlasti, navodi Tine Germ, autor knjige Simbolika cvijeća.
Narančini cvjetovi i plodovi kao blagoslov za brak
Naranča ima posebno mjesto u grčkoj mitologiji: prigodom vjenčanja bogova Zeusa i Here, majka Zemlja darovala im je čudesno drvo. Zeus je s njega ubrao mirisne cvjetove koje je Hera zataknula u kosu, a potom su drvo sa zlatnim jabukama posadili u vrtu koji su čuvale nimfe Hesperide, no polubog Heraklo ipak je uspio ubrati te zlatne jabuke. Prema ovom mitu, agrumi su u botanici poznati i pod nazivom hesperidi. To su čudesno drvo u antici poistovjetili s narančinim stablom, no mitska jabuka sa zlatnim plodovima katkada se poistovjećivala i s limunovim drvetom, objašnjava Tine Germ.
Budući da su Zeus i Hera dobili narančino stablo kao vjenčani dar, narančini cvjetovi i plodovi postali su simbolima vjenčanja i sretnoga braka. Tradiciju su nastavili stari Rimljani koji su narančino stablo povezivali s Venerom, božicom ljubavi i proljeća.
Mitska simbolika sreće i obilja
Simbolika naranče kao rajske zlatne jabuke obilježila je i srednji vijek, a u renesansi je naranča doživjela umjetnički preporod postavši nadahnućem brojnim slikarima. U periodu baroka stabla naranči i limuna bila su pomodne biljke koje su ukrašavale plemićke vrtove. Upravo po narančama nazvane su oranžerije, raskošni staklenici u kojima su se uzgajale naranče i ostalo južno raslinje kako bi u kontinentalnoj klimi preživjelo zimu.
Iako se danas citrusi masovno proizvode, zadržali su mitsku simboliku sreće i obilja. Mnogi ih, za svoju dušu, uzgajaju kod kuće jer stabalca s prekrasnim mirisnim cvjetovima i osvježavajućim plodovima oplemenjuju životni prostor te pružaju jedinstven užitak branja svježe, domaće voćke koja nije kemijski tretirana.
Mnogo više od vitamina C
Agrumi su sinonim za jačanje imuniteta te liječenje prehlade i gripe prirodnim vitaminom C. No djelovanje ovog vitamina mnogo je šire, ističe Mirela Marić, mag. nutricionizma, voditeljica Centra za regulaciju tjelesne težine u Poliklinici Aviva. Vitamin C uravnotežuje razinu kolesterola u krvi (i tako smanjuje rizik nastanka začepljenja krvnih žila, srčanog i moždanog udara), pridonosi čvrstoći kostiju i zuba jer potiče ugradnju kalcija, potiče obnavljanje kože, važan je za zdravlje pluća i dobar vid.
Citrusi obiluju i vitaminima A i B, folnom kiselinom te kalijem, kalcijem, željezom, cinkom, selenom, bakrom, fosforom i manganom. Sadrže limunsku kiselinu i biljno vlakno pektin, zbog čega pospješuju probavu i uklanjanje štetnih tvari iz organizma. Povoljno utječu na krvni tlak te smanjuju rizik nastanka gihta i bubrežnih kamenaca.
Tajna vode s limunom
Za okrepu i poticanje metabolizma odmah nakon jutarnjeg ustajanja često se preporučuje popiti čašu mlake vode sa svježe iscijeđenim limunovim sokom. Pri posluživanju vode i drugih napitaka uobičajeno je dodati krišku limuna. Smatra se kako to proizlazi iz prastarog običaja da se zalihe pitke vode pročišćuju limunom. Još su stari Egipćani i Grci limun smatrali protuotrovom te njime dezinficirali vodu.
To je potvrdila suvremena znanost te Werner Meidinger, autor knjige Limun za zdravlje i ljepotu, navodi da u roku od pola sata u vodi odumiru štetne bakterije ako se u odnosu na cjelokupnu količinu vode koju pijemo doda dva posto limunova soka.
Pektin koji agrumi sadrže pomaže u održavanju normalne tjelesne težine jer, osim što pročišćuje tijelo, produljuje osjećaj sitosti. Agrumi su niskokalorični (osobito grejp i pomelo, sa samo 30-ak kalorija na 100 grama) te potiču sagorijevanje suvišne masti u organizmu.
Korisno ih je konzumirati neposredno prije bavljenja nekom tjelesnom aktivnosti jer, ustanovljeno je na Sveučilištu u Edinburghu, ako je organizam opskrbljen dovoljnom količinom vitamina C, nakon intenzivnog treninga znatno su rjeđi bolovi i oštećenja mišića. Stoga Werner Meidinger preporučuje da se pola sata prije sportskih aktivnosti pojede jedan limun.
Prirodna zaštita od raka
Agrumi su uvršteni u takozvane terapijske namirnice protiv raka zato što su izuzetno bogati polifenolima, među kojima su najpoznatija skupina flavonoidi (primjerice, rutin, hesperidin, citrin, naringin, kvercitrin) i terpenima. Riječ je o spojevima koji citrusima daju karakteristične boje i mirise, a ubrajaju se u skupinu fitonutrijenata sa snažnim protuupalnim i antikancerogenim djelovanjem.
Istraživanja u raznim krajevima svijeta dokazala su vezu između konzumiranja agruma i smanjenja rizika obolijevanja od nekih vrsta raka, a ta je veza posebice očita u slučajevima raka probavnog trakta, odnosno jednjaka, usta, grkljana i želuca, kod kojih je zamijećeno smanjenje rizika od 40 do 50 posto. Glavni sastojci agruma, polifenoli i terpeni, imaju sposobnost zaustavljanja staničnih procesa odgovornih za razvoj raka, napisali su kanadski znanstvenici dr. Richard Béliveau i dr. Denis Gingras u knjizi Hranom protiv raka.
Želite li dobiti što više fitonutrijenata iz agruma, nemojte im uklanjati bijelu unutrašnju kožicu jer je u njoj najveća koncentracija flavonoida.
Oprezno s grejpom
Grejp se često preporučuje u dijetama zato što potiče sagorijevanje masnoća, a ekstrakt sjemenki grejpa popularan je dodatak prehrani za jačanje imuniteta i liječenje upala. No, budite vrlo oprezni pri konzumiranju grejpa ako uzimate lijekove i svakako se savjetujte s liječnikom i ljekarnikom.
Naime, grejp sadrži tvari koje u jetrima blokiraju enzime koji sudjeluju u metabolizmu lijekova pa se zbog toga mijenja koncentracija lijeka u krvi i mogu se pojačati neželjene nuspojave. Takav učinak grejp ima na lijekove za regulaciju kolesterola u krvi, neke antidepresive, lijekove za erekcijsku disfunkciju i mnoge druge.
Magistra farmacije Malči Rogoznica upozorava da je vrlo opasno konzumirati grejp ako se uzima tamoksifen jer se tako povećava rizik nastanka krvarenja. Grejp se treba izbjegavati i u slučaju uzimanja statina, antikoagulanata i antibiotika levofloksacina, a oprez je potreban i ako se upotrebljavaju pripravci od gospine trave.
Učinak sličan grejpu može imati i sok limete, pomela i nekih sorti crvenih naranči.
Mirisni antidepresivi
Eterična ulja citrusa prava su blagodat u tmurnom i hladnom (pred)zimskom razdoblju godine, kada mnogi pate od sezonske depresije, kaže fitoaromaterapeutkinja Andrea Šitum. Lagano udisanje mirisa eteričnih ulja mandarine, grejpa, bergamota ili gorke naranče pomaže protiv anksioznosti, panike, lupanja srca, premorenosti i nesanice.
Sva citrusna eterična ulja imaju antidepresivno djelovanje, a ujedno su odlični osvježivači zraka, koji ga i dezinficiraju. U vrijeme prehlada i viroza možete dodati nekoliko kapi jednog od tih eteričnih ulja u posudice s vodom na radijatorima ili mirisnu mješavinu koristiti u raspršivaču.
Poticanje aktivnosti mozga
Citrusni mirisi bistre um, povećavajući koncentraciju i motivaciju. Za poticanje aktivnosti mozga osobito se preporučuje eterično ulje limuna. Više japanskih i američkih znanstvenih istraživanja pokazalo je da su zaposlenici bili znatno usredotočeniji i produktivniji kada je zrak u radnom prostoru bio lagano namirisan eteričnim uljem limuna.
U mirisnu svjetiljku napunjenu vodom možete dodati od 3 do 5 kapi eteričnog ulja limuna, preporučuje Andrea Šitum. Ona objašnjava da se citrusna eterična ulja dobivaju na tri različita načina: tiještenjem usplođa (kore), destilacijom listova (takozvani petitgrain koji se najčešće proizvodi od listova gorke naranče) te destilacijom cvjetova – najpoznatije je ulje nerolija, također od gorke naranče.
Neroli je jedno od najcjenjenijih eteričnih ulja u proizvodnji kako parfema, tako i preparata za njegu kože. Odgovara svim tipovima kože, regulira lučenje sebuma, pospješuje zadržavanje vlažnosti te potiče regeneraciju stanica.
Cvjetovi za laku noć
Opojni mirisni cvjetovi gorke naranče suše se i koriste za pripravu čaja koji pomaže protiv nervoze i nesanice, a umiruje i probavne tegobe, otkriva magistra Malči Rogoznica.
Za opuštanje i bolji san: 20 g osušenih cvjetova gorke naranče dodajte u 150 ml vrele vode. Pijte navečer prije spavanja.
Za poticanje usporene probave: 5 g osušenih cvjetova gorke naranče dodajte u 1 l vrele vode. Pokrijte i ostavite da odstoji 5 minuta pa procijedite. Pijte tri šalice na dan nakon jela.
Suhi cvjetovi gorke naranče mogu se dodati i u kupku. Od njih se, također, priprema narančina vodica za njegu kože i kose.
Riješite se kemikalija
Konvencionalno uzgojeni citrusi najčešće su tretirani pesticidima te premazani voskom koji štiti njihovu površinu i povećava im trajnost. Stoga, kad god je moguće, birajte ekološki uzgojene plodove.
Prema savjetima iz knjige Limun za zdravlje i ljepotu Wernera Meidingera, količinu kemikalija na konvencionalno uzgojenim citrusima možete znatno smanjiti ako cijele plodove temeljito operete u vodi s dodatkom nekog prirodnog dezinficirajućeg sredstva poput octa, morske soli i(li) sode bikarbone.