PRETJERANO AKTIVNA ŠTITNJAČA: Što jesti, a što izbjegavati ako bolujete od hipertireoze

Saznajte koje namirnice uvrstiti u prehranu ako bolujete od hipertireoze, a koje izbjegavati

Shutterstock

Hipertireoza se javlja kada prekomjerno aktivna ili povećana štitnjača proizvodi previše svojih hormona. Štitnjača je žlijezda u obliku leptira na prednjem dijelu vrata koja proizvodi hormone zvane T3 i T4. Ovi hormoni pomažu tijelu da iskoristi energiju, uravnotežavaju tjelesnu temperaturu, pomažu mozgu, srcu i drugim organima da pravilno funkcioniraju. Neke vrste hipertireoze mogu biti genetske, a u nekim slučajevima karcinom štitnjače također može uzrokovati njezinu prekomjernu aktivnost, piše Healthline.

Hipertireoza se lako može zamijeniti s drugim zdravstvenim problemima. Neki od simptoma su nagli gubitak težine, povećan apetit, anksioznost, razdražljivost i nervoza, promjene raspoloženja, poteškoće sa spavanjem, osjećaj vrućine, znojenje, ubrzan rad srca ili lupanje srca, umor, slabost mišića, drhtanje, promjene u pražnjenju crijeva, stanjivanje kože, lomljiva kosa, promjene s menstruacijom, guša, oteklina na dnu vrata, promjene na oku te crvena, zadebljana koža na gornjem dijelu stopala i potkoljenicama.

Prehrana za hipertireozu

Namirnice s malo joda

Jod igra ključnu ulogu u stvaranju hormona štitnjače. Mala količina joda pomaže u reduciranju hormona štitnjače stoga dodajte ove namirnice u svoju svakodnevnu prehranu: nejodiranu sol, kavu ili čaj (bez mlijeka ili vrhnja na bazi mliječnih proizvoda ili soje), bjelanjke, svježe ili konzervirano voće, neslane orahe i maslac od orašastih plodova, domaći kruh ili kruh bez soli, mliječnih proizvoda i jaja, kokice s nejodiranom soli, zob, krumpire, med i javorov sirup.

Kupusnjače

Kupusasto povrće može spriječiti štitnjaču u proizvodnji viška hormona pa jedite što više izdanaka bambusa, brokule, prokulica, manioke, cvjetače, zelja, kelja i repe.

Vitamini i minerali

Nekoliko hranjivih tvari ključno je za zdravlje štitnjače i ravnotežu proizvodnje hormona.

Željezo je važno za brojne vitalne tjelesne funkcije, uključujući zdravlje štitnjače. Ovaj mineral je potreban kako bi krvne stanice nosile kisik do svake stanice u vašem tijelu. Niska razina željeza povezana je s hipertireozom. Unesite dovoljne količine željeza u svojoj prehrani s namirnicama kao što su: sušeni grah, zeleno lisnato povrće, leća, orasi, perad (piletina i puretina), crveno meso, sjemenke i cjelovite žitarice.

Hrana bogata selenom može pomoći u ravnoteži razine hormona štitnjače i zaštiti štitnjače od bolesti. Selen pomaže u sprječavanju oštećenja stanica te održavanju štitnjače i drugih tkiva zdravima. Dobri izvori selena u hrani su: brazilski oraščići, kus-kus, chia sjemenke, gljive, čaj, meso, kao što su govedina i janjetina, riža, zobene mekinje, perad, kao što su piletina i puretina te sjemenke suncokreta.

Cink vam pomaže pretvoriti hranu u energiju te u održavanju zdravlja imunološkog sustava i štitnjače. Izvori cinka u hrani uključuju: govedinu, slanutak, kakao u prahu, indijski oraščić, gljive, sjemenke bundeve i janjetinu.

Hipertireoza uzrokuje slabe i lomljive kosti. Liječenjem se može obnoviti koštana masa, a vitamin D i kalcij su neophodni za izgradnju zdravih kostiju.

Namirnice bogate kalcijem uključuju: špinat, zelje, bijeli grah, kelj, bamiju, sok od naranče, bademovo mlijeko i žitarice.

Vitamin D nalazi se u ovim namirnicama s malo joda: masnoj ribi, gljivama i goveđoj jetri.

Zdrave masnoće

Masnoće koje potiču iz neprerađene hrane mogu pomoći u smanjenju upale, što pomaže u zaštiti zdravlja štitnjače i ravnoteži hormona. Nemliječne masti važne su u prehrani s malo joda. To uključuje: laneno ulje, maslinovo ulje, ulje avokada, kokosovo ulje, suncokretovo ulje, šafranovo ulje, avokado, neslane orašaste plodove i sjemenke.

Začini

Neki začini i bilje imaju protuupalna svojstva kako bi zaštitili i uravnotežili funkciju štitnjače. Dodajte okus i dozu antioksidansa svojim dnevnim obrocima uz kurkumu, zeleni čili i crni papar.

Koje namirnice izbjegavati?

Hrana bogata jodom

Previše hrane bogate jodom može uzrokovati hipertireozu ili je u nekim slučajevima pogoršati. Morski plodovi imaju najviše joda. Samo 1 gram alge sadrži 23,2 mcg ili 0,02 miligrama (mg) joda. Preporučena dnevna doza joda je oko 0,15 mg. Dijeta s malo joda traži još i manje.

Izbjegavajte sljedeće namirnice: ribu, alge, kozice, rakove, jastoge, sushi, karagenan, agar-agar, alge, alginat, algu nori i morsku travu.

Izbjegavajte drugu hranu bogatu jodom kao što su: mlijeko i mliječni proizvodi, sir, žumanjci, jodirana sol i jodirana voda.

Gluten

Kod nekih ljudi gluten može štetiti štitnjači izazivajući upalu. Čak i ako nemate alergiju ili netoleranciju na gluten, ograničavanje glutena može biti korisno.

Provjerite na naljepnicama hrane sastojke koji sadrže gluten kao što su: pšenica, ječam, pivski kvasac, slad, raž i tritikal.

Soja

Iako soja ne sadrži jod, dokazano ometa neke liječenje hipertireoze kod životinja. Izbjegavajte ili ograničite namirnice sa sojom kao što su: sojino mlijeko, umak od soje, tofu.

Kofein

Hrana i pića koja sadrže kofein, kao što su kava, čaj, gazirana pića i čokolada, mogu pogoršati simptome hipertireoze i dovesti do povećane tjeskobe, nervoze, razdražljivosti i ubrzanog rada srca. Ako kofein ima takav učinak na vas, izbjegavanje ili ograničavanje unosa može biti dobra opcija. Pokušajte zamijeniti napitke s kofeinom prirodnim biljnim čajevima, aromatiziranom vodom ili vrućom jabukovačom.