Zatrpani i stisnuti

Sužavanje i zatrpavanje vlastita unutarnjeg prostora ne događa se odjednom. Često je neprimjetno. Iz dana u dan, malo po malo gubimo djeliće prostora nesvjesni da tako umanjujemo i gubimo životnu radost ili ono što osjećamo kao vlastitu energiju i snagu. Kad na kraju radnog dana nemamo energije ni volje ni za što osim leći pred televizor, to je zabrinjavajući pokazatelj gubitka životne radosti, vitalne energije. Istodobno, sigurno je da se energija neće obnoviti ležanjem pred televizorom.

Takvom osjećaju stisnutosti ne pomaže učestala i nefiltrirana izloženost senzacionalističkim informacijama. Sjetite se samo koliko puta i za najbezazlenije pojave poput 30 cm snijega usred zime čujete da su „vremenski uvjeti katastrofalni“ ili pak drugi ekstrem poput „savršen izgled za svaku priliku”. Nasjednemo li i počnemo li doživljavati pojave katastrofalnima ili s druge strane savršenima, gubimo dodir sa stvarnošću u kojoj jednako kao što ne postoji „nikada” i „uvijek” ne postoji ni „savršeno” i „katastrofalno”. U stvarnosti postoje tisuće mogućnosti i nijansi koje su između definiranih krajnosti i koje, a to je najbolje, ovise o našem izboru i percepciji.

Odvajamo li vrijeme za sebe, ne ostaje ga manje nego više

Stoga umjesto da plivate između krajnosti, zastanite barem jednom tijekom dana i zapitajte se što biste mogli učiniti što vas zaista raduje. I učinite upravo to! Pet, deset, petnaest minuta činite to što vas istinski raduje i vidjet ćete, ne samo da nećete izgubiti vrijeme, nego ćete odjednom imati više vremena! Ulaganjem vremena u sebe vrijeme se ne smanjuje već povećava!

I dopustite si katkad da ne radite ništa unatoč tomu što vas možda čeka mnogo obveza. Zašto čekati da se razbolimo ili budemo potpuno iscrpljeni pa da počnemo sebe tretirati bolje i nagrađivati se pogledom na lijepo cvijeće, bogatom juhom, ugodnom kupkom ili sa sat-dva više provedenih u krevetu? Uživati redovito u ovakvim darovima života golema je pomoć u očuvanju dobrog zdravlja.

Čemu smo dali preveliku važnost?

Vrijeme je da zavirimo u najdalje kutove svoje unutrašnjosti i za početak se zapitamo čemu smo to u životu dali preveliku važnost da nam je to smanjilo sve druge prostore i mogućnosti, zatvorilo sve ulaze i prolaze energiji i zrncima radosti koja nas uvijek guraju prema naprijed.

Poput velikog pospremanja stana iz kojeg treba izbaciti sve nepotrebno što se nagomilalo, počistiti svaki kutak i na taj način pokrenuti ustajalu energiju, tako treba postupiti i s organizmom. No umjesto uvriježena, često puritanskog pristupa prema kojem svoj organizam tretiramo kao nešto što je prljavo pa zahtijeva veliko čišćenje, u stvarnosti se trebamo zapitati kako obnoviti normalne funkcije tijela i potaknuti eliminaciju toksina.

'Da, brinem se. Da, bojim se. Ali ja sam mnogo više od toga'

To znači da na trenutak trebamo osluhnuti i osvijestiti vlastito tijelo, usmjeriti pozornost na njega i osjetiti ga, osjetiti život u svakom dijelu i svakoj stanici te pratiti protok daha. Što god da nam se pritom pojavi kao misao ili osjećaj trebamo prihvatiti, ali i osjetiti da smo još mnogo više od toga. Da, brinem se, da, strahujem, da, ljuta sam, ali to nije sve što jesam – još sam mnogo više od toga. Gotovo u istom trenuku osjetit ćemo otvaranje prostora, ali i otpuštanje teških emocija i uvriježenih navika. Ne kaže se uzalud da smo robovi navika. Vrlo lako i neprimjetno nađemo se u tipičnim obrascima jedenja, odlaska na posao, istim putanjama, kupnjama, provođenju slobodnog vremena i slično.

Umjesto da sezonski obnavljamo gaderobu, krenimo prema unutra i iz unutrašnjih ormara izbacimo viškove, a u njima smo, kao i u vanjskima, skloni nagomilati svašta. Počnite sa stanom, a onda nastavite sa sobom i unutarnjim čišćenjem. Čak i ako ste jako zauzeti i imate nekoga tko to čini umjesto vas, svejedno se primite čišćenja stana! Uz dobru glazbu to može biti sjajno iskustvo. Osjetit ćete razliku kad vaša vlastita energija zaživi u svim kutovima i životnog prostora.

Jednostavni recepti koji pomažu

  • Prozračivanje stana koliko god jednostavno zvučalo i podrazumijevalo se, često nam promakne, a nužan je dnevni ritual. Ujutro i navečer na 5 minuta otvorite prozore i pustite da uđe svjež zrak. Za to vrijeme napravite jednostavne vježbe istezanja, duboko dišite i osjetite energiju i dah u svom tijelu, osjetite zahvalnost za život i sve što on daje. Na početku dana ovaj ritual pomaže da bolje i svjesnije počnete dan, a na kraju da otpustite i ostavite iza sebe sve što se toga dana dogodilo te ljepše i dublje zaspite.
  • Boravak u prirodi na svježem zraku i svjetlu vrlo je važan jer se na taj način spajamo s energijom prirode. Osjetiti što češće da smo nedjeljiv dio prirode pomaže našem iscjeljivanju i obnavljanju te budi zatrpanu radost.
  • Dvije-tri zdjelice zelenog lisnatog povrća na dan, miso juha, amarant i quinoa (žitarice) potiču izlučivanje toksina. Što češće jedite takve organski uzgojene namirnice. Tako ćete pomoći organizmu, ali i smanjiti sve ono što ne želite ili ne trebate jesti. Dakle, usredotočite se na ono što trebate jesti, a ne na ono što ne trebate. Bit će to mnogo učinkovitiji pristup održanju zdravlja i linije. Ne provodite nikakve stroge dijete, jedite redovito, uživajte u hrani i dobro žvačite. Uspjeh dolazi iz jednostavnosti i biti, a ne iz ekstrema.
  • DETOKS MIKS – kombinacija 1 čajne žlice zelene magme, 1 dl soka od brusnice i 1 dl jabučnog soka odlična je za početak dana (popiti dvadeset minuta prije obroka), ili na kraju dana kao osvježenje i otpuštanje stresa.
  • OMEGA 3 MIKS – 1 jušna žlica lanenog ulja i jedna čajna žlica maslinovog ulja, pomiješati i popiti ili umiješati u detoks miks.
  • ČISTAČ JETRE I ŽUČI – 1 jušna žlica maslinova ulja, 1 jušna žlica limunova soka, pomiješati i popiti s jednom kapsulom reishi gljive. Izvrsno i za obnavljanje ravnoteže hormona.

Model: Tatjana G. (Talia)