Gljiva ili spora?

Najneobičnijim među adaptogenima smatra se cordyceps koji se ne ubraja u biljke, nego u gljive, iako ni to nije najprecizniji opis. Često ga nazivaju dvojnim bićem jer se, ovisno o životnim fazama, pojavljuje u obliku gljive ili spore koja naseljava leptirove ličinke. Ovaj rijetki križanac obitava u planinskim područjima Kine na visinama iznad 3500 m. Odlikuje se izuzetnom sposobnošću preživljavanja i ljekovitošću.

U kineskoj narodnoj medicini cordyceps je jedan od najcjenjenijih eliksira mladosti i dugovječnosti. Danas je sve popularniji širom svijeta kao sredstvo za jačanje imuniteta, a često se koristi kao dodatak u liječenju malignih bolesti.

Veća snaga i vitalnost

„Cordyceps sinensis (ili Ophiocordyceps sinensis) i Cordyceps militaris su gljive koje žive kao nametnici na insektima. Njihovu tisućljetnu popularnost povećala su suvremena istraživanja kojima je utvrđeno da imaju adaptogena svojstva, ali i uspjeh kineskih atletičara koji su na nacionalnom natjecanju u Pekingu 1993. godine oborili pet svjetskih rekorda, što se pripisuje uzimanju cordycepsa. Glavni aktivni sastojak gljive Cordyceps militaris je kordicepin koji se nalazi i u gljivi Cordyceps sinensis.

Kordicepin pomaže u popravku oštećenih molekula DNK i time usporava ili zaustavlja njihovo nekontrolirano dijeljenje. Znanstvena istraživanja pokazala su da ekstrakt gljive Cordyceps militaris, među ostalim, poboljšava i unutarstanični prijenos energije, što rezultira većom snagom i vitalnošću“, objašnjava farmaceutkinja Martina Šepetavc, voditeljica Edukacijskog centra u Farmaciji.