Mahunarke i zeleno lisnato povrće
Mahunarke sadržavaju obilje željeza, međutim željezo biljnog podrijetla organizam teško apsorbira. Dodatkom C vitamina može se povećati apsorpcija željeza, stoga se savjetuje kombinirati mahunarke s namirnicama koje obiluju vitaminom C. To su
npr. paprika, brokula i tamno zeleno lisnato povrće.
Rajčica i maslinovo ulje
Rajčice imaju jedinstven nutritivni profil. U njihovu sastavu su vitamin C, vitamin A u obliku karotenoida, prehrambena vlakna, kalij i likopen. Likopen je odgovoran za jarkocrvenu boju ploda, a u ljudskom organizmu djeluje kao snažni antioksidans. Istraživanja dovode u vezu njegov unos sa sniženim rizikom od određenih vrsta karcinoma, kardiovaskularnih bolesti, osteoporoze i zaštitom kože od sunca. Smatra se da je likopen u neutralizaciji štetnih slobodnih radikala dvostruko djelotvorniji od beta-karotena te čak 10 puta djelotvorniji od vitamina E. Kuhanjem rajčice povećava se iskoristivost likopena u organizmu. Organizam će još bolje iskoristiti likopen ako se rajčica termički obradi s uljem. Stoga bi idealni ljetni obrok bio umak od rajčica pripremljen na maslinovom ulju i poslužen s integralnom tjesteninom.
Meso i začini
Tijekom pečenja mesa, a i tijekom same probave može doći do stvaranja potencijalno štetnih spojeva koji se povezuju s pojavom nastanka plakova na krvnim žilama i razvojem karcinoma. Istraživanja pokazuju da se dodatkom začina koji sadržavaju ružmarinsku kiselinu poput ružmarina, origana, limuna, kadulje, timijana i paprene metvice, prije pripreme mesa, može smanjiti koncentracija štetnih spojeva u mesu i organizmu. Stoga je preporučljivo meso prije pečenja marinirati.
Crno vino i riba
Talijanski znanstvenici nedavno su otkrili da žene koje svakodnevno konzumiraju vino imaju višu razinu omega-3 masnih kiselina u organizmu. Znanstvenici smatraju da upravo vino, ali ne i pivo ili žestoka pića, povećava apsorpciju omega-3 masnih kiselina iz, primjerice, lososa, srdela ili pastrve. Stoga uz riblju večeru nazdravite kapljicom kvalitetnog crnog vina.