Sjemenke rogača osnova su mjerne jedinice karat
Kako započeti priču o rogaču? Možda rubrikom „Jeste li znali”? Da, to bi mogao biti dobar početak. Dakle, jeste li znali da rogač spada u porodicu mahunarki, a ipak je posve drukčiji od njih. Za razliku od većine mahunarki kod kojih se konzumiraju sjemenke, kod rogača se konzumira mahuna. Ta je mahunarka i na popisu poželjnih namirnica kod sirovojedaca, koji uglavnom izbjegavaju mahunarke zbog njihove teške probavljivosti.
Jeste li znali da su sjemenke rogača, zbog unificiranosti njihove težine, Arapi još od davnina upotrebljavali kao mjeru za dragocjene metale te da čine osnovu mjerne jedinice karat? Danas sjemenke rogača, nakon što se prokuhavanjem od njih dobije gusta pasta, zauzimaju važno mjesto u industriji proizvodnje zubnih pasta, kozmetike, tinte, ali i nakita.
Samo 60 posto kalorija u odnosu na istu količinu čokolade
Rogač je na Mediteranu prisutan više od 5000 godina te još uvijek igra važnu ulogu u prehrani bliskoistočnih naroda. Budući da je iznimno bogat nutrijentima, ubraja se među vrlo vrijedne namirnice za preživljavanje jer ne zahtijeva posebne uvjete skladištenja i može se jesti u izvornom obliku, bez prethodne obrade. Bogat je kalcijem, a ne sadrži oksalnu kiselinu (poput kakaa od kojeg se dobiva čokolada), koja ometa optimalnu apsorpciju kalcija.
No, premda je rogač bogat prirodnim sladorom, sadrži samo 60 posto kalorija u odnosu na istu količinu čokolade. Kad je riječ o ostalim nutrijentima, u rogaču se mogu naći znatne količine fosfora, nešto natrija i željeza, zatim vitamin A, vitamini B skupine, kao i brojni drugi nutrijenti u tragovima.
Zavodljiva slastica...
Zašto je sve to važno? Čokolada je za kratko vrijeme pokorila svijet. Prekrasnim recepturama zavela je nepca pa se često i ne pitamo što još s tim užitkom unosimo u organizam. Priznajem, ja sam svojoj djeci kupovala gotovo isključivo čokoladu kao slasticu, dajući joj prednost pred drugim vrstama konditorskih proizvoda. No gledajući koliko im je teško danas zamisliti dan bez čokolade, ne mogu a da se ne zamislim što je to u čokoladi što nas čini tako vjernim potrošačima tog pripravka. Da, pripravka.
Da odmah raščistimo: čokolada je tek u vrlo rijetkim slučajevima mješavina samo kakaa i zaslađivača poput šećera koji, važno je istaknuti, sadrži u velikim količinama. Kakao zbog gorka okusa, prije nego što postane zavodljiva slastica, prolazi niz kemijskih tretmana, pa i lužinama, kako bi se ublažila njegova gorčina, a osim šećera, dodaju mu se i mlijeko i lecitini.
...s nimalo zavodljivim dodacima
Osim toga, kakao sadrži teobromin i kofein, tvari koje mogu prouzročiti ili potaknuti poremećaje ravnoteže, ubrzano kucanje srca, nesanicu i poremećaje spavanja, slabost, pretilost, vrtoglavicu, nervozu, depresiju… Kada sve to uzmemo u obzir, rogač apsolutno zaslužuje pozornost.
Zanimljiv je podatak da američka Agencija za hranu dopušta da kakao na svakih pola kilograma smije sadržavati i do 10 miligrama izmeta životinja ili do 25 dijelova insekata po žlici kakaa. Jeste li sada spremni razmisliti o alternativi?
Organski rogač
Istina, koliko god neki autoriteti tvrdili da je rogač moguće plasirati kao čokoladu, ne bih se s njima složila. Rogač ima svojstvenu aromu. Upravo me ta aroma odbijala u djetinjstvu. Kada sam u svojoj sirovojedskoj avanturi otkrila organski prah rogača, iznenadila sam se koliko se razlikuje od mljevenog rogača dostupnog u maloprodaji. Kao da je riječ o dvije različite namirnice. Otad u svojim pripravcima koristim samo organski rogač.
Doduše, moj dragi ni taj rogač ne ljubi. Zato se nemalo iznenadio kada je probao grickati mahunu rogača i zaključio da mu je dosta i čokolade i recepata s rogačem – postao je pristalica izvornog oblika te vrckave mahunarke. A ako cijenu rogača usporedite s cijenom kakaa, sigurno će vam i novčanik biti zahvalan nakon što prednost date toj alternativi kakau.
Ljekovita svojstva
Uz toliko pozitivnih strana, nije ni čudno da se rogač smatra i ljekovitom biljkom te može pomoći kod ozbiljnih slučajeva proljeva u djece, odraslih, ali i životinja. Pomaže i kod mučnine, povraćanja i nadraženog želuca. Jedan je francuski liječnik uz pomoć rogača pridonio oporavku pacijenta koji je patio od poremećaja rada bubrega.
Stoga, kakao katkad zamijenite rogačem. Zgodan je kompromis upotrijebiti kakao maslac pri pripremi slastica od rogača jer on ne sadrži teobromin, a kofein sadrži tek u tragovima. A ja? Ja ću opet napraviti puding od avokada i rogača kojeg se moja obitelj ne može zasititi.