Nesanica ne bira
Od nesanice pati čak 26 posto Hrvata, rezultati su epidemiološkog istraživanja koje je provedeno u Klinici za psihijatriju Vrapče, u Centru za poremećaje spavanja i budnosti. A puno je više onih koje muči loš, isprekidan i nekvalitetan san.
Ako su problemi sa spavanjem i vaša boljka, moglo bi vam pomoći smanjenje unosa kofeina, izbjegavanje korištenja mobitela i računala par sati prije spavanja, uspostavljanje uredne higijene spavanja, kao i uređenje spavaće sobe tako da bude pogodnija za odmor.
Ako ste se već pobrinuli za sve ove stvari ali se i dalje borite za kvalitetan san, možda je vrijeme da razmislite o prirodnom pomoćniku koji će vam pomoći da se brže uljuljkate u san i da čvršće spavate.
Antistresni mineral
Riječ je o magneziju, mineralu koji vam može pomoći da brže zaspete i duže spavate te da se probudite odmorni i svježi. „Magnezij ima izrazito značajan utjecaj na neuromuskularnu aktivnost što znači da opušta mišiće, ublažava stres i olakšava tijelu da se relaksira“, kaže dr. Lejla Kažinić Kreho, klinička nutricionistkinja.
„Manjak magnezija se kod odraslih manifestira: napetošću, mišićnim trzajima, salivacijom, trzajima mišića lica, apatijom, anoreksijom, migrenama, kroničnim umorom, depresijom i paničnim napadajima“, navodi klinička nutricionistkinja. Stoga je logično da se i insomnija, odnosno nesanica povezuje sa smanjenom razinom magnezija u tijelu.
„Brojna su znanstvena istraživanja dokazala da osobe s niskim razinama magnezija često pate od nesanice, te da se češće bude tijekom noći. Naime, ovaj esencijalni mineral igra važnu ulogu u kvalitetnom snu jer održava zdravu razinu GABA neurotransmitera (gamma-aminobutirna kiselina) koji potiče san“, pojašnjava dr. Kažinić Kreho.
Ključno je doba dana
Kako naše tijelo ne proizvodi magnezij, potrebno ga je unositi kvalitetnom hranom bogatom ovim mineralom (npr. zeleno lisnato povrće, orašasti plodovi, riba i mahunarke) ali i suplementacijom koja, znanstveno dokazano, pomaže kod isprekidanog i lošeg sna tako što umanjuje aktivnost hormona stresa kortizola, opušta mišiće te ublažava utjecaj stresa.
Na tržištu postoje različiti suplementi. Od onih koji se uzimaju oralno, najčešće dvije forme su magnezij citrat i magnezij glicinat. „Magnezij citrat se prodaje u obliku praha, koji se pomiješa s vodom i u obliku kapsula“, navodi dr. Kažinić Kreho. Osobama s gastrointestinalnim problemima preporučuje magnezij glicinat jer nema laksativni učinak poput magnezij citrata, ali i zato što se izuzetno dobro apsorbira u tijelu.
Što se tiče doze, dr. Kažinić Kreho za dobar san predlaže 350 - 400 mg magnezij glicinat koji bi bilo idealno da popijete 20-30 minuta pred spavanje ako patite od nesanice ili u kasnim poslijepodnevnim satima ako nemate većih problema sa spavanjem.
Pripazite ako...
Magnezij se može unijeti i transdermalno, uporabom magnezijeva spreja, Epsom soli, magnezijevog ulja ili kreme. Ipak, dr. Kažinić Kreho navodi da su gore navedeni pripravci učinkovitija metoda jer, osim što su sigurni za organizam, znatno je lakše odrediti terapijsku dozu.
U slučaju da pijete antibiotike, dr. Kažinić Kreho navodi da vremenski razmak od uzimanja magnezija i antibiotika mora biti barem tri sata, a ako pijete bisfosfonate, koji se koriste u terapiji osteoporoze, obratite se liječniku.