Jedinstven recept za život

Nema posebne tajne za uravnotežen život, neke univerzalne čarolije koja vrijedi za sve ljude na ovome svijetu u potrazi za srećom. Svatko na svom putu traži baš svoj, originalni. I upravo to put čini čarobnim.

Petra Carmichael proputovala je pola svijeta, živjela u rodnoj Češkoj, Engleskoj, Indiji, Sjevernoj Irskoj, Americi, no Hrvatska je već godinama njen dom. Petra zrači posebnom toplinom i mirom, a to zasigurno može zahvaliti jogi koju svakodnevno vježba, kao i življenju prema ajurvedskim principima. One su njenom životu dale svrhu i taj toliko traženi, duboki mir na putu...

petra carmichael
Profimedia/Shutterstock petra carmichael
Dogodila se ljubav

Petra je certificirana učiteljica ashtanga i power joge, pilatesa te voditeljica Divya yoga centra u Zagrebu, potpuno predana ovoj drevnoj vještini i velika ljubiteljica Indije, izvora joge, gdje svake godine odlazi. Njen se prvi susret s jogom dogodio u Sydneyju dok je studirala na Fakultetu za prirodne terapije. Taj trenutak opisuje kao jasnu spoznaju da je upravo to cijeloga života tražila.

„U fitness studiju, gdje sam vježbala kick boks, odlučila sam isprobati ashtanga jogu jer mi je bilo potrebno istezanje. Nakon prvog sata osjećala sam se fantastično. Sporo vježbanje, korištenje isključivo vlastite snage tijela, bez utega i sprava, povezanost uma i tijela dok vježbam... Dogodila se ljubav, kao da mi je nešto šapnulo da je to ono što trebam“, priča Petra.

Tijekom godina vježbanje asana postalo je njeno mirno utočište, način da lakše prebrodi teške životne epizode, zdrava navika koju nikad nije zanemarila dulje od tri tjedna (što je bilo nakon porođaja). Joga joj je, kaže, putokaz do samog centra bića koji utječe na njeno poimanje svijeta, reakcije i ponašanje prema drugim ljudima.

„Znam se ja i naljutiti, ali procesiranje negativnih osjećaja sada je drugačije, ne doživljavam ih više osobno i lakše ih se rješavam. A pozitivni osjećaji dulje traju, vjerojatno zbog njihova boljeg razumijevanja. Uz jogu moj svijet jednostavno izgleda punije.“

PageBreak

petra carmichael
Profimedia/Shutterstock petra carmichael
petra carmichael
Profimedia/Shutterstock petra carmichael

Adrian kao izazov, radost i učitelj

Petri je život nedavno donio velik izazov, veliku radost i velikog učitelja – sve u jednom. Njen je sin Adrian rođen gluh, a poslije je otkriveno da boluje od autizma. Priznaje da biti roditelj autističnog djeteta nije nimalo lako. Gotovo sve ono što je roditeljima djece bez autizma „normalno“, poput komunikacije s djetetom, hranjenja i oblačenja, u Petrinom domu je potpuno drugačije. U pristupu djetetu treba biti vrlo kreativan i svakodnevno učiti otpuštati sve one ustaljene, „tradicionalne“ metode odgoja.

„Rastužuje me što u Hrvatskoj ne postoji dijagnostika autizma na razumnom nivou, malo se radi s takvom djecom, gotovo kao da autizam u ovoj državi ne postoji. U Beogradu je najbliža klinika koja se bavi autizmom pa smo primorani ići tamo. Adrian je predivno biće koje me uči strpljenju u svakom trenutku. Osim toga, uči me kako neke obične stvari gledati iz sasvim drugog kuta. Svakim danom ruši stereotipe. Jako mi je privržen i vrlo mazan, što je za autiste prilično neobično. Veseli me svaki njegov mali napredak. Evo, baš nedavno smo imali prvi dijalog.“

Zajedničke nježne trenutke Petra rado dijeli na društvenim mrežama i tako ruši tabue o autističnoj djeci te pruža inspiraciju drugim roditeljima u istoj situaciji, kao i svima koji je prate.

Ajurveda

Balans uma, duha i tijela, osim joge, zagovara još jedna znanost, stara više od 5000 godina, koja Petri također pomaže u unošenju smiraja i vedrine u dan. Ajurveda je važna za unutarnju i vanjsku ljepotu, zdravlje i dobar osjećaj! Završila je preddiplomski studij ajurvede na Middlesex University of London i trudi se svakodnevno živjeti po njenim principima. Kao i joga, postala je dio njezina i života njene obitelji.

„Ajurveda mi je pomogla u razumijevanju raznolikosti prirode svakog čovjeka i individualnosti. Vrlo je logična i praktična. Najvažnija lekcija koju sam naučila upravo je razumijevanje ljudi, spoznaja da nismo svi isti i ne možemo jednako reagirati. Više ne osuđujem, ne kritiziram, jednostavno bolje razumijem ljudsku narav.“

Vrt usred grada

Tragom zdrave hrane i predanosti ajurvedi, Petra je na zagrebačkom Jordanovcu, gdje živi, odlučila uzgojiti vlastiti vrt koji joj pruža izuzetno zadovoljstvo. Ne samo da čitava obitelj uživa u plodovima povrtnjaka nego je veseli i sam rad u vrtu, pogled u zelenilo koje smiruje, kontakt s prirodom i igra njenog sina u njemu.

„Priroda je od malih nogu neizostavan dio mog života. Uz vikendicu u Češkoj imali smo golem vrt i tamo sam naučila puno o uzgoju biljaka. Vidjeti kako iz sjemenke izrasta biljka i zatim daje plod proces je koji je za mene neopisivo divan.“ U Petrinih deset kvadrata sreće tako se mogu pronaći rajčice, salata, kelj, krastavci, patlidžani, paprike, jagode, mediteransko začinsko bilje i još mnogo povrća koje poslije završava u ukusnim varivima.

Rastemo i kad nam se čini da spavamo

Vrt je zelen i zimi jer su u njemu napravljene uzdignute gredice koje se za hladnog vremena prekriju poklopcima i zatim zagrijavaju stajskim gnojem. Tako nastane hladni staklenik u kojem uspijeva kelj, zelena salata, blitva... „Taj trenutak –  kada je sve snježnobijelo i čini vam se da priroda spava, a vi otvorite gredicu pa vam se pred očima sve zazeleni – stvara predivan osjećaj koji se ne može kupiti.“

Inspirirani Petrinom pričom, na život možemo gledati kao i na tu malu gredicu. Ponekad nas promjene preplaše i zato što se sve oko nas čini lošim, mi se zaogrnemo poklopcem. No ispod njega nalazi se život u čitavom svom zelenilu. Rastemo i kad nam se čini da spavamo… Možda tada i najviše!