Kada poželite svojim rukama stvoriti ukrasni detalj za dom ili funkcionalni predmet, tehnika makrame uvijek nudi zanimljiva boho rješenja. Njezine čari otkrila je i Zagrepčanka Mateja Fanuko koja nas je uvela u čarobni svijet ove tehnike.

Uz batik, drevnu tehniku bojenja i ručno tkanih tepiha, makrame – umjetnost zasnovana na vezivanju čvorova u uzorke – jedan je od nekoliko trendova koji ponovno popularizira boho uređenje doma. Kao i za srodne tekstilne umjetnosti, makrame stručnjaci često kažu: „Ako nešto možete vezati u čvor, možete ga vezati u svoj makrame komad.“

Mateja Fanuko
Dražen Kokorić Mateja Fanuko

S njima se slaže i Mateja kojoj je posljednjih pet godina makrame hobi za opuštanje, izražavanje kreativnosti i popunjavanje kućnog budžeta. „Otkada znam za sebe, volim stvarati rukama. Za vrijeme studiranja završila sam tečaj krojenja i šivanja i tu je zapravo moj kreativni put ozbiljnije počeo. Hobi mi je bio pletenje nakita od pamučnih traka, ogrlica i narukvica, dok nisam surfajući internetom naišla na jedan makrame tutorial. Odmah sam uzela drvenu vješalicu u ruke, slijedila upute i isplela svoj prvi zidni makrame ukras pomoću kvadratnog čvora, prvog čvora koji sam naučila. Srce mi je zatitralo od uzbuđenja i tada sam počela istraživati svijet makramea“, prisjeća se 41-godišnja magistrica ekonomije, supruga i majka troje djece, čiji je dom pravo malo carstvo biljaka i ručno izrađenih dekoracija.

Kako posljednje desetljeće raste naša ljubav prema malim, lokalnim obrtima, prirodnim materijalima i svemu što je ručno izrađeno, a boemski izgled je u trendu, ne čudi što Mateja sve više sati u danu posvećuje vezivanju interesantnih čvorova, a njezine makrame radionice sve su popunjenije.

makrame, viseći držač za cvijeće
Dražen Kokorić Viseći držač za cvijeće

Iako su ovu tehniku mahom popularizirali milenijalci putem društvenih mreža, njezina primjena seže u daleku povijest. Vjeruje se da je makrame nastao oko 13. stoljeća u arapskom svijetu, gdje su ga majstori koristili za izradu ukrasnih niti na ručno rađenim tkaninama. U 17. stoljeću doputovao je u Europu gdje je 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća dosegnuo svoju najveću popularnost – možda se sjećate visećih držača za tegle cvijeća od jute? No, zaboravite na grubu jutu iz 70-ih. U današnjoj modernoj verziji, makrame je još ljepši i više šik, s elegantnim i minimalističkim uzorcima. Usto je izrada ekološki osviještena jer se može isplesti od starih tkanina, primjerice stare majice izrezane na uske trake koje služe umjesto špage. I Mateja svoj hobi bazira na recikliranju i prirodnim materijalima. Za pletenje koristi isključivo 100 posto pamučnu recikliranu špagu, široku 5 ili 3 mm, i uglavnom plete na drvenim granama koje sakuplja u prirodi, a potom ih sama obrađuje: skida koru, čisti, brusi i lakira.

Među više od četiri tisuće čvorova za vezanje koji postoje u svijetu, oni koji se najčešće koriste u makrameu potječu iz obitelji četvrtastih čvorova inspiriranih nautičkim, mornarskim tehnikama vezivanja. Za pletenje makramea koriste se deseci različitih čvorova, no već s tri ili četiri čvora možete napraviti nešto što će izgledati lijepo u vašem domu. Pritom vam ne treba ništa što već nemate kod kuće. Osim spretnih ruku, strpljenja i mašte, osnovni alat čine samo škare i metar.

 „Nije puno zahtjevno naučiti vezati nekoliko čvorova koji su zapravo dovoljni za pletenje jednostavnijih predmeta“, kaže Mateja. „No, s vremenom ćete htjeti proširiti svoje znanje kombiniranja čvorova i stvaranja različitih uzoraka, a to je prilično zahtjevno. Kreiranje uzorka dođe samo po sebi s iskustvom, a ako ste talentirani za pletenje makramea, onda to ide lakše i brže“, kaže učiteljica makramea. Onima koji žele uploviti u makrame vode savjetuje da upišu radionicu gdje će naučiti osnove mjerenja, rezanja, postavljanja i odabira špage.

 „Budući da se plete isključivo rukama, makrame je puno zahtjevnija tehnika od, npr. kukičanja, jer prvo treba pripremiti špage: izrezati ih na određenu dužinu i staviti jednu po jednu na predmet na kojem se plete (granu, obruč...), a kukičanje pak počinje iglom i špagom koja se lagano izvlači iz koluta te se plete (nema onog dijela pripreme špage). Nadalje, kod makramea se za svaki čvor izvlači špaga od početka do kraja špage i zato makrame iziskuje puno više vremena od kukičanja ili pletenja. Također, ako se pogriješi, svaki se taj čvor treba rasplesti, jedan po jedan (izvlači se špaga od početka do kraja) i ponovno isplesti, dok se kod kukičanja često potegne ta jedna nit s kojom se kukiča i uzorak se rasplete.“

Ova orijentalna tehnika vrlo je svestrana jer se nizanjem čvorova može isplesti gotovo sve što vam padne na pamet: tapiserija, tabure, tepih, luster, torba, mreža za ljuljanje, dekorativna jastučnica, prekrivač za krevet, zastor, stolnjak, ogrlica i povodac za šetanje psa, hvatač snova, haljina, naušnice, ogrlica, špangica, traka za kosu... Ako se pita Mateju, ona najviše voli izrađivati zidne dekoracije jer su uglavnom većih dimenzija, što znači da su zahtjevnije u izradi, ali upravo to njoj predstavlja kreativni izazov koji je veseli. Tapiserije najviše i prodaje, kao i univerzalne držače za cvijeće, prilagodljive svim veličinama tegli, što je odlično jer ne morate se brinuti hoće li odgovarati onoj koju već imate kod kuće.

Dražen Kokorić U galeriji pogledajte što sve možete isplesti makrame tehnikom

Poput pletenja, makrame je neminovno divna meditativna tehnika. Još je 1973. New York Times objavio priču Art of Knot -Tying Revived, u kojoj John Hensel, zaljubljenik u čvorove i autor knjige A New Form of the Macrame Art, hvali vezivanje čvorova kao jeftin i jednostavan oblik terapije. Pola stoljeća poslije, upravo zbog jedne od posljedica pandemije koronavirusa – karantena u kojima živimo posljednjih godinu i pol dana – terapijsko vezivanje čvorova doživljava preporod jer mnogima pomaže da lakše podnesu neizvjesnost i obuzdaju anksioznost.

Ako meditacija i joga nisu za vas, nabavite komad grane, nekoliko metara dugačke špage, opustite um i vjerujte svojim rukama. Najbolje mjesto gdje se možete inspirirati i vidjeti što sve Mateja izrađuje je njezin Instagram profil @fantea_macrame i Facebook stranica @fanteamacrame. Niste li pak vični kućnoj radinosti, a voljeli biste dom ukrasiti makrame dekorativnim predmetima, Matejine radove možete kupiti u njezinom shopu na blogu www.fanteadiy.com i platformama za rukotvorine kao www.stand.hr i www.etsy.com.