Ako ste u posljednje vrijeme primijetili požutjelo lišće hrasta, nemojte preuranjeno zaključiti da je već stigla jesen. Naime, vjerojatnije je da se radi o posljedičnom djelovanju hrastovih mrežastih stjenica koje su već više od 10 godina prisutne na prostoru Hrvatske, a uglavnom borave ispod lišća hrasta ili drugih šumskih stabala. 

Ova invazivna vrsta nije autohtona u Hrvatskoj, a smatra se da su stigle iz Sjeverne Amerike. Jednom kada su se naselile, brzo su se prilagodile novom okruženju i proširile po prostoru. Razmnožavaju se brzo, što im je omogućilo da se u kratkom vremenu rašire po velikom području. Budući da na ovom staništu nemaju prirodnog neprijatelja, ništa ih ne ugrožava, pa se populacija ovih stjenica kontinuirano povećava.

Čime se hrane?

Hrastove se stjenice hrane sokovima lišća, koje sišu iz listova hrasta i drugih stabala. Ova aktivnost uzrokuje promjene u boji listova, koji postupno žute, suše se, a ponekad i prerano otpadaju. Kako se stjenice hrane velikim količinama sokova, stabla mogu izgledati oštećeno i podložnije bolestima.

Naravno, stabla neće uništiti u potpunosti, ali će svakako oslabiti njihovu opstojnost. Različiti oblici oprašivanja ovih invazivnih štetnika neće uroditi plodom jer se obično nalaze skrivene ispod liša, ali srećom ne predstavljaju ugrozu za ljudsko zdravlje.

Bez brige - potpuno su bezopasne za ljude

Iako se hrastove stjenice često zalijeću na ljude, to nije zbog agresije, već toplinskog stresa. Naime, u vrućim ljetnim mjesecima, kada temperature rastu, stjenice traže hladnija i vlažnija mjesta, pa se zbog toga često zalijepe za odjeću ili kožu ljudi.

Usprkos tome, potpuno su bezopasne i ne prenose bolesti. Njihov ugriz može biti neugodan, ali nema razloga za zabrinutost.