Održiv način života u današnje vrijeme postaje prioritet i svi bismo se trebali potruditi da bi nam naš planet još dugo služio. Puno je toga što možemo učiniti kako bi smanjili otpad na odlagalištima te zrak održali čistim i Zemlju ljepšom za život.
Na internetskoj stranici Odrzivahrvatska.hr možete pronaći niz savjeta i prijedloga kako svoju svakodnevicu učiniti održivijom, a u nastavku pročitajte kako već danas dati svoj doprinos planeti tako što ćete se održivije odijevati:
1. Test 30 nošenja
Livia Firth, osnivačica tvrtke Eco Age (tvrtka koja certificira robne marke zbog njihove održivosti) započela je kampanju # 30Wears kako bi nas potaknula na kupnju predmeta samo ako stvarno znamo da ćemo ga nositi.
Rekla je: "Najveća poruka je svaki put kad nešto kupite, uvijek pomislite: 'Hoću li to nositi barem 30 puta?' Ako je odgovor da, onda kupite komad odjeće koji želite. Ali iznenadit ćete se koliko puta kažete ne. "
Pokušajte odustati od kupnje ako znate da ćete predmet nositi samo za jednu priliku, a umjesto toga uložite u nešto s više dugovječnosti što možete nositi uvijek iznova. Odaberite više svestranih komada koji se mogu oblikovati na različite načine, umjesto jednog za koji znate da će začas izaći iz mode.
2. Promijenite svoj stav prema kupovini
"Svaki novi odjevni predmet ima značajan ugljični otisak vezan uz svoju proizvodnju, ali količina nove energije potrebne za proizvodnju vintage odjeće je nula", jednom je prigodom Emma Watson rekla: "Vintage odjeća igra veliku ulogu u postizanju održivije mode i smanjenju globalnog otiska koji uključuje 132 milijuna metričkih tona ugljena koji se godišnje koristi kroz proizvodnju novih vlakana, bojenje i izbjeljivanje odjeće te 6-9 bilijuna litara vode koje koristi industrija".
3. Kupujte u second hand trgovinama
U second hand trgovinama osim rabljene odjeće često se nađe i potpuno nova odjeća koja na sebi još uvijek ima etiketu. Neka vam ne bude neugodo ući u second hand trgovinu. Tamo možete povoljno naći neke vintage komade, a što je još bolje svoju staru odjeću na isto mjestu možete donirati ili prodati.
4. Mijenjajte se s prijateljicama
Kada smo bili djeca bilo nam je normalno mijenjati odjeću sa svojim prijateljicama. Pa zašto tako ne bi bilo i sada? Ukoliko vi imate neki komad odjeće koji biste inače bacili, poklonite ga prijateljici, a ona neka vama da neki svoj. Tako ćete manje kupovati, a odjeća neće završiti na smetlištu.
5. Posuđujte odjeću za svečane prilike
Ako se spremate na neku svečanost poput vjenčanja, umjesto da kupujete novu odjeću, posudite svečanu haljinu u specijaliziranoj trgovini. Tako ćete uštedjeti, a u svom ormaru kasnije nećete imati odjevni predmet kojeg ćete se željeti riješiti.
6. Uložite u odjeću koju ćete moći nositi cijele godine
Kupujte samo predmete za koje znate da ćete nositi tijekom cijele godine. Veći dio novca potrošite na komade koji će vas provesti kroz više od jedne sezone. Traperice, majice, klasične haljine, vječni kaputi i jakne stvorit će mnogo održiviju garderobu.
7. Donirajte odjeću
Ako imate djecu, nemojte bacati odjeću koju su prerasla. Umjesto toga darujte je prijateljici koja također ima malu djecu ili donirajte odjeću Centru za nezbrinutu djecu ili Crvenom križu.
8. Naučite kako sami popraviti odjeću (ili pronađite dobrog krojača)
Kad vam nešto pukne ili se slomi peta, ne morate to nužno baciti. Naučite kako popraviti odjeću i obuću - ili, još lakše, platite profesionalcu da to učini. Prije nego što to iskoristite kao izgovor da kupite nešto novo, dobro razmislite.
9. Pazite na odjeću kako bi duže trajala
Zvuči očito, ali često zaboravljamo na važnost. Ako kupite kvalitetniju odjeću, vjerojatno će potrajati dulje (a vjerojatnije je da ćete se i bolje odnositi prema njoj jer je bila skuplja), ali to vrijedi za sve što vam visi u ormaru. Pazite na odjeću pa ćete je morat rjeđe mijenjati. Čitajte upute na etiketama i pridržavajte se savjeta. Od brige za kašmir i svilu, do pranja trapera koji ste prethodno izvrnuli, potrudite se kako biste osigurali da vaša odjeća dulje ostane u svom najboljem izdanju.
10. Kupujte odjeću od prirodnih materijala
Pamuk, vuna, svila sve su to prirodni materijali od kojih bi vaša odjeća trebala biti napravljena. Osim što će vam u njoj koža bolje disati, lakše se reciklira pa nećete sudjelovati u tolikom zagađenju okoliša.
Više prijedloga i savjeta za održivije i "zelenije" življenje potražite na internetskoj stranici Odrzivahrvatska.hr koju su prije tri godine pokrenuli Adria Media Zagreb i National Geographic Hrvatska s ciljem da "mislimo globalno, a djelujemo lokalno".